Tokat Gezimden Kareler 2

ASİMELEK

Daimi Üye
Üye
Tokat Gezimden Kareler 2
tokat resimleri niksar kalesi resimleri tarihi niksar danişmendliler tokat yaprağı resimleri hakkında bilgi için yazımıza buyrun arkadaşlar
Tokat gezimden karelerle yine karşınızdayım arkadaşlar çok fazla resim var ve ben hepsini sizlerle paylaşmak istiyorum :D:D tokat Gezimden kareler konumu az önce açmıştım şimdi ikincisini açıyorum melekler :D:D Ayrıca Örf ve adetlerimizden daha önceki yazılarımızda da bahsetmiştik.

Tokat hakkında genel bilgi için TIKLAYINIZ

kaldığımız yerden devam ediyoruz melekler :D:D

Burası sığınakmış savaştan saklanmak için çok acaip mağaralar var ve insan girmeye korkuyor ve öle bir yerdeler ki o raya nasıl inip de sığınıyorlarmış hiç aklı karı değil ben kolay olanı çektim diğerlerini çekemedi :D:D

24-196.jpg

içine giremedim korktummm :D:D

23-25f.jpg

burası da benim köyümün girişi ahh köyümm ahh :D:D
25-8.jpg

şu manzaraya bakarmısınız yaaa insan mest oluyor doğrusu bütün ova ayaklarınızın altıda :D:D

bu resim Tokat yolu üzerinde çekilmiş Niksar ovası ayaklarınızın altında arkadaşlar :D:D
26-1d0.jpg

27-116.jpg

Bunlarda benim babamın yetiştirdiği meyvelerden seçmeler ::D:d ayAsi ne yaptın demeyin üzülmeyinde çünkü bende yiyemedim henüz olmamışlardı :D:D inanamadım yaa kafam kadardı ayva kocaman ve hormonsuz :D:D

28-2c0.jpg

bu da bizim narlarımız babam çok sever nar yetiştirmeyi ve bir sürü nar ağacı var köyün bütün çocukları nar zamanı hep çalmaya gelirler gece :D:D

29-72.jpg

bunlarda kayınpederimin mısır tarlasından çok güzel hedik oluoyr :D:D hedig ne diye soruyorsanız haşlanmış mısıra hedik deriz biz Niksarlılar :D:D bu mısırlardan İstanbuldaki komşularımada getirdimm bayıldılar valla :D:D üzülmeyin ben sizin içinde yedim :D:D ama közde kızarmışından :D:D

30-1b2.jpg

hahaha buda çok hoşuma gitti çekmek istedim adamlar lambayı yağmurdan korumak için yoğurt kovasına geçirmişler hahaha
31-320.jpg

burası eşimin kasabasında meşhur Alabalık tesisleri çamlık diye geçer çok güzel kebablar balıklar yapıyorlar kebablar taş fırınlarda sizin gözünüzün önünde pişiyor :D:D Niksarlılar Erbaalılar bilirler :D:D ve çok güzel burayıda çok seviyorum :D:D
32-ed.jpg

buda piknikçilerinn kavun ve karpuzları :D:D nasıl canım çekti anlatamam hahaha
33-330.jpg

Tokat ili Niksar ilçesi Benfgiler Mahallesi’nde, Çöreğibüyük Tekkesi’nin yakınında bulunan bu türbe, sanduka kaidesindeki bir kitabeden anlaşıldığına göre; II.Kılıç Arslan’ın komutanlarından Bedrüddin Atabeg Ebu Mansur Şahinşah bin Arslan Doğmuş tarafından h.578 (1182–1183) yılında yaptırılmıştır.

Türbe dikdörtgene yakın bir plan düzeni göstermektedir. Ancak, bu türbenin daha önce bir medreseye ait olduğu ve sonradan eyvan kısmının türbeye dönüştürüldüğü sanılmaktadır. Kesme ve moloz taştan yapılmış olan bugünkü türbe, günümüzde harap bir durumdadır.
Türbe içerisinde üç sanduka bulunmaktadır. Bu sandukalar bir seki üzerinde olup, üzerleri yarım silindir şeklinde iki ayrı parça taştan meydana gelmiştir. Bu sekilerin doğu ve batı yüzeylerinde üçer satırlık kitabeler bulunmaktadır. Yalnızca güney yüzünde kitabe yoktur.
Kitabelerin mealen anlamı:

“Bu mübarek türbenin yapılmasını beş yüz yetmiş sekiz senesinde adil ve âlim ve şanı büyük emir İsfehsâlâr Bedreddin Atabeg Ebu Mansur Şahinşah bin Arslan Doğmuş es-sultanı emretti”.

34-2da.jpg

Burasıda Niksar Kalesinden görüntüler :D:D

42-319.jpg

41-264.jpg

Burası tokat şehir merkezinde bulunan Taş han :D:D müthiş bakırcılarla dolu ve bakır cezvelerde közün üzerinde süper türk kahvesi yapılıyor :D:D
39-17d.jpg

38-177.jpg

Eğer tokata geldiyseniz Arkadaşlarınıza eşinize dostunuza bu hediyeliklerden almadan gitmeyin :D:D

36-25a.jpg

35-21c.jpg

burası tokat kalesi ama biz vaktimiz kısıtlı olduğundan çıkamadık bide çıkışı çok zormuş ben hiç tokat kalesine çıkmadım tırmanarak çıkıyormuşsun çıkanların anlatması öle ama müthiş bir manzara varmış birdahaki sefere çıkmadan gelmiycem :D:D

40-15c.jpg

burası Niksar Ulu Camii :)
Fatih Sultan Mehmet Caddesi’nde bulunan bu cami, Danişmendliler döneminde, Cenebnizâde Hasan Bey tarafından 1165 yılında yaptırılmıştır. Anadolu’daki Ulu Camilerin en eski örneklerinden biridir.

37-3dd.jpg

44-98.jpg

43-387.jpg

48-340.jpg

50-2a.jpg

45-134.jpg

47-eb.jpg

46-41.jpg

Evler aynı Amasya'nın evlerine benziyor Asi,eh ne de olsa komşu şehirler :) Keşke resimler biraz daha büyük olsaydı ,yine de ellerine sağlık,gitmiş kadar olduk :)

İşyerinde Tokatlı arkadaşım var sağolsun Tokat'a gittiğinde bana Zile Pekmezi ve Tokat yazması getirmişti...Zile Pekmezini pek sevmedim ama yazmalar çok güzel :D:D
Resimler için teşekkürler Asim

:D:D zile pekmezi mi :D:D ben hiç yemedim zile pekmezi hatta zileyede hiç gitmedim :D:D
evet tülbentlerimiz yazmalarımız sofraaltılarımız çok güzellerdir benim çehizimde bile vardı sofraaltını ben kahvaltı masalarımda kullanıyorum çok da şıklar :D:D inşallah bir gün yolunuz düşer :D:D

Geri