Şuanda Bu Yazıyı Okuyor Olman Bir Tesadüf

S

Suna Demirci

Yeni Üye
Üye
Şuanda Bu Yazıyı Okuyor Olman Bir Tesadüf
"Hiç bir dert yada tasa, karşılaşma, bakış, sezgi ya da algılama bir tesadüf değildir."

Sosyal medyada bir kaç gündür inanılmaz derecede paylaşılan ücretsiz yayınlanan bir e-kitabın ufak bir bölümünü sizlerle paylaşıyorum. Başından sonuna kadar kitabı her okuduğunuzda bu bir tesadüf olamaz dedirtecek cinsden algı yaratıyor.. Sloganlarıda insanı inanılmaz derecede etkiliyor "Sence bu kitap ile karşılaşman bir tesadüf olabilir mi ?". Ben kitabı bir solukla okuyup bitirdim, hiç bir kitabın özellikle dini eserlerin beni bu kadar çok etkilediğini hatırlamıyorum. Okuduğum sayfaların çoğunda "hadi cnm" dedirtti ve sonunda hemen yazarlarına ulaşıp teşekkür epostası gönderdim. Sizlerle paylaşmamın sebebide bu... Bu kitap ile karşılaşmanız bir tesadüf değildir..Çünki herşey Allah Azze ve Celle'den gelir.. O, ol der ve olur..

Bölüm3:
Karşında 99 tane ardına kadar açık kapı olduğunu düşün. Bu kapıların hepsi ama hepsi aynı yere çıkıyor. Hangisinden geçersen geç, aynı yere çıkıyorsun. Ama unutma bütün kapıların arkasındaki yer aynı varacağın yer aynı.

Bir gün bu kapılardan sadece bir tanesinin kapandığını farzet. Üzülür müsün? Vurur musun kendini yerden yere “neden kapalı bu kapı” diye? Tabii ki hayır, çünkü biliyorsun nasıl olsa diğer kapılar açık. Alt tarafı bir kapı kapalı, onu görmezden gelir diğer açık kapılardan birini seçer ve geçersin. Nasıl olsa her kapının arkasındaki yol aynı yere çıkıyor. Peki o zaman, neden Allah’ın açtığı binlerce kapıdan bir tanesinin kapalı olduğunu görünce yola devam etmekten vazgeçiyor, umudunu ve ümidini kesiyorsun… Sadece bir kapı için mi binlerce kapıyı elinin tersi ile itiyorsun? Biz her neticede Allah’a dönmeyecek miyiz? Bütün kapılar ona çıkmıyor mu? Var mı başka yere açılan bir kapı? Bugün sanma ki bir tesadüf; ne de aldığın nefes bir tesadüf eseri…

وَلِلّهِ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الأَرْضِ وَكَفَى بِاللّهِ وَكِيل

Göklerde ve yerde ne varsa hepsi Allah’ındır. Vekil olarak Allah yeter.(4/NİSÂ-132)

وَلِلّهِ مُلْكُ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ وَاللّهُ عَلَىَ كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ

Göklerin ve yerin mülkü Allah’ındır. Allah her şeye kâdirdir.(3/ÂLİ İMRÂN-189)

Bir hırsızın elindeki bıçak ile bir doktorunun elindeki bıçağın arasındaki fark nedir? Bıçak da neşter de etinize değdiğinde canınızı acıtacaktır, her ikisi de vücuduna değdiğinde keser. Hırsız paranı almak için canını acıtır iken doktor ise tedavi etmek için o neşteri vurur. Hırsızdan böylesine alçakça bir zararın geleceğini bildiğin için korunma içgüdüsü gereği kaçar veya kendini korumaya çalışırsın çünkü biliyorsun, sana zarar gelecek. Ama doktor… Bir doktor binlerce neşter de vursa güvendiğin için teslim olursun; hem de ağır ameliyat şartlarına rağmen. Üstelik bir insan hatası sonucu olsa ölme riski var iken.

Peki şu soruyu kendine şöyle sor; bir doktora güvenip sığındığın kadar Allah’a sığınıp güveniyor musun? Bekle… Bu soruya gerçekten içtenlikle cevap ver, seni kimse duymayacak, merak etme. Bu soruyu nefsine bir sor… Doktorun elinden gelebilecek tüm acılara sırf tedavi olabilmek için tahamül ediyorsun, değil mi? Doktor aciz bir kuldur! Onun, bizim ve tüm alemin yaratıcısı Allah (Celle Celâlühü)’dür. Allah’ın kuluna bu kadar güvenip koşulsuz teslim olur iken Allah (Celle Celâlühü)’ye o kadar güvenip teslim oluyor musun? Peki, neden o zaman Allah’ın imtihanlarına sabır edemiyorsun?

