Taşıyıcı Anne olurmusunuz?

• Konbuyu başlatan handanca
handanca

handanca

Daimi Üye
Üye
taşıyıcı annelik yapmak istiyorum taşıyıcı anne olmak istiyorum
Yok yok bana lazım değil...

Ama bu konuda yayınlanmış bir röportajı okudum. Paylaşmadanda edemeyeceğim..

Önce bir yazıyı okuyun... Sonrada dürüstçe bir düşünün bakalım..

Böyle birşeyi yapacak olsanız ne için yapardınız??

Bir taşıyıcı anne 9 ay bir bebeği emaneten içinde taşıyıp, doğurup, emzirdikten sonra onunla nasıl vedalaştığını anlattı.

Viktorya, İstanbul’da yaşayan 37 yaşında bir taşıyıcı anne. Yani başka bir ailenin bebeğini emaneten 9 ay karnında taşıyan bir kadın. 10 yıl önce Rusya’dan gelmiş Türkiye’ye. 2005’in sonlarına doğru ise taşıyıcı annelik yapacağı aileyle tanışmış. Beş ay önce doğum yapmış ve bebeği biyolojik ailesine teslim etmiş. Şu aralar ise kendi kafesini işletiyor. Taşıyıcı annelik kavramıyla çoğumuz Özgü Namal ve Dolunay Soysert’in başrollerini paylaştıkları "Bebeğim" dizisi sayesinde tanıştık. Viktorya, bu diziyi seyretmemiş hiç. Geçirdiği 9 ayı ve doğumdan sonraki günlerini Elele okurlarıyla paylaşırken anlattıkları, bir dizi filmden çok daha öte...

* Taşıyıcı anne olmaya nasıl karar verdiniz? Nasıl başladı her şey?

- Bir arkadaşım çocuğu olmayan bir ailenin taşıyıcı anne aradığını anlattı. Ortak tanıdıklar vasıtasıyla aileye beni önermişler.

*Sizden bebeği taşımanızı isteyen aile neden bir taşıyıcı anneye ihtiyaç duymuştu?

- Aile Almanya’da yaşıyordu. 20 yıldır çocuk özlemi çekiyorlarmış. Transfer 7-0! Yani 7 kere tüp bebek denemişler, tutmamış. Embriyo transferini yaptıktan sonra ben üç aylık hamileyken anne buraya geldi, bebek doğana kadar burada kaldı.

*Siz ilk çocuğunuzu kaç yaşında doğurdunuz?

- 19 yaşında anne oldum.

*Taşıyıcı anne olmak size neler kazandırdı?

- Bu bana kalsın, anlatmak istemem bunu.

*İlk görüşmeden hemen sonra embriyo transfer işlemi yapıldı mı?

- İlk görüşmeden sonra taşıyıcı anne olmaktan vazgeçtim. Sonra üç ay düşündüm. Anne, beni ikna etti.

* Kabul ettikten sonra olaylar nasıl gelişti?

- Anneden alınan yumurta, babadan alınan spermle döllendikten 3 gün sonra bana transfer edildi.

* Sonuçta bir canlı büyümeye başladı içinizde, ’bu benim’ diye düşündüğünüz an olmadı mı hiç?

- Yok, öyle hissetmedim hiç. Biliyordum annesi, babası olduğunu. Annesi çok sık yanımdaydı. Tekmelediği zaman o da tanık oluyordu, elini karnıma koyuyordu, hissediyordu; onunla konuşuyordu. Çok üzülüyordu bunları yaşayamadığı için. Hamileliğim süresince yemeklerime çok dikkat ediyordum. Sigara içmiyordum. Hayatta portakal yemezdim, kilolarca portakal yedim.

* Bu hikayede babadan fazla söz etmiyorsunuz, baba durumdan rahatsız mıydı?

- Baba yurtdışında çalıştığı için burada bizimle beraber değildi. Yoksa karısını yalnız bıraktığı için değil. O da kaç sene geçerse geçsin dostluğumuzun devam etmesini istiyor. Zaten bebeğin teyzesi oldum ben. Beni teyze olarak kabul ettiler.

*Sonuç olarak bebek onların bebeği...

- Hem teknik olarak, hem duygusal olarak, hem biyolojik olarak bebek onların bebeği. Dediğim gibi bir bebeğe sahip olmak istesem, kendim yapardım. Zaten artık kendi bebeğimi yapmak istiyorum.

*Doğumun hemen ertesinde yapayalnız kaldınız, hiç mi üzülmediniz?

