Şükriye Dikmen Resimleri

  • Konbuyu başlatan Bilge Gökçen
Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
şükriye dikmen ankara dikmen resimleri ressam şükriye sukriye eserleri
Şükriye Dikmen (1918 - 2000)Şükriye Dikmen 1918 yılında İstanbul'da doğdu.

Cumhuriyet Dönemi kuşağını temsil eden sanatçılardan Şükriye Dikmen ise 1948 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun oldu ve Paris'e gitti. İlk sergisini açtığı 1953 yılında Paris gibi bir sanat ortamında dikkatleri çeken Dikmen, Ecole du Louvre’un sanat tarihi bölümünü bitirdi ve Fernand Léger'nin atölyesinde ve Academie Ranson'da Sergier ve Roger Chastel ile birlikte çalıştı.

1957'de Edinburgh festivaline, 1961'de de Sapenlo yarışmasına katıldı. Ankara ve İstanbul'da sergiler açtı ve 1968'de Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde eski ve yeni resimlerini biraraya toplayan retrospektif bir sergi düzenledi.

Tek figürlü kadın ve genç kız portrecisidir. Genellikle kontrplak üzerine çizdiği, sınırları belli, iri gözlü, minyatürleri, Japon estamplarını hatırlatan kadın başları, yüzleri çevreleyen ovalleri, dış dünyaya açılmış birer aydınlık pencere gibi duran gözleri, ince boyunları, kavuşturulmuş elleriyle Şükriye Dikmen'in kadın figürleri, tartışılmaz kişiliğinin ürünleridir.
16 Eylül 2000 tarihinde vefat etti.Kaynaklar•İstanbul Kadın Ressamlar Derneği Arşivi, FORSNET, Almanak 2000, Fotoğraf: Yahşi Baraz

ŞÜKRİYE DİKMEN (1918-2000) AĞAÇLAR

Kontrplak üzerine yağlıboya 71x59 cm

Şükriye Dikmen

64 x 50

Mukavva üzerine yağlıboya 

Üst