لَتُبْلَوُنَّ فِي أَمْوَالِكُمْ وَأَنفُسِكُمْ وَلَتَسْمَعُنَّ مِنَ الَّذِينَ أُوتُواْ الْكِتَابَ مِن قَبْلِكُمْ وَمِنَ الَّذِينَ أَشْرَكُواْ أَذًى كَثِيرًا وَإِن تَصْبِرُواْ وَتَتَّقُواْ فَإِنَّ ذَلِكَ مِنْ عَزْمِ الأُمُورِ

Muhakkak siz, mallarınız ve canlarınız hususunda imtihan olunacaksınız. Sizden önce kendilerine kitap verilenlerden ve Allah’a ortak koşanlardan size eziyet verici bir çok söz işiteceksiniz. Eğer sabreder ve Allah’dan gereği gibi korkarsanız, şüphesiz işte bu azmi gerektiren işlerdendir. (Ali İmran Suresi – 186.)

رَبُّ الْمَشْرِقِ وَالْمَغْرِبِ لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ فَاتَّخِذْهُ وَكِيلًا

O, doğunun ve batının Rabbidir. Ondan başka tanrı yoktur. O halde yalnız O’nu vekil tut.(73/MUZZEMMİL-9)

Hatırlamıyor musun yeri göğü yaradan Rabbim seni şu yeryüzü mescidine imtihana yolladı? Onu tanıyasın ve ibadet edesin diye yolladı. Dünyaya da sahip olmaya değil, şahit olmaya gelmedin mi zaten?

وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ

Ben, cinleri ve insanları, ancak bana ibadet etmeleri için yarattım.” ez-Zâriyât, 56

Hani bazen kendimizi çaresiz ve kimsesiz hissederiz ya.. Hani derdimizi açacak kimsemiz yoktur. Uzatsak da elimizi, tutanacak bir dal yoktur. Bağırsak da duyamazlar bizi. Tek bir dostumuz dahi anlayamaz, yaşamamışlardır onlar biz gibi… Göstersek de göremezler, kavrayamazlar içinde bulunduğumuz dertleri. Duyanlar ise “Dert mi bu?” derler, eliyle itiştirirler bizi. Hani acıtırlar ya içimizi.. Oysa derttir yaşadığımız ve yardıma ihtiyacımız vardır. Onların dert mi bu dediği şey devirmiştir hayallerimizi ve sarpa sarmıştır dünyamız. Bütün kapılar bize kapanıyor gibi gelir, her şey aksimize gelişiyor gibi gelir… Ama aslında işler hiç de sanıldığı gibi değildir!

Hayatın bizi daralttığı zamanlarda
Maddi zorluklar çektiğimiz zamanlarda
İşimizde, kariyerimizde ve ticaret hayatımızda batma noktasına geldiğimiz zamanlarda
Ailenin ve akrabaların terkettiği zamanlarda
Eş ve dost kalmadığı zamanlarda
Evlatlardan dolayı sıkıntılar çektiğimiz zamanlarda
Dünyanın üzerimize geldiği zamanlarda
Düşmanın ensemizde beklediği zamanlarda
Kaçacak hiç bir yer kalmadığını düşündüğün zamanlarda
Şu koca dünyada yalnı kaldnığını düşündüğün zamanlarda
Korkma!K imsesizlerin Kimsesidir Allah. Sakın korkma… Yalnız değilsin, Allah var!

Not: Kitabın içerisinden alınmış sadece ufak bir bölüm… Eğer kitabın tamamını ücretsiz bir şekilde okumak istiyorsanız
yalnizdegilsinAllahvar.com
adresini ziyaret edin. Dilerseniz bilgisayarınıza indirebilir, dilerseniz online okuyabilir, dilerseniz telefonunuza indirebilir veya telefonunuzdan okuyabilirsiniz. Yazarlar ile bir bağlantım bulunmuyor içerisinde paylaşanlarada dua etmişler hem bundan nasibimi almak hemde sizlerle paylaşmak istedim çünki gerçekten ihtiyacınız olacak baş ucunuzdan ayırmayacağınız bir e-kitap.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst