Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
İstenmeyen gebelikten korunmak için bir çok kadının tercih ettiği doğum kontrol yöntemlerin den biridir Spiral . %100 koruma sağlamaz. Tıpkı diğer doğum kontrol yöntemleri gibi , nadirende olsa gebelik söz konusu olabilir.Spiral ile ilgili sitemize sayısız sorular almaktayız. Bunlardan en sık yöneltileni, bu ay adet olmadım adetim 6 gün geçti Spiral takılı olduğu halde hamile kalma olasılığım nedir ? Spiral ile korunmanın %100 olmadığını belirttik. Bazı nedenler den ötürü Spiral kayabilir ve gebelik oluşabilir. Bu yüzden beklenen mensinizde gecikme söz konusu ise mutlaka gebelik testi yapın. Spiralin rahim içerisinden aşağıya doğru vajina içerisine kayabilir. Spiralin kaydığını lekelenme ve kanama , erkeğin organına batma gibi durumlardan anlayabilirsiniz. Kayan spiralin koruma etkinliği azalır. Bu yüzden düzenli aralıklarla muayene olmanıza fayda var. Konuya dair ayrıntıları yazımızın devamın da bulabilirsiniz.

Öncesi ; Spiral kullanan kadın hamile kalırmı? Adlı konumuzu da inceleyebilirsiniz..


spiral-jpg.69787 Spiral varken hamile kalmak mümkün mü? Melekler Mekanı Forum


Spiral kaymasının en sık nedeni çok doğum yapan hastalarda rahim ağzının fazla geniş olmasıdır. Diğer bir neden ilk takılma sırasında rahmin içerisine tam yerleşmemiş olmasından kaynaklanabilir. Bu nedenle her spiral takıldıktan bir ay sonraki adet döneminde kayma olması açısından tekrar kontrol edilir. Kayma saptandığında yenisi ile değiştirilmesi çoğu zaman çözüm olur ve tekrar kayma izlenmez. Tekrar kayma izlenirse başka uygun bir doğum kontrol yöntemi denenebilir. Her zaman mümkün olmasa da bazen kayan spirali yerine itmek de yeterli olmaktadır. Spiral ile korunan her kadın 1 yıl aralarla kayma açısından doktoruna kontrol ettirmelidir.

Spiral kaymasının belirtileri nedir? nasıl anlaşılır?


Spiralin kaydığını hasta kendisi anlayamaz ancak yukarıdaki şikayetlerden herhangi birisi olduğunda şühelenebilir. Spiral kayması durumunda bazen hiçbir belirti ve şikayet olmayabilir. Vajinal muayenede spiralin aşağıya rahim ağzına ve vajinaya doğru kaydığı görülebilir. Ultrason ile de spiralin kaydığı rahatlıkla anlaşılabilir.

Spiralin karın içerisine kayması:


Spiralin kendiliğinden karın içerisine veya idrar torbası (içerisine) kaydığı ve buraya yerleştiği hastalar çok nadiren görülmektedir. Spiral ultrason kontrolünde rahim içerisinde izlenemez ve karın röntgeninde karında olduğu görülür. Bu durumda spiralin ameliyatla çıkarışması gerekir. Bu çok çok nadiren görülen bir durum olduğu için spiral taktıran hastaların bu açıdan endişe etmeleri gerekemez.


Spiral ile korunmak ne kadar başarılıdır?


Spiral de doğum kontrol hapları, 3 aylık iğneler ve cilt altı implantlar gibi yüksek koruma başarısına sahiptir. 1 yılda gebe kalma riski %1'den düşüktür.


Spiral kullanırken gebelik oluşursa ?


Hiçbir doğum kontrol yöntemi yüzde yüz koruma sağlamaz. Spiralle korunurken de çok nadiren de olsa gebelik oluşabilir. RİA kullanımında görülen gebeliklerin önemli bir kısmı araçın düşmesi ve düştüğünün fark edilmemesinden kaynaklanmaktadır. Spiralle birlikte rahim içinde bir gebelik oluşursa ve gebeliğin devamı düşünülüyorsa ciddi enfeksiyon ve septik şok riskleri nedeniyle spiral çıkarılmalıdır. Ancak bu çıkarılma işlemi sonrasında %30 oranında kendiliğinden düşük riski vardır.Gebeliğin devamı istenmiyorsa küretajla gebelik sonlandırılır. Bununla birlikte spiralle rahim içinde gebelik oluşan kişilerde hiç bir müdahale yapılmasa bile %50 oranında düşük riski vardır. Erken doğum riski ise yaklaşık dört kat artar.
Eğer gebelik ilerledi ise spiral çıkartılamaz hale gelir ve orada kalması durumunda bebek üzerine anomali (sakatlık) açısından bir risk teşkil etmeyecektir
 
N

Nazmiye15

Forum Okuru
slm 4 ay önce spral taktırdım bu ay adet olmadım çamur gibi leke var hamilemiyim ?
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba ,spiral kayma yaparsa gebelik söz konusu olabilir. Bu gün HCG testi yapın ve sonuca göre hekime görünün..
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Etkili doğum kontrol yöntemlerin den biridir spiral. Spiral taktıran bir çok hanım , spiralle gebe kalınıp kalınmayacağını merak ediyor. Spiralle gebe kalmak mümkün.Şöyleki, spiral kayarsa hamile kalınabilir. Spiralle gebelik belirtisi ,lekelenme ,adet dönemin de gecikme ,baş dönmesi bulantı gibi olmaktadır. Spiraliniz var ve mensinizde gecikme yaşıyorsanız tedbiren gebelik testi yapın.
 
