Tarlusal Nedir?Niçin kullanılır?

Tarlusal Nedir?Niçin kullanılır?
bu konu;tarlusal hap ne işe yarar,tarlusal gebeliği önlermi hakkında bilgiler vermektedirTarlusal adet düzensizliği, adet yokluğu veya anormal rahim kanamaları gibi durumların tedavisinde kullanılır.Ziyaretçilerimiz tarafından tarlusal hapla ilgili en çok merak edilen konulardan biride,tarlusalın gebeliği önleyici etkisi varmı,tarlusalla düşük yapılırmı?Gibi sorular geliyor.Tarlusal ilac hakkındaki tüm detayları konumuzda görebilir,sorular sorabilirsiniz.


Medroksiprogesteron, vücutta doğal olarak üretilen kadın cinsiyet hormonu progesterona benzer etkiler gösteren bir ilaçtır.


Medroksiprogesteron; adet düzensizliği, adet yokluğu veya anormal rahim kanamaları gibi durumların tedavisinde kullanılır.


Medroksiprogesteron ayrıca menapoz sonrası östrojen yerine koyma (replasman) tedavisi gören kadınlarda, östrojenin rahim üzerindeki istenmeyen etkilerine karşı da kullanılır.

Tarlusal (Medroksiprogesteron) aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:


belirli nedenlere bağlı olarak adet döneminin dışında oluşan rahim kanaması;


normal olarak adet (regl) olagelen bir bayanın bir hastalığa ya da iç salgı bezlerine ilişkin bir bozukluğa bağlı olarak adet olamaması (sekonder amenore);


endometriyoz*.


( *endometriyoz: Rahmin iç çeperini örten zar dokusunun normal yerinden başka bir yerde, çoğu kez kan içeren kistler şeklinde bulunuşu.)


Medroksiprogesteron burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.
.


Tarlusal (Medroksiprogesteron) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?


Eğer hamileyseniz, nedeni bilinmeyen vajinal kanamanız, karaciğer hastalığınız ya da meme(leri)nizde kötü huylu tümör varsa; bu ilacı kullanmayınız.


Eğer bu ilacın kullanımı sırasında aşağıdaki belirtilerden herhangi birini kendinizde görürseniz, ilaç kullanımını durdurunuz ve hemen doktorunuza başvurunuz:


ani ve kısmi veya tam görme kaybı;


çift görme;


migren;


beyin damarları ile ilgili bozukluklar;


damarlarda pıhtı oluşumu ile ilgili bozukluklar.


Medroksiprogesteron kalp hastalıkları, meme kanseri veya bunamayı (demans) engellemek için kullanılmamalıdır, çünkü aslında Medroksiprogesteron menapoz sonrası dönemdeki bayanlarda bu hastalıkların gelişme riskini arttırabilir.


Medroksiprogesteron bazı bayanlarda yumurtalık veya rahim kanseri riskini arttırabilir.


Medroksiprogesteron kullanımının size özel risklerini ve faydalarını doktorunuz ile konuşunuz, özellikle de sigara kullanıyorsanız veya aşırı kilonuz varsa.


Tarlusal (Medroksiprogesteron) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler


Nelerdir?


Eğer Medroksiprogesteron asetat’a ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:


gebelik varlığı;


düşük varlığı;


karaciğer hastalığı;


meme(ler)de kötü huylu tümör varlığı;


nedeni saptanmamış vajinal kanama;


pıhtı oluşumuyla birlikte olan toplardamar iltihabı;


bir damarda oluşan pıhtıdan kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açması ile ilgili hastalıklar.


Eğer belirli bazı rahatsızlıklarınız varsa ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyacınız olabilir. Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Medroksiprogesteron kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:


yakın zamanda yaşanmış bir kürtaj veya düşük;


epilepsi (sara);


astım;


migren baş ağrısı;


böbrek hastalığı;


şeker hastalığı (diyabet);


yüksek tansiyon (hipertansiyon);


önceden geçirilmiş depresyon öyküsü;


yüksek kolesterol veya trigliserid seviyeleri;


yakın zamanda geçirilmiş felç (inme) veya kalp krizi;


kalp hastalığı, konjestif kalp yetmezliği;


kanda düşük kalsiyum seviyesi;


tiroid hastalığı;


leğen kemiği bölgesinde şiddetli ağrı;


lupus*.


( *lupus: Yüzeyel doku kaybına bağlı olarak gelişen iltihabi yaralara dönüşen ve yayılma özelliği gösteren, yumru şeklindeki kabarıklıklarla belirgin cilt ve mukoza hastalığı.)


