Tüplerin kapalı olması yumurtlamaya engel olur mu?

Tüplerin kapalı olması yumurtlamaya engel olur mu?
Rahim, her iki yanından uzanan kanallar sayesinde yumurtalıklara ulaşır. Bu kanallara tıp dilinde tuba uterina, fallop tüpleri veya salpenks ismi verilir. Bu tüpler, rahmin sağında ve solunda olmak üzere toplam 2 tanedir.

Yumurtalıktan atılan yumurta, tüp organının ucunda bulunan ve fimbria olarak ifade edilen saçaklı yapılar ile yakalanır ve rahim içerisine kadar ulaştırılması sağlanır.

Kadınlarda meydana gelen kısırlık (infertilite) sebeplerinin yaklaşık 3 / 1 i, tüplerin tıkanık olması ile alakalı sebeplerden dolayı oluşur. Tüplerde tıkanıklık ile alakalı olarak meydana gelen kısırlığın sebebi ise, tubal faktör olarak ifade edilmektedir.1.jpgGEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE
https://forum.meleklermekani.com/forums/gebelik.59/
2 ) Tüplerden birinin tıkalı (kapalı) olması

Kadında tüplerden birinin tıkalı (kapalı) olması halinde, o tarafta bulunan yumurtalıkta oluşan yumurta hücresi (oosit) rahim içerisine ulaşamaz. Yalnızca açık olan tüpün tarafında bulunan yumurtalıktan atılan yumurta hücresi rahim içerisine ulaşabilir. Bu durumda çiftin kendi kendine hamilelik elde etme şansı elbette ki vardır. Ancak şans her iki tüpü açık olan kadınlara göre biraz daha düşük olur. Bu sebepten dolayı, tüp bebek uygulanmadan normal tedaviler uygulanarak, hamilelik elde edilmeye çalışılır. Ancak özellikle yaşı çok büyük olan hastalarda, daha fazla zaman kaybetmemek adına direk tüp bebek tedavisi de uygulanabilir.

3 ) Her iki tüpün tıkalı olması


Her iki tüpün de tıkalı olduğu kapalı ameliyat yöntemi ile kesin olarak belirlenmiş ise, bu durumda kadının normal şartlar ile kendiliğinden hamile olabilmesi ne yazık ki imkansızdır.


4 ) Tüplerin tıkalı olduğu nasıl anlaşılır?


Her iki tüpün de kapalı olduğundan emin olmak amacı ile karın içerisine kamera ile bakılması Bu işleme ise, laparoski ameliyatı denir. Bu yöntem yerine rahim filminin çekilmesi, doktorları yanıltabilmektedir. Çünkü rahim filminde kapalı görülen tüplerin bir kısmının aslında açık olduğu laparoskopi ameliyatında fark edilmektedir.

Rahim filmi çekimi esnasında, tüpler spazm (kasılma) sebebinden dolayı, sanki kapalıymış gibi görünür.


5 ) Tüplerin kapalı olmasının 9 sebebi

Daha önce pelvik enfeksiyon (PID) geçirmiş olmak (rahim ve çevresinde bulunan organları içeren şiddetli enfeksiyon)
Endometriozis (Çikolata kisti)
Septik abortus
Daha önceden tüp ile alakalı cerrahi operasyon geçirmek ( aynı dış gebelik ameliyatı gibi)
Daha önce tubal dış gebelik geçirmek (ameliyat olmasa da tıkanıklığa sebebiyet verebilir)
Çok az da olsa, bazı miyomlar tıkanıklığa neden olur. Normalde görülen miyomların büyük bir kısmı, bu tür tıkanıklıklara sebep olmaz. Çok nadiren tüpe yakın bölgede büyüyen ve buraya baskı uygulayan bir miyom, tüplerin tıkanmasına neden olabilir.
Çok nadiren doğuştan tek tüp veya hiç tüp olmaması görülebilir.
Daha önce tüplerini bağlatma ameliyatı geçirenler
Pelvik tüberküloz
6 ) Tüplerin kapalı olması yumurtlamaya engel olur mu?

Tüplerin tıkalı olması, kadının yumurtlamasına (ovulasyon) engel olmaz. ( Bunun dışında herhangi bir yumurtlama sorunu bulunmuyor ise) Sorun yumurtlama da değildir, yumurta normal şekilde gelişir. Ancak tüp içerisinden geçerek sperm ile buluşması yani döllenmesi gerçekleşememektedir.

7 ) Tüplerin kapalı olması hamilelik ile alakalı bir risk veya soruna sebep olur mu?


Tüpleri tıkalı olan kadınlarda, hamile olma konusu ile alakalı bir takım sorunlar yaşanabilir. Ancak tüplerin kapalı olması, hamile olduktan sonra hamilelik ile alakalı herhangi bir riskin meydana gelmesine sebep olmaz.


8 ) Tüplerin kapalı olması bir belirtiye veya şikayete sebep olur mu?


Tüplerin kapalı olması, çocuk sahibi olamamanın dışında herhangi bir şikayete neden sebep olmaz. Adet düzensizliği, ağrı, akıntı gibi şikayetlerin gündeme gelmesi, söz konusu değildir.
 
Üst