Türk sanat müziği nedir kısaca

M

Misafir

Forum Okuru
türk sanat müziği nedir
Türk sanat müziği ne demektirMerhaba Sevgili Melek'ler... Bu sayfamızda Türk Sanat Müziği sevenler için ve Türk Sanat Müziğine merak saranlar için Türk Sanat Müziği nedir diyenler için gerekli tüm bilgileri katarıyoruz arkadaşlar:)
Türk Sanat müziği, makamlı bir müzik türüdür.

Klasik anlamda Türk Sanat Müziği çeşitli İslam müziklerinin oluşturduğu zengin birikime dayanan Osmanlı müzikçilerinin ürünü olan makamsal bir müziktir.

Türk sanat müziği, en önemli kültür miraslarımızdandır. Solo veya koro tarafından icra edilir. Çeşitli makamları vardır.

Türk musikisinin gelişme ve kökleşme temellerinin ilk yılları, Osmanlı Devletinin kuruluş yıllarının biraz öncesi ve biraz sonrasından itibaren görülmektedir.


Türk Müziği'nde doğaçlamalar dışında, yalnızca bestelenmiş yapıtların biçimlenişine katkıda bulunan ve usül adı verilen bir öğe daha vardır.Usül'ler çeşitli uzunluktaki kuvvetli ve zayıf vuruşların belli bir düzen içinde ortaya çıkan birer ritim kalıbıdır.

Çağlar öncesinden mîras edindiğimiz Türk Müziği, gerek makamsal, gerek çalgısal, gerek sözel, gerek dizemsel unsurlarıyla gâyet özel bir mevkî ye sâhiptir. Kaynakların eksikliği ve yetersizliği yüzünden, bu müzik türü hakkına bilgilerimiz oldukça kısıtlı ise de, İslâmiyet öncesi Türk Müziği, Orta Asya gelenekleri ve yaşantısıyla bağdaşıklık kurmuş eski ve kayıp bir kültür olarak günümüzde incelenmektedir .
 
Sevimli cadı

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Eyvallah gözüm bu site sizlerin yorumlarıyla süper :D
 
D

dfgsdfgdfg

Forum Okuru
:tekno::tekno::tekno::tekno: Ellerinize sağlık olsun tamda aradığım şeydi bulmak gerçekten de hoşuma gitti yararlanıyorum. Arkadaşlara da tavsiye edeceğim. Tşk meleklermekanı ay lav yuuuu :D
 
SadmiN

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
dfgsdfgdfg' Alıntı:
Ellerinize sağlık olsun tamda aradığım şeydi bulmak gerçekten de hoşuma gitti yararlanıyorum. Arkadaşlara da tavsiye edeceğim. Tşk meleklermekanı ay lav yuuuu :D
AY LAV YU TUU JANIM :D:D
 
S

S.C Ebesi

Forum Okuru
Türk sanat müziğini çok severim , kafamı dinlendiriyor beni geçmiş anılara sürüklüyor. Şu an bile açık Zeki müren den gözlerin doğuyor gecelerime parçasını dinliyorum...
 
Konuyu Başlatan Benzer Konular Forum Cevaplar
THESECRET Müzik Hakkında Herşey 0
*MeleK* Müzik Hakkında Herşey 1
M Müzik Hakkında Herşey 0
M Müzik Hakkında Herşey 0

Üst