Medroksiprogesteron kalp hastalıkları, meme kanseri veya bunamayı (demans) engellemek için kullanılmamalıdır, çünkü aslında Medroksiprogesteron menapoz sonrası dönemdeki bayanlarda bu hastalıkların gelişme riskini arttırabilir.


Medroksiprogesteron bazı bayanlarda yumurtalık veya rahim kanseri riskini arttırabilir.


Medroksiprogesteron kullanımının size özel risklerini ve faydalarını doktorunuz ile konuşunuz, özellikle de sigara kullanıyorsanız veya aşırı kilonuz varsa.


Gebelik ya da Emzirme Döneminde Tarlusal (Medroksiprogesteron) Kullanabilir miyim?


FDA gebelik kategorisi X. Medroksiprogesteron doğum kusurlarına sebep olabilir. Eğer hamileyseniz bu ilacı kullanmayınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza bildiriniz.


Medroksiprogesteron anne sütüne geçer. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.


Araç ve Makine Kullanırken Tarlusal (Medroksiprogesteron) Kullanabilir miyim?


İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.


Tarlusal (Medroksiprogesteron) Nasıl Kullanılır?


Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz. Eğer anlamadığınız bir nokta olursa doktorunuza veya eczacınıza danışınız.


Medroksiprogesteron genellikle her ay yalnızca üst üste birkaç gün boyunca kullanılır. İlacı kullanma sebebinize bağlı olarak, ilacı kullanmaya başlarken adet döngünüzün belirli bir gününde başlamanız gerekebilir. İlaca hangi gün başlayacağınız ve kullanım şekli ile ilgili doktorunuzun direktiflerine uyunuz.


İlacınızın her dozunu 1 bardak dolusu su ile birlikte alınız.


Doktorunuza veya eczacınıza danışmadan Medroksiprogesteron’un bir formundan diğer formuna geçmeyiniz.


Medroksiprogesteron kullanımı sırasında her ay düzenli olarak göğüslerinizde kitle olup olmadığını kendi kendinize ve fiziksel muayeneler ile kontrol ediniz.


Bu ilaç belirli tıbbi tahlillerde ve testlerde beklenmedik sonuçlar almanıza sebep olabilir. Sizi tedavi eden tüm doktorlara Medroksiprogesteron kullandığınızı söyleyiniz.


Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?


Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.


Fazla Doz Alırsam Ne Olur?


Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.


Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Mide bulantısı, kusma, mide ağrısı, göğüslerde hassasiyet, baş dönmesi, uyuşukluk veya vajinal kanama.


Tarlusal (Medroksiprogesteron) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?


Medroksiprogesteron kullanımı sırasında sigara kullanmaktan kaçınınız. Sigara kullanımı kan pıhtılaşma riskini ciddi derecede arttırır.


Tarlusal’ın (Medroksiprogesteron) Yan Etkileri


Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); boğazda kapanma; nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.


Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:


depresyon;


yüksek ateş;


mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, kil renkli dışkı, ciltte veya gözlerde sararma;


damarlarda veya akciğerlerde kan pıhtılaşması;


pıhtı oluşumuyla birlikte olan toplardamar iltihabı;


rahim boynu aşınması veya salgılarda değişimler.


Daha hafif yan etkiler de görülebilir:


uykusuzluk, yorgunluk;


sinirlilik;


baş ağrısı;


göğüslerde hassasiyet veya akıntı;


akne (sivilce), yüzde ve vücutta kıllanma;


saç dökülmesi;


adet miktarında değişim;


vajinal kanama;


vücutta şişlik, kilo değişimleri;


ciltte kaşıntı, cilt döküntüsü (kızarıklık, kabarıklık gibi).


Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.


Tarlusal gebelik oluşmasını önler mi?


Tarlusal, var olan gebeliği sonlandırmayabilir.


Ayrıca gebelik varlığında Tarlusal kullanımı halinde oluşacak bebeğe olumsuz etkilere sebep olabilir.


Tarlusal düşük yaptırır mı?


Hamileyken bu ilaç kullanılmaz. Bunun nedeni düşüğe yol açma ihitmali değil, doğacak bebekte zihinsel ve fiziksel anormalliklere sebep olabilme ihtimalindendir
 
S

sedefcem

Forum Okuru
merhaba şubattan yana düzenli adet görmüyorum en son 2 haziranda adet oldum ve sık aralıklarla kahverengi lekelenmelerim oldu bir buçuk yıllık evliyim ve şubattan beri korunmuyoruz doktor tarlusal kullanmamı önerdi korunmadığımız için bu ilaç risk yaratırmı
 
A

asyam safayta

Forum Okuru
Merhaba tarlusal kullanırken hamile oldugumu bilmezsem kanama olurmu ? Eger hamile degilsem kanamam normal adet gibi mi olur ? Nasıl bir kanamada ve nekadar suren bir kanamada doktora basvurmalıyım ? Tesekkurler
 
N

nilo1453

Forum Okuru
Mrhaba ben adet olmuyorum diye doktor tarlusal verdi biteli 2 hafta oldu hala adet olmadım ve kilo aldım ne yapmalıyım
 
S

selin ce soru

Forum Okuru
korunmasız ilişki sonrası erkek arkadaşımdan hamile kaldım tarlusal kullansam bebeği düşürürmüyüm ?
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Bu ilaç gebelikte kullanılmaz.Fetalde ciddi sorunlara yol açar.Gebeliği sonlandırmak için kullanılmaz...İstenmeyen gebeliğiniz için jinekoloğa görünün..
 
