TEDBİR NAFAKASI hakkında bilmek istedikleriniz

merhabalar ben 1,5 yıldır evliyim engelli bir bebeğim var.3 haftadır eşimle ayrıyız ailemin yanında kalıyorum ve çalışmıyorum.eşimin aylık geliri 2500tl yi geçiyor bu durumda tedbir nafakası alabilir miyim alabiliyorsam çocugumun engel durumu alacağım nafakayı etkiliyor mu?

Sayın kayıtsız üye, ayrılık sebebinizi bilmemekle birlikte bebeğiniz ve kendiniz için sadece tedbir nafakası talepli davayı Aile Mahkemesinde açabileceğiniz gibi boşanma davası, ayrılık davası açıp bu dava içerisinde de nafaka isteyebilirsiniz.

Dava tarihinden geçerli olmak üzere, herhangi bir işi ve geliri olmayan kadın yararına Türk Medeni Kanunu’nun 185/2, 186/3 maddelerine uygun miktarda tedbir nafakasına hükmedilebilir. Mahkemece tarafların ekonomik ve sosyal durumları tespit edilir ve buna göre mahkemece Türk Medeni Kanunu’nun 4. maddesindeki hakkaniyet ilkesi de dikkate alınarak uygun miktarda nafakaya hükmedilebilir. Bebeğiniz engelli olduğundan ve farklı/özel bir bakım gerektirdiğinden masrafları mutlaka hâkim tarafından değerlendirilip nafaka miktarı buna göre belirlenecektir. Merak ettiğiniz başka hususlar varsa soru sormaktan çekinmeyiniz.

[FONT=&amp]Av. Gökhan ARICAN[/FONT]
[FONT=&amp]Barbaros Mh. Tunalı Hilmi Caddesi Kuğulu İş Hanı [/FONT]
[FONT=&amp]A Blok No:123/56, Kavaklıdere/Çankaya/ANKARA[/FONT]
[FONT=&amp]Tel: 0 312 466 56 34 – Faks: 0 312 466 56 40 – Gsm: 0 533 372 36 89[/FONT]
[FONT=&amp]www.gokhanarican.av.tr – e-mail: info@gokhanarican.av.tr[/FONT]

*Lütfen bundan sonraki aile hukukuna ilişkin sorularınızı Aile hukuku hakkındaki soru & cevaplar bölümüde sorunuz. Teşekkürler.

Son düzenleme:
merhaba eşimle bşanma davamız 2 yıldır sürüyor..iki davamız var.tazminat artı boşanma davası..tedbir nafakası 500 tl bağlandı ve ödemediği için birikti. ben bütün malına tedbir koydurmuştum.. bu ayın sonunda arabasının satışını istedim.satış olmadan icraya paramı yatırdı ve bütün borcu kalktı.. evlerinin arabasının üzerindeki tedbir de bu durumda kalktı..bu iki davada sonuçlanmadan sadece satışın durdurulacağını düşünüyordum .malını başkasının üzerine geçireceğini biliyorum , tedbirin kalkmaması için yada tekrardan tedbir koyulması için ne yapmam gerekiyor..yardımcı olursanız sevinirim..

Geri