ßeLeN Hayal Nedir Anlatıyor...

ßeLeN

Paylaşımcı Melek
Üye
ßeLeN Hayal Nedir Anlatıyor...
hayal, nedir, hakkında, örnek, hayal ile ilgili resim ve yazımız burada arkadaşlar

Hayal..

Nekadar da imkansız geliyor insana . Hayal bende imkansızlıkları çağrıştırıyor. An ve an yaşıyorum olayları bir saniye önce hayalimde gerçekleşen bir 1sn sonra anında yok olabiliyor.

Sevmiyorum hayal kurmayı, sevmiyorum çünkü 1 sn sonra yine gerçeğimle yüzleşecek değil miyim ?

Hayal kurmayacağım, düşünmeyeceğim hatta hiçbirşeyi canı gönülden dilemeyeceğim. Olacaksada sanki bana inat yolları kapanıyor olamıyor beni sevindirmiyor.
İnadım inat ruhumla bedenimi buluşturmayacağım..

Asla hayal etmeyeceğim..
sevmeyeceğim hiç birşeyi, kimseyi, seni..

Uzak durabileceğim nefsim senden ;
Sen olmadan da yaşarım çünkü ben!

Ama üzgünüm bunları bile Hayal ediyorum..
Özür Dilerim..

ßeLeN...

Hayal etmek keşfetmektir derler Örnek: Bir zamanlar okyanusların sonsuz uzaklıkta olduğu düşünülürken( Dünya’mızın düz olduğu düşünülürken vs) Bazı kişiler okyanusların sonunu hayal ederek yaşamışlarıdır Örnek: Bazıları Kolomb Zheng, Piri Reis gibi insanlar hayal etmekle kalmayıp hayallerin peşlerinden giderek okyanusları aşarak yeni kıtalar keşfetmişlerdir

Peki Hayal nedir?

Keşfetmekle kalmayıp dünya haritasını o zamanın koşullarıyla yönlerini bulmak için (kaybolmamak için) kabataslak olarak çizmişlerdir

Hayal: Yaşadığımız zamanda mümkün olmayacağını düşündüğümüz fakat başkası tarafından yapılması mümkün olan düşüncelerdir Bilmediklerimizi bilmek; yapamadıklarımızı yapma isteğidir
Bilinmeyenlerle dolu bir âlemde yaşıyoruz

1 örnekteki gibi uzayı hayal edersem, 2 örnekteki sonuca mı ulaşırız? Bilinmez

1 örnekteki zaman dilimini yaşıyoruz Fakat 2 örnekteki zaman dilimi için bir hayal temeli oluşturulmuştur (uzay sonsuz bir düzlem midir? Henüz ispatlanmamıştır)
2 örnekteki zaman diliminde olan kişiler hayallerinin peşinden giderek bunu ispatlama çabasında olacaklardır

Buradan çıkaracağımız sonuç: 1 örnekteki zaman dilimini yaşıyoruz Ta ki uzayın sonsuz olup olmadığı ispatlanana kadar

Farklı bir bakış açısından bakalım

Örnek:
1Kişi: Yoksul olan bir çocuğun dondurma yerken kendini hayal etmesi
2Kişi: Durumu iyi olan başka bir çocuğun istediği zaman dondurma vs gıdasal ihtiyaçlarına sahip olması durumunda; dondurma yerken dondurmayı hayal etmez tadına varır Fakat tatmadığı dondurma çeşitlerini düşünmeye başlar(bu çocuk için yakın hayal) İleriki günlerde çilekli, muzlu, vanilyalı, çikolatalı vs dondurma çeşitlerini tadar Doyum noktasına ulaştığı zaman; dondurma artık hayal olmaktan çıkar Tat veren bir eğlenceye dönüşür

1Kişi: İlk defa dondurmanın tadına bakan bir çocuk; dondurmanın soğuk ve tatlı olduğunu algılar Ne çeşit bir dondurma olduğunu düşünmez İleriki zamanlarda 2 Kişinin düşüncelerine sahip olur