- Hamilelik duygusallığı yaşıyordum sanırım. Evet, televizyon seyrederken falan hemen gözlerim doluyordu. İlk hamileliğimde böyle olmadı elbette. Kızım doğunca yanımdaydı. Ama şimdi bebek gittiği için biraz tabii ki üzüldüm. O gün eve gitmek istemedim. Arkadaşlarımda kaldım. Televizyonu açınca her yerde reklamlar, bebek bezleri, mamalar; onları görünce kötü oldum. Ta ki iki hafta sonra bebeği görene kadar.

* Sonra ne sıklıkta gördünüz bebeği?

- Çok sık görmedim tabii. Giderken teşekkür etmek, vedalaşmak için geldiler. Ama konuşuyoruz arada bir. Dün aradılar. Almanya’dan İstanbul’a 47 dakika konuştuk. Bebeğin kulağına dayadı annesi telefonu. O da bir şeyler mırıldanıyor oradan. Beş aylık şimdi.

Yaptığımdan pişman değilim

* Doğumdan bu yana geçen beş ayın sonunda düşünceleriniz nedir?

- Pişman değilim. Çok iyi bir şey yaptığımı düşünüyorum. O kadını tanıdıktan sonra içim çok rahat, gönlüm rahat yaptım taşıyıcı anneliği.

* Çocuğu olmayan kadınlara bu yöntemi tavsiye eder misiniz?

- Elbette, ama aile taşıyıcı anneyi çok iyi seçmeli. İçki içmemesi gerekir, iyi beslenmesi gerekir, sigara kullanmaması gerekir. Güven çok önemli...

LAMİYA

LAMİYA

Aktif Üye
Üye
bu konuda en duygusal katılan ben olucam sanırım
bir çoğunuzun bildiği gibi ben anne olamıyorum ..üstelikte dr. beklemek istemiyosanız yumurta donörü bulabilirsiniz dedi yani bana ait olmayan bir yumurtayı taşıyabiliceğimi söyle
ama ben böyle bişeyi hiç düşünmedim dinimizde sakıncalı şeyler bunlar bana dua edin arkadaşlar nolur bunları düşünmek zorunda kalmadan benim kanımdan benim canımdan bir bebeğim olsun inşallah...

çatlak

çatlak

Yeni Üye
Üye
LAMİYA' Alıntı:
bir çoğunuzun bildiği gibi ben anne olamıyorum ..üstelikte dr. beklemek istemiyosanız yumurta donörü bulabilirsiniz dedi yani bana ait olmayan bir yumurtayı taşıyabiliceğimi söyle
ama ben böyle bişeyi hiç düşünmedim dinimizde sakıncalı şeyler bunlar bana dua edin arkadaşlar nolur bunları düşünmek zorunda kalmadan benim kanımdan benim canımdan bir bebeğim olsun inşallah...

lamişime 3çüz bebiş vericek rabbim inşallah vede taşıyıcı anne olmak asla istemem

HURHUR

HURHUR

Yeni Üye
Üye
bacım sabr et olacak bebiş gelecek bbebişimiz kız lamiş bende dinimizce günah olduğu için istemem rabbim zaten isterse olur

ışılsu

ışılsu

Yeni Üye
Üye

ama ben böyle bişeyi hiç düşünmedim dinimizde sakıncalı şeyler bunlar bana dua edin arkadaşlar nolur bunları düşünmek zorunda kalmadan benim kanımdan benim canımdan bir bebeğim olsun inşallah... lamişim üzülme rabbim inş. bir gün sanada nasip eder inş. taşıyıcı annelik kötü bir durumdur ama bence yapanlarda maddiyattan kabul ediyor sanırım

handanca

handanca

Daimi Üye
Üye
Haklısın canım.. Bencede çoğu maddiyattan kabul ediyordur...

<3PirayeEda<3

<3PirayeEda<3

Yeni Üye
Üye
Benim için işin özü, taşıyıcı anne olmaktansa hiç anne olmayayım veya kmse bnim için yapmasın bunu. Kendi biyolojik çocuğu olmasa bile sonuçta 9 ay içinde büyüttü onu nasıl ayrı kalabiliyolar anlayamıyorum.

