Temiz Ev Kadını Nasıl Olunur?

Dün gece çatı arası temizliğine başladım!

1. adım planlama .2. adım uygumana...Depolama sistemleri, kutu, kutu, kutu...... carrefour halı hurçları-ikea yorgan saklama hurçları...

olayı 5 bölüme ayırdım.
1. bölüm: bana ait hobi-elişi vs. kutuları
2. bölüm. çocuğa ait oyuncak vs. kutuları
3. bölüm eşime ait: alet edevat-ıvır zıvır kutuları
4. bölüm eve ait ortak hatıra eşya vs kutuları
5. bölüm. eve ait büyük hacimli eşya parçaları- halı -seyahat bavulları vs..

ha bir de kullanılmayan atıl bölüm vardı küçük bir kapı gibi giriş vardı oraya.. oraya da izolasyon olsun diye cam yünü döşedim..çünkü o bölüm boş olduğu için alt kattaki oda diğerlerine göre daha soğuktu... bu sorunu da çözdüm..

çatı arasının depolama bölümünün haricinde bir de çatı odası var.. orayı artık tamamen boşalttım sayılır.. bu odayı da şirince bir bölüm olarak değerlendirmeyi düşünüyorum... ama daha tam depo kısmı bitmedi... :)

Bekarken amaaannn banene diyenlerdendim. İş güç yada okul.. ama herşeyin sırası gelince hele ki çalışan bir ev hanımıysanız bütün ev işleri size bakıyor. Akşamdan evi toplar hiç iş bırakmaz yatardım. tek yatağım kalırdı eşim ben işe giderken yatardı çünkü. Ama artık herşey değişti hergün çalışmıyorum evimdeyim. Çok batmıyor allahtan evim ama dağınık olmasına bir çözüm bulmuş değilim.

Merhaba , ben 4 yıllık evliyim , çalışan bir bayanım.Ev temizliği ve yemek yapmak bana çok zor geliyor , çoğu zaman akşam yemeklerini aparatiflerle geçiriyorum.. Ev temizliğini de haftada 1 gün yüzeysel olarak geçiştiriyorum ama hiç içime sinmiyor:( Pratik önerileriniz varsa paylaşır mısınız?

ben sabah kalkarım hemen yatagı toplarım camaşırları katlar geceliklerimi toplarım. perdemi açarım camımı açar o odadan cıkarım.mufagımın perdesini açar havalandırırım. oturma odasını toplar yastıları kabartırım tuvaleti lavaboyu temizlerim.sonra supurge acarım. 2-3 gunde vileda ve toz alma banyo balkon yıkama yaparım bazewn bu ara uzuyor.gunluk supururum. çamarırları kururkurumaz katlarım. ütü çekmecem var orası dolunca utu yaparım bu kdr.buz dolabımı hep toplu bırakırım içi hiç karışık olmaz dolaplarım her zmaan topludur eşim dagıttıgında gorur ormez duzeltirim.

Vakumlu hurç kitbag markasını tavsiye ederim. İnternetten de sipariş verebiliyorsunuz ayrıca.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kızlar bende 1senelik evliyimm, çok şükür rabbime bebeğimizz de olduu :)) Önceden hep her gün için rutin bir temizliğim vardı ama tabi hamilelik üstüne lohusa dönemim gelince iyice karıştı ortalık :(( Sehir dısındayım, ailem uzak. Kayınvalidem eleştiriden başka birşey yapmıyor :( Anlıycanız benimde yardıma ihtiyacım var :( Geçen gün alışveriş yaparken farklı farklı ürünler aldım hepsini deneyip burdan yazıcam.

Dağınıklıktan şikâyet etmeyen aksine mutlu olan kadınlar tanıyorum ve bu ruh haline hayret ediyorum. Elbette birçoğumuz yaşadığımız evin her zaman düzenli olmasını, iç açıcı görünmesin, hijyenik görünmesini isteriz. Ben, misafir için temizlik yapan biri değilim. Öncelikle kendi huzurumu düşünürüm ve kendimi mutlu hissetmek için evimi düzenli tutmaya özen gösteririm.

Sağa sola atılan çamaşırların görüntüsünden nefret ederim. Akşam yatmadan önce muhakkak mutfağı toparlarım. Lavabo üzerinde tek bir bardak olsa bile bırakıp yatmam. Altı üstü bir bardak, bulaşık makinesine koymak ya da çalkalamak iki saniye alıyor. Ayrıca, tuvalet ve lavaboları iki üç günde bir ovarım. Sifon çekmekle iş bitmiyor hanımlar, tuvaletin taşı zaman geçtikçe sararmaya başlıyor, titiz hanımlar bilir :)

Temiz ev kadını, yer beziyle mutfak bezini birbirine karıştırmamalıdır. Yani şöyle, mutfakta kullandığımız sarı bezi, kesinlikle yere sürmemeliyiz. Minicik bir şey silecek dahi olsak, banyodan yer bezi almaya üşenmemeliyiz. Rahmetli teyzemin bana özellikle öğrettiği en önemli kural buydu :)

Evin en çok kullanılan yerlerinden biri olan banyo ve tuvaletler özel ilgi istiyor. Tuvaletleri ve lavaboları daima temiz tutmak şart! Vileda yaparken suyumuzu sık sık değiştirmeyi de ihmal etmeyelim; zira pis suya batırdığınız viledayla parkeleri silmek mikrop yaymaktan başka bir şey olmayacaktır. Üç dört günde bir toz almakta fayda var. Halıları haftada 1 gün silkmek gerekir. Koltuk aralarını elektrik süpürgesiyle yoklamak da faydalı bir davranıştır. :D

Geri