Spor Salonu Seçmenin İncelikler

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Spor Salonu Seçmenin İncelikler
Spor yapmak hem sağlığımız hemde fiziğimiz için çok önemlidir bunu hepimiz biliyoruz...Ben evde spor yapamıyorum bir spor salonunda hoca eşliğinde spor yapmak gerek ama gideceğim spor salonunu nasıl ve neye göre seçmeliyim diyorsanız buyrun kızlar :tik:

spor1-9220.gif

Spor salonunun işinize veya evinize yakın olması zaman ayırmanız ve ‘üşenmemeniz’ açısından çok önemlidir. Dolayısıyla ilk bakacağınız özellik salonun konumu olmalı.

Açık olduğu saatler
Özellikle hem çalışıp hem spor yapmaya vakit ayırmak isteyenler için spor salonunun açık olduğu saatler çok önemlidir. Bu saatlerin size uyup uymadığına dikkat edin!

Elemanlar
Spor salonundaki elemanlara da dikkat! Eğitimli, tecrübeli, yardımsever ve her an ulaşılabilir eğitmenlerle spor yapmanız sizin için çok önemli olacak.

spor2-2683.jpg

Aletler
Aletlerin adedi de diğer önemli konulardandır. Kalabalık olduğunda sıra beklemek istemiyorsanız koşu bandı, vs aletlerin adedine bakın. Ayrıca bu aletlerin temiz ve yeni olmalarına da özen gösterin.

Genel bakım
Spor salonunun temiz, aydınlatılmış, ferah ve havalandırmalı olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Bu 4 konu orada konforlu bir şekilde spor yapmanız için çok önemli!

Sınıflar
Pilates, yoga, aerobik gibi stüdyo derslerini alabileceğiniz sınıfın hem büyüklüğü ve temizliği; hem de sınıftaki diğer insanlar motivasyon açısından oldukça önemli. Bu yüzden sınıflara bir göz atın deriz.

spor-1867.jpg

Ücret
Tabii ki en önemli konulardan bir diğeri; ücret… Sabırlı olun; avantajlı olan yeri bulmak ve doğru seçimi yapmak adına birçok yer gezin.

Ücret ve faydalanabileceğiniz şeyleri oranlamak çok önemli. Bazı salonlarda eğitimci gibi duruyorlar ama neredeyse hiç yardım etmiyorlar. Birde yaş grubunuza göre gelen kişilerin sayısı da önemli arkadaşlıklar ve yardımlaşmalar kurup sosyalleşebilirseniz spor salonuna da isteyerek gitmeye başlıyorsunuz. Sırf bu yüzden ilk salonumdan ayrılmıştım. Ne ilgilenen vardı, ne sohbet edebileceğim insanlar vardı ne de beni motive edebilecek arkadaşlıklar kazanabilmiştim böyle bir spor salonunda olursanız inanın üşengeçlik sizi ele geçiriyor isteksiz gitmektense evde yatmayı tercih ediyorsunuz.

Yapacağınız egzersizler için ayrılan alanlar da çok önemli. Ağırlık çalışması yapan erkeklerin arasında veya onların hareketlerini bitirmek için sıra beklemek çok saçma dışarıdan salonların gösterişlerine aldanmamak lazım.

Şu insanoğlu ne garip temiz havada yürüyüş yapmaz.Gider spor salonuna yürüyüş bandına para verir bu şekilde kilo vermeye çalışır. Evde çocuğunun döküntüsünü toplamaktan acizdir gider spor salonuna parayla ağırlık kaldırır. Ayol az gayretli olun gayretli boğazınızı tutun evinizde sporunuzu yapın. 35 yaşındayım bomba gibi hatunum. Bunuda evimde yaptığım koşuşturmalara ve egzersizlerime borçluyum :D

Geri