Tokat Gezimden Kareler :)

ASİMELEK

Daimi Üye
Üye
Tokat Gezimden Kareler :)
niksar resimleri tokat kalesi resimleri niksar kalesi türbeler tarihi niksar leylekli köprü resimleri taş han ulu camii resimleri hakkında bilgi için melekler mekanına buyrun arkadaşlar
Merhaba melekler mekanının en tatlı melekleri :D:D şimdi sizleri çoookkk uzaklara buram buram tarih kokan canımmm memleketim Tokat'a götüreceğim :D:D her yanı her yöresi tarih memleketimin. Bayram için gittik gezdik gördük sizleri de unutmadımm resimler çekti. çok fazla resim var ben seçmeler yaptım:D:D kaleleri, köprüleri, taş hanı, örf ve adetleri, Yöresel yemekleri vs vs şimdi resimlerle sizlerle paylaşacağım melekler :D:D

Tokat hakkında bilgi almak isteyen meleklerimiz formumuzda bulunan Tokat hakkında Genel bilgiler içerikli yazımıza göz atabilirler :D:D

Burası Eşimin kasabası melekler :D:D çok güzel bir kasaba ama ismini vermiyorum :D:D
_MG_0439.JPG-1fc.jpg

Burası Taşbina Niksarda bulunan bu bina aynı zamanda öğretmen evi ve misafirhane olarakta kullanılıyor :D:D
2.JPG-332.jpg

3.JPG-110.jpg

hiç duydunuzmu bilmiyorum Leylekli köprünün adını :D:D ama duymayanlar varsa işte resmi ve hikayesi

Çanakçı Çayı üzerinde bulunan bu köprünün kitabesi günümüze gelemediğinden yapım tarihi bilinmemektedir. Ancak yapı üslubundan Roma veya Bizans döneminde yapıldığı sanılmaktadır. Köprü Osmanlı döneminde kullanılmış ve yapılan eklerle de bugünkü şeklini almıştır.
Köprünün kemer kısmının ağzındaki bir kabartmada ağzında yılan tutan bir leylek görülmektedir. Bu nedenle de köprüye Leylekli veya Yılanlı Köprü ismi verilmiştir.
Köprü kesme taştan yuvarlak tek gözlü olarak yapılmıştır.

5.JPG-290.jpg

4.JPG-21e.jpg

6.JPG-2ac.jpg

8.JPG-3a.jpg

9.JPG-24d.jpg

Burası Niksar kalesinden görüntüler :D:D

11.JPG-303.jpg

20-383.jpg

Bu aleti bilenler varmıdır bilmiyorum ama hatırladığım kadarı ile bundan eskiden bizimde vardı babannem bununla ip çözer kilim dokurdu :D:D

ismi çıkrıktır bu arada :D:D
19-d4.jpg

Eskiden böyle yemek yerlermiş tokat yöresinin halkı :D:D şu güzelliğe bakarmısınız yaa insanı alıp tee nerelere götürüyorlar :D:D
18-48.jpg

Osmanlıdan kalan kitaplar osmanlıca yazılar :D:D

17-51.jpg

işte bir güzellik daha ::D:D ayran yapmak için kullanılan yayık :D:D hatırlıyorum eskiden bundan bizde de var sonra elektriklisi çıktı bunların ama hala babam saklar atmadı ilerde kendi evim olunca babamdan alıcam ve benim olcak :D:D
16-6d.jpg

22-15.jpg

Niksar kalesinden görüntülerle devam ediyoruz :D:D
21-f3.jpg

eskiden bu kadar güzel değildi kale şimdi restore etmişler ve çok güzel olmuş insan hayran kalıyor tüm şehir ayaklarının altında müthiş bir manzara :D:D

22-15.jpg

Burası eski Belediye binası Bu binanın önünde kocaman bir çınar ağacı var onun resmini çekmeyiunuttum :D:D o çınar ağacına ibret olsun diye suçluları asarlarmış ve söylediklerine göre hala ağaçta kalıntı urganlar varmış :)

7.JPG-2a1.jpg

Son düzenleme:
Sevgili modum Asicim,ellerine sağlık.Ülkemizin her yanı tarih kokuyor.Tıpkı benim memleketim olan Şehzadeler Şehri Amasya gibi :D:D

Süpper bir gezi ve maksimum düzeyde bir paylaşım olmuş sağolasın ASİ :D:D

teşekkür ederim pasi adminim beğenmeniz beni mutlu etti :D:D daha o kadar güzel yerler varki ama gittiğimizde ramazan olduğu için oruç oruç fazla gezemedik :D:D

Geri