Örnek:
1Kişi: Bir kuş görür; havada süzülmeyi, kuşlar gibi uçmayı hayal eder
2Kişi: Bulutların üstünde dolaşıp yeryüzüne bakmayı hayal eder
3Kişi: Üstünden geçen uçağın içinde olmayı hayal eder
4Kişi: Uçakta giderken; herhangi bir makineye bağlı olmadan havada süzülmeyi hayal eder
5Kişi: Yerçekiminin kaldırıldığı bir ortamda veya uzay boşluğunda dilediği gibi süzüle bilir Bu durum kuşlar gibi uçma hissini yaratır Uçtuğunu düşünür İlk 4 kişinin hayallerini gerçekleştirmiştir Fakat Yerçekiminin olduğu bir ortamda; herhangi bir makine desteyi olmadan havada süzülmeyi, kuşlar gibi uçmayı hayal eder
6Kişi: Gelecekteki bir zaman diliminde; Dünyamızda ki yerçekimi kuvvetinin değişmesiyle birlikte Bir sıçramayla metrelerce yukarıya çıkıp, suda yüzer gibi havada süsülerek; kuşlar gibi kilometrelerce uçabildiğini hayal edelim (şuan ki zaman diliminde bu olay gerçekleşmediğinden dolayı olması imkânsız bir hayal olarak kabul edilmektedir)

Yerçekiminde oluşacak düzensizlikler sonucunda; Dünyamız Ay gibi kurak ve yaşanılması zor bir yer haline gelebilir

Yaşadığımız zaman dilimi içerisinde; hiçbir zaman bilinmeyeceği veya olmayacağı düşünülen, gerçekleşmesi imkânsız hayallere Ütopya diye biliriz 6 Kişi şu an bizim Ütopyamızdır

Hayallerde sınır yoktur Siz sınırda takıldığınız zaman; bir başkası o sınırı rahatlıkla geçmiş olamaz mı? Bilinmeyenlere doğru giderken; düşündüğümüz veya düşüne bildiğimiz kadar hayallerimizde ilerleye biliriz

Nasıl ki dilediğimiz zaman hayal kuruyorsakHer geçen zamanla birlikte her an yeni şeyler öğrenmeye açık olduğumuz için; herkese öğrenci gözüyle bakıyorum

Bir öğrenci olduğum için olabilir mi(?)
Keşfetmekle kalmayıp dünya haritasını; o zamanın koşullarıyla yönlerini bulmak için (kaybolmamak için) kabataslak olarak çizmişlerdir

1 Örnekteki hayal gücünde, okyanuslar sonsuz bir düzlem olarak hayal edilirdi
2 Örnekteki hayal gücünde, okyanusların bir birleriyle bağlantılı olduğu ve hatta dünyamızın yuvarlak olduğu ispatlanmıştır (şu anki zaman diliminde Elips olarak kabul edilir)

Hayal: Yaşadığımız zamanda mümkün olmayacağını düşündüğümüz fakat başkası tarafından yapılması mümkün olan düşüncelerdir Bilmediklerimizi bilmek; yapamadıklarımızı yapma isteğidir
Bilinmeyenlerle dolu bir âlemde yaşıyoruz

1 örnekteki gibi uzayı hayal edersem, 2 örnekteki sonuca mı ulaşırız? Bilinmez

1 örnekteki zaman dilimini yaşıyoruz Fakat 2 örnekteki zaman dilimi için bir hayal temeli oluşturulmuştur (uzay sonsuz bir düzlem midir? Henüz ispatlanmamıştır)
2 örnekteki zaman diliminde olan kişiler hayallerinin peşinden giderek bunu ispatlama çabasında olacaklardır

Buradan çıkaracağımız sonuç: 1 örnekteki zaman dilimini yaşıyoruz Ta ki uzayın sonsuz olup olmadığı ispatlanana kadar

Farklı bir bakış açısından bakalım
Örnek:
1Kişi: Yoksul olan bir çocuğun dondurma yerken kendini hayal etmesi
2Kişi: Durumu iyi olan başka bir çocuğun istediği zaman dondurma vs gıdasal ihtiyaçlarına sahip olması durumunda; dondurma yerken dondurmayı hayal etmez tadına varır Fakat tatmadığı dondurma çeşitlerini düşünmeye başlar(bu çocuk için yakın hayal) İleriki günlerde çilekli, muzlu, vanilyalı, çikolatalı vs dondurma çeşitlerini tadar Doyum noktasına ulaştığı zaman; dondurma artık hayal olmaktan çıkar Tat veren bir eğlenceye dönüşür

Geri