S

Selma3737

Forum Okuru
Merhaba hanımlar son ilişki sonrası iki kez adet gördüm bu sürede kan testi yaptırdım negatif idrar testlerim hep negatif yalnız 3 cu adetim gelmedi tekrar test yaptım ve tarlusal kullandim kutu bitmeden adet gördüm daha sonra ultrasona girdim doktorum gebelik olmadigini gebelik olsaydı tarlusal kullanip adet goremezdiniz dedi ki gebelik söz konusu olsa 10 haftalik falan olmasi gerekirdi çünkü daha sonra bi daha ilişkimiz olmadı beni istemiyo ki ultrasonda gorunurdu heralde 10 haftalik gebelik ama hala şüphe beni birakmio bu arada bi kızım var bir bucuk yaşında 2 ay emzirrbildim şans eseri gogsumden süt geldiğini gördüm sarimsi bi sıvı ve prolaktin yüksek die düşündüm beni sanirim bu etkilio adetimi falan bana yardımcı olun eşimle aram kötü hamile kalmak istemiyorum bi kızım var zaten tarlusalla adet gördüğüme göre hamile deilimdir demi
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba,

(Tarlusal var olan gebeliği sonlandırmaz. Gebelikte kullanımı da tavsiye edilmez fetal anomalilerine neden olur. ) Hekime görünmüş ,gereken bilgiyi almışsınız. Gögüsünüzden süt gelmesi hormonal bir problem .Bu da gebe kalmanızı engelleyebilir . Gebe değilsiniz .Gebe olsaydınız ultrason da görülür dü..İçiniz rahat etmiyorsa bugün yarın HCG testi yaptırın .
 
S

Selma3737

Forum Okuru
Hcg yaptırma imkanım yok ama zaten ilişkiden 33 sonra ikinci adetimin 3 cu günü zaten yaptirmistim ve 0.1 çıkmıştı eğer gebelik olsaydı o zaman 4 5 haftalik falan olmasi gerekiyordu ve kanda çıkması gerekmezmi insanlar 3 haftalikken bile öğreniolar
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Hanımefendi anlayamıyorum , benmi iyi izah edemiyorum ? Gebeliğin söz konusu olmadığını ,gayet açık ve net yazmışım.Yukarıda yer alan yanıtımı tekrar okuyun + cevabını bildiğiniz şeyleri bize sormayın ..(gebelik olsaydı o zaman 4 5 haftalik falan olmasi gerekiyordu ve kanda çıkması gerekmezmi insanlar 3 haftalikken bile öğreniolar )
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Tarlusal genelde geciken adetin sökülmesi için kullanılır. Hiç bir neden yokken her ay düzenli gerçekleşen adetiniz , bir an da kesilebilir .Stres,mevsim değişiklikleri,aşırı heyecan, rahim de kist ,miyom olması,hormonal bozukluklar mens gecikmesinin nedenlerinden dir. Tarlusal ilacı almadan önce mutlaka gebelik testi yapın.Ayrıca hekim tavsiyesi olma dan tarlusalı da kullanmayın.Tarlusal kullanımı bittikten 3 gün yada 7 gün sonra adet kanaması başlar. Bazı bayanlar ilaç kullanımı esnasında da adet olabilmektedirler..
 
V

Vuslat 3

Forum Okuru
Mrb benim tarlusal kullanmadan önce Bhcg yaptırdım 2.0 çıkmıştı şuan ilaca devam ediyorum 8 gün oldu bu ilacı kullanırken Bhcg nin yükselme şansı olur mu?ilacı kullanırken yaptırsam doğru sonuç alır mıyım ? 2.bebek düşünüyoruz.3 aydır adet görmedim.
 

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Merhaba değerin negatif . Hamile olursan değer artar .Tarlusal adet söktürür hamileliği engellemez .Ama hamilelikte kullanılması sakıncalı olur düşüğede yola açabilir. Sen yinede gebelik testini tekrar yap .3 aydır adet olmamışsın doktora gitmedinmi?
 
Üst