Tarlusal gebe kalmayı engellermi ?

Tarlusal gebe kalmayı engellermi ?
Tarlusal kadınlar için adet söktürücü olarak kullanılan bir ilaçtır. Yani normalde olması gereken adet kanamasının başlamaması durumunda, yapılan testler sonucunda herhangi bir şekilde gebelik tespit edilmezse, adet kanamasının başlaması için kullanılmaktadır. Kadınlar arasında oldukça yaygın bir yanılgı ise Tarlusal adı adet söktürücünün gebeliği engellediğidir.


Genellikle tarlusal gebeliği önler mi? diye düşünen birçok kadın vardır. Ancak ne yazık ki adet kanamasının başlaması için kullanılan bu ilacın gebeliği engellemek konusunda herhangi bir işlevi bulunmamaktadır. Bu nedenle her türlü ihtimal göz önünde bulundurularak, Tarlusal kullanımı ile birlikte diğer korunma yöntemlerine de başvurmak, istenmeyen bir gebeliğin yaşanmasının önüne geçmektedir.

10.jpg
Gebeliği önleyen ilaçlar, doğum kontrol hapı olarak bilinir ve bu hapların 28 gün boyunca her gün 1 adet alınması gerekmektedir. Tarlusal’ın ise böyle bir fonksiyonu bulunmamakla birlikte, ilaç kullanımından sonra adet kanamasının başlaması gebelik olmadığının göstergesidir. Tarlusal gebeliği önler mi diye düşünen kadınların, istenmeyen bir gebelik yaşamamak için mutlaka diğer korunma yöntemlerine de başvurması gerekmektedir.

Tarlusal tablet kullanım olarak kadınlarda sıktır ve budurum genel olarak adet gecikmelerinde söktürücü olarak tercih edilir. Yaklaşık bir ve iki ay boyunca adet olamıyor iseniz ve bunun neyden kaynaklı olduğunu anlamadıysanız tarsusal kullanabilirsiniz. Kadın hamile kaldığında ya da çeşitli kasın hastalıklarının varlığında bu duruma maruz kalıp ne yapacağını bilemeyebilir. Bu nedenle en kısa sürede uzman doktora başvurmak sağlıklı olanıdır. Bunun gerçekleşmesi ile beraber ya da bundan önce Tarlusal kullanarak adet söktürücü etkiyi yakalayabilirsiniz. Böylece kanamanız yaklaşık en geç on güne kadar görülür ve görülmez ise de hamilelik söz konusu olabilir.

Tarlusal Tablet Kullanımı

Adetin ilk günü ile başlayarak yaklaşık üç ay boyunca günde üç defa on mg kullanılır. Bu sırada damla şeklinde kanama ya da normal kanama gelir ise bu durum normal karşılanır.
Tablet kullanımının bitmesi ile bu kanamalar sıradan adet kanaması haline gelir ve bu durumda endişelenecek bir şey yoktur.
Adet görememe ve tedavisinde Tarlusal Tablet kullanımına gidilir. Ve bu şekilde de normal bir kanama olup olmadığı ya da sağlık problemi varlığı, gebelik varlığı anlaşılır. Bu sadece ilaç kullanımı ile olmayıp gerekir ise farklı test ve incelemeler dehilinde netliğe kavuşur. Bu nedenle kesin bir sonuç beklememek gerekir ve en kısa sürede uzman doktora başvurarak teşhis ardından tedaviye başlamak gerekir.
 
Üst