Terleme hamilelik belirtisi mi? Gebelikte terleme nedenleri

Terleme hamilelik belirtisi mi? Gebelikte terleme nedenleri
Terleme herkesin başına gelen bir olaydır. Kimi insan diğerlerine göre bu durumu daha fazlası ile yaşayabilir ve diğerlerine göre daha fazla terler. Terleme nedir isimli konumuz da terleme hakkın da detaylı bilgiler elde edebilirsiniz.


Anne adaylarının da sıklıkla başına gelen ve gebelik süreci boyunca devam eden terleme hamile kadınlar da oldukça yaygın bir durumdur. Bu durumun başlıca nedeni ise hamilelikten dolayı hormon seviyelerinin ve kan dolaşımının artışından kaynaklanmaktadır.

Hamile kadınlar sıcak basmalarından çok şikayet ederler eminiz ki bu durumu gerek kendiniz de gerekse çevrenizde ki hamile kadınlarda mutlaka duymuşsunuzdur.


Hamilelikte Terlemenin Başlıca Nedenleri
Metobolizmanın hızlanması: Anne karnın da ki bebeğin ihtiyaç duyduğu enerji için annenin metobolizması gerektiğinden daha fazla çalışır ve bundan kaynaklı ter bezleri de daha hızlı çalıştığı için sonuç olarak terleme olayı görülür. Bu durum gebelik süreci boyunca devam eder. Anne adayı belki de hamile kalmadan önce hiç bu kadar terleme olayını yaşamamış ve gebelik boyunca yaşadığı için tuhafına bile gidecektir.

Gebelik şekeri: Öncelikle gebelik şekeri sizi korkutmasın bazı anne adayların da gebelik süresince görülesilen ve doğumdan sonra kendiliğinden kaybolan bir durumdur. Gebelik şekerinin olması bebeğin sakat doğacağı anlamına gelmemektedir. Gebelik şekeri ile ilgili daha detayı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Yapılan test ve tetkiklerden sonra eğer gebelik şekeri teşhisi konmuşsa anne adayında aşırı terlemeler görülebilir. Ayrıca kan şekeri seviyesinde düşüklük durumlarıda hamileler de daha çok terleme yaratır.

Gebelik Şekeri Ne Zaman Ölçülür?

gebelikte-terleme-jpg.85402,Terleme hamilelik belirtisi mi? Gebelikte terleme nedenleri


Hipertiroidi:
Hipertiroidi olan anne adayları gebelik boyunca aşırı terlemeler yaşar. Gebelik esnasın da hipertiroid tanısı konulan anne adaylarına uzman hekim tarafından gebelik boyunca tiroid fonksiyonlarının tiroid hormonları ile düzeltilmesi gerekmektedir.

Hamileyim Tiroidim Var Bebeğim Etkilenir mi?

Enfeksiyon Durumları: Birçok kadının hamile olmasa da ortak sıkıntısından biri olan idrar yolu enfeksiyonu gebelik boyunca da sıklıkla görülebilen bir rahatsızlıktır. Bu durum anne adayının terlemesine yol açabilir.

Progestan seviyesinin yüksek olması: Hamilelik oluştuktan itibaren anne adayında bulunan progestan seviyesi hızla yükselmeye başlar ve bu durum da hamilelerin vücut ısılarının yükselmesine ve terlemelerine yol açar.

Kan dolaşımın da hızlanma: Gebelik dönemin de ciltteki kan dolaşımı hızlı bir artış gösterir ve budurmdan kaynaklı vücut ısısı artar buda anne adayının vücudunun aşırı terlemesine neden olur.

Aşırı Terliyorum Hamile Olabilirmiyim?

Her çift vakti zamanı geldiğin de sağlıklı bir bebek sahibi olmak ister Kimisi bu isteğine kısa sürede kavuşur kimisi için de bazen bu durum uzun bir süre alır ve farklı sağlık sorunlarından dolayı bebek sahibi olamaz yada aşılama ve tüp bebek yöntemleri ile olabilir.

Özellikle bebek sahibi olmayı çok fazla arzu eden kadınlar bazen hamile kalmadan önce bir takım belirtileri hamile olduğuna dair yorumlar ve bu konuda araştırmalar yapar. Kimi bu durumu bebek sahibi olmayı çok istediği için psikolojik olarak yaşasa da kimiside gerçekten hamiledir ve erken gebelik belirtileri yaşar.

Erken gebelik belirtilerinden biri de aşırı terlemedir. Bu oldukça yaygın bir belirtidir ve bu durum anne adayının vücudunda bulunan hormonların dalgalanması metobolizmasının artışından kaynaklı vücut ısısının yükselmesinden dolayıdır

Gebelikte Terleme İle Başa Çıkmanın Yolları

Gebelikte terleme sorunu ile karşı karşıya kaldıysanız bununla ilgili sizlere tavsiyelerimiz olacak. Bunları uyguladığınız da kendinizi daha rahat ve iyi hissedeceğinizden emin olabilirsiniz;)

* Terlemeyi azaltmak için gebelikte mutlaka taze meyve ve sebze suları içmeye özen göstermelisiniz.Aldığınız meyve ve sebze suları sayesin de vücut gerekli besinleri alacak ve bu sayede serinleyecektir.

*Gebelik de mutlaka alkol, kafein ve baharatlı yiyecekleri aşırı tüketmemenizi tavsiye ederiz. Bunların alınmaması vücudun terlemesini de azaltacaktır.

*Su hayattır candır... Gebelik boyunca su tüketiminizi asla ihmal etmeyin ve hatta sürekli yanınızda su bulundurarak vücudunuzu susuz bırakmayın. Bu sayede aldığınız su ile vücudunuz serinleme sağlayacaktır.

*Sizi gebelikte sıkacak ve terletecek türden giysiler giymeyin. Bunun yerine nefes alabilen giysileri tercih edin. Özellikle giyeceğiniz iç çamaşırlarınız mutlaka pamuklu türden olmasına özen gösterin.

* Gebelik boyunca alınan kilolardan dolayı vücudun bazı yerlerin de cilt birbirine sürter ve bu durumda hem canınızı yakar hemde cildinizin terlemesine neden olur. Böylesi durumlar da sürten yere talk pudrası tercih ederek o bölgenin kuru kalmasını sağlayabilirsiniz.

Bu Konular da İlginizi Çekebilir

Gebelikte görülen diyabet bebeğe geçer mi?
Progestan ampul nedir?
Aşılama sonrasıyla ilgili merak edilen tüm soruların cevapları
Polistik over sendromu nedeni ve tedavisi
Yumurta gelişimi için incir kürü nasıl yapılır
 
Üst