orkide

orkide

Aktif Üye
Üye
ne taşıyııcı anne nede taşıttırıcı olmak istemem allah isteyen herkese nasip etsinn ,
bişi yazmakistiyorummm beni yanlış anlamayınn lütfennn benim şahsi görüşüm buuu
,rabbim bana ewlat vermeseydi ben mutlaka ewlat edinirdim yurtlarda milyonlarca çocuk bebek var mutlaka 2 tane ewlat edinirdimmm onlarında sıcak bir yuvayqa ihtiyaçları var rabbim yardımcılarımolsunn heleki yurtlarınn içi ortaya çıkınca hiç kıyamıyorumm madidyatsızlık benionlardan uzak tuıtuyor yoksa 1 bebekte ordan alırdımmutolaka
,allah isteyen herkese nasip etsin yavru sunu inmşallah :D

K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
gülperisi teklifinle ilgileniyorum. lütfen ileti adresini yaz.

elvin berfin

elvin berfin

Aktif Üye
Üye
maddiyattan diyorsunuz ama, cocuk sevgisi baska bir sey, hicbirseyle ölcülmez ne olursa olsun. ALLAH hepimize akil fikir versin. daha neler görecegiz.

K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
öyle konuşmak kolay tabi, hiç doğum yapamadan sorumsuz bir doktor tarafından alınmış olsaydı ve deli gibi çocuk istiyor olsaydınız, bilirdiniz yokluğun ne olduğunu ve .............

K

Kayıtsız Üye hüsran

Forum Okuru
ALLAH için sizler için ve benim için neden olmasın onun sevabıda bana yeter

K

Kayıtsız Üye hüsran

Forum Okuru
Taşıyıcı anne olmak büyük ve zor bir sorumluluk olsa gerek ama, sonucunda evlat özlemi çeken bir kadının mutlu etmek ve ona annelik duygusunu yaşatmakta büyük sevaptır diye düşünüyorum. Taşıyıcı anne olurum.
ALLAH, hiç kimseye evlat özlemi yaşatmasın

K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
Okurken aklıma geldi, çok acıtıcı bir soruyla karşılaşmıştım internette,gerçi taşıyıcı felan deği,sahici anneyle ilgili ama ben ne cevap vereceğimi bilemedim valla.

K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
bende tasıyıcı anne olmak ıstıyorum 32 yasındayım allah bagıslarsa 2 kız cocugum var ve hasret ceken herkeze allah aratmadan versın cocuk özlemı farklı ama olanlarda bırazcık kıymet bılse keske ben esma nomu veremıyecegım bana ulasmak ısteyen bunu cevaplasın ve nosunu bıraksın ben ararım

K

Kayıtsız Üyeözlem

Forum Okuru
taşıyıcı anne olmak istiyorum istanbuldayım 2çocuğum var ciddi aileler arasın lütfen 5353162600

K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
tasıyıcı anne

ben taşıyıcı annelık yapmak ıstıyorum 30 yasındayım

smiley

smiley

Daimi Üye
Üye
bilemiyorum valla ama suan karnimda kimil kimil eden bir melek var ve o dogmadan ben onun icin endise ediyorum, ona iyi bakabilecekmiyim iyi anne olacakmiyim diye kendimden süphe ederken dogurup baskasina veremezdim. rabbim kimseyi caresiz birakmasin. Amin
ben karnimda tasidigim bebegi benim diye bakardim biolojik olarakda olsa baskasin olsada 9 ay dile kolay insan neler cekiyor bu 9 ayda..
Rabbim tüm bebek özlemi cekenlere hayirli ve saglikli evlatlar nasip etsin insallah Amin

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Allah kimseyi çaresizlikle ve evladı ile sınamasın bazen insana çaresizlik herşey yaptırabilir. İnsanın başına gelmeyince her konu hakkın da yorum yapmak çok kolaydır. Burada taşıyıcı anne olmak da taşıyıcı anneden evlat sahibi olmak da bana göre zor... Henüz bizim toplumumuz da etik olarak kabul edilmese de yabancı ülkeler de bu yola başvuran çiftlerin sayısı oldukça fazladır. Taşıyıcı anne olan kişinin psikolojisini de ayrı düşünmek lazım çünkü bende bir anneyim. Aylarca o bebeği karnında taşıyor ve onun tekmeleri ile can buluyorsunuz. Doğum anı desen o bambaşka bir olay ve bunun sonucunda belkide bebeğinizi koklayamadan alıp bir başkasına veriyorsunuz. Bunu yaparken başta kadın kabul etsede yinede çok zor diye düşünüyorum...

H

hazzall30

Forum Okuru
36 yaşında bir çocuk annesiyim. bekarım.sağlığım iyi. taşııyıcı anne olabilirim. Malum bu süreç kolay bir süreç olmayacak maddi durumum yüzünden bu olayı kabul edicem.Bu yüzden maddi durumu iyi olan aile bana mail atsın. istanbuldayım.