H

hasret belgin

Forum Okuru
bunları okuyunca iyice kortum spral var bende 3 yıldır kulanıyorum bu ay adet olmadım kesin hamilemiyimdir ?
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba ,

Doğum kontrol yöntemlerin den biri olan Spiral , kayma yaparsa gebelik söz konusu olabilmektedir. Gecikmeniz gebelik kaynaklı yada , hormonal, rahim kaynaklı bir sorun dan ötürü olabilir. Tedbiren test yapın ve test sonucuna göre hekime görünün..
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
İstenmeyen gebeliklerden korunmak için kullanılan en yaygın korunma yöntemidir spiral. Doğru yerleştrilmediği ve yerleştirme sonrası kayma olduğun da gebelik söz konusu olabilmektedir.Spiral varken hamile kalma düşük bir ihtimal söz konusu ise bile böylesi bir risk vardır . Peki spiral varken hamile kalınırsa ne olur ? Spirali yerinde bırakmak yada çıkartmak gerekir . Durumu spiralin konumu belirleyecek. Şayet bebeği doğrucaksanız ;Spiral yerindeyken gebeliğin ilk üç ayında , kanama , ateş , kramp gibi belirtilere dikkat edin.Çünkü rahim içi araç yerindeyken dış gebelik ve düşük riskini yükseltir..
 
H

hamide39

Forum Okuru
iyi günler ben 7 yıldır spiralle korunuyorum bu ay adet olmadım sadece 6 gündür böyle kahve telvesi gibi çamurumsu akıntım geliyor sizce hamilemiyim?
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba, spiralle gebe kalmak mümkün. Şayet spiral de kayma olmuşsa hamile kalma olasılığınız var.Bunun dışın da hormonal problemler, rahim kaynaklı bir sorun lekelenmeye neden olabilir. Size önerim gebelik testi yapmanız . Sonuç negatif olursa mutlaka hekime görünüp muayene olun..
 
B

busracnlar

Forum Okuru
eylülde spiral taktırdım 2 ay lekelenme oldu adetim aynı tarihlerde oldu bu ay adetim gelmedi ve kahve telvesine benzer akıntım var 2 gün oldu sizce hamilemiyim
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba, spiral takıldıktan sonra lekelenmelerin olması normaldir fakat bu lekelenmeler uzun süre olmamalıdır + spiral varken gebe kalmak mümkündür. Spiral iyi konumlandırılmamış ise , kaymışsa gebe kalınabilir. Bu nedenle tedbiren gebelik testi yapın. Sonuç ne olursa olsun bir kadın doğuma görünüp muayene olun.
 
E

esra gnc

Forum Okuru
12 aydır spiralim var eşmle 5 gün önce ilişkiye girdik ve birşeyin battığını söyledi ilişkiden sonra çamur gibi akıntım oldu spiral varken hamile kalınmaz değilmi?
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba, spiral yerinden kaymışsa gebelik söz konusu olabilir. Eşinizin bilgisi de bu yönde muhtemelen spiral kaymıştır. Mensiniz de gecikme varsa test yapın. Ayrıca spiralin kayıp kaymadığını öğrenmek için bir jinekoloğa görünmenizde fayda var.
 
E

esra .*.

Forum Okuru
Geçen ay spiral taktırdım sürekli kanamam oluyor birde ilişki olduğunda bir şey batıyor işkence çekiyorum sanki böyle olan varmı aranızda
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba, spiral takıldıktan sonra düzensiz kanamalar lekelenmeler olabilir bu normaldir. Tabi kanama aşırı ve uzun olmamak kaydıyla. Spiraliniz doğru konumlandırılmamış olabilir. Bugün bir kadın doğum uzmanına görünerek muayene olun. Hekim durumunuz hakkın da sağlıklı bilgiyi verecektir.
 
2

23336996

Forum Okuru
4 yıldır spiralim var bu ay adet olmadım ilk defa gecikti sabah hcg testi yaptırdım 24 çıktı hamilemiyim
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba, spiral yerinden oynarsa hamile kalmak mümkün. Hcg değeriniz gebelik lehine doktor kontrolünde olun.
 
M

mral tkt

Forum Okuru
4 yıldır spiral kullanıyorum ilk defa çamurumsu krem gibi akıntım var ve adet olmadım 3 çocuğum var hamile kalmak istemiyorm sizce hamilemiyim
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
mral tkt' Alıntı:
4 yıldır spiral kullanıyorum ilk defa çamurumsu krem gibi akıntım var ve adet olmadım 3 çocuğum var hamile kalmak istemiyorm sizce hamilemiyim
Merhaba, spiral yerinden kaymışsa hamile kalmak mümkündür bu durum da gebelik testi yapmanız faydanıza olacaktır. Test sonucunuz ne çıkarsa çııksın mutlaka hekime görünüp muayene olun.
 
T

Talhakan

Forum Okuru
Spiral ile hamile kaldım yaklaşık 13 yıldır spiral ile korunuyordum spiral içeride kalacak kese görüldü ama kanama var az az ne yapmam lazım normal mi
 
N

nihal;)

Forum Okuru
slm bu ay adet olmadım sadece çamurumsu leke geldi spiralim bebeğim daha küçük inşallah hamile kalmamışımdır ne zaman test yapsam çıkar
 

Benzer Konular


Üst