Türk Kara Kuvvetleri

valla çok uzun :( kısa ve önemli bilgiiler lazım! ben her aradığımı burada bulmak istiyorum fakat vaktim yok okuyup ayar yapamıyorum. kısa ve net bilgi;geçmişteki silahlı kuvvetlerle,günümüzdekilerin farkı lazım.:))

{Ezan dinmez,,bayrak inmez,, şehitler ölmez vatan bölünmez}♥...

aynen bende onu arıyorum. ama şunları yazcm.

Gürz, bıçak, kılıç, mızrak, kargı, kırbaç, yay, cirit, bumerang, kalkan, zırh, mancınık, koçbaşı, hançer, balta, kama ve bunlara benzer pekçok çeşitte silah geliştirildi. Bunların savaşta en yaygın olanı kılıçtı. Meç, şimşir, gaddare, yatağan gibi çeşitleri vardı. Ateşli silahların bulunuşuna kadar yaygın olarak kullanılan diğer bir silah oktu. Mancınık, gülleleri ve büyük okları fırlatmaya yarayan bir aletten çok bir mekanizmaydı. Günümüzde hala kullanılmakta olan kasatura, tüfeğin ucuna takılan dürtücü ve kesici ateşsiz bir silahtır. Koçbaşı, ucunda demir bir koçbaşı bulunan asılı bir kirişten ibarettir. Kale kapılarını yıkmak için kullanılır.Zamanla büyük değişikliğe uğrayan ateşli silahlar,tabanca,tüfek,bombaatar,top,obüs,havan gibi çeşitli adlar altında,değişik vasıflara sahip birçok çeşitlere ayrıldı.Bunların her birinin kullanılma gayesine göre özellikleri vardır.Ayrıca bunların makineli,yarı otomatik tipleri gelişti

teşekkürler gerçekten bende aynı ödevi yapıyodum çok işime yaradı Allah razı olsunn!!

çok sağolun ya arkadaşlar çok işime yarıyacak hiç bir yerde yok...

Geri