Türk Süsleme Sanatı Motifleri Örnekleri ve tarihi burada

• Konbuyu başlatan Misafir
  • Etiketler
    süsleme
M

Misafir

Forum Okuru
Türk Süsleme Sanatları. Orta Asya’dan Anadolu’ya taşınan süsleme sanatları, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde büyük önem kazanmış ve yüzyılların birikimi ile Cumhuriyet dönemine ulaşmıştır. 1936 yılında Devlet Güzel SanatlarAkademisi’nde Türk SüslemeSanatları bölümü açılmış; tezhip, hüsni hat, ebru, minyatür ve çini deseni eğitimi verilmeye başlanmıştır. Günümüzde İstanbul ve İzmir’deki üç üniversitede (Mimar Sinan, Marmara, 9 Eylül Üniversiteleri) ana branş olarak süsleme sanatları eğitimi verilmektedir. Bunun yanısıra Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından da geleneksel Türk süsleme sanatlarının yaşatılması amacıyla birçok faaliyet yürütülmektedir. Bu alanda ürün veren sanatçıları, günümüzün sanat anlayışı ve zevkine uygun çağdaş yoruma özendirmek ve sanatçıların son eserlerini sergilemek amacıyla 1986 yılından itibaren “Türk Süsleme Sanatları Sergisi” düzenlenmektedir.

turk-susleme-sanati-modifleri-ornekleri-1-jpg.85625 Türk Süsleme Sanatı Motifleri Örnekleri ve tarihi burada Melekler Mekanı Forum
turk-susleme-sanati-modifleri-ornekleri-2-jpg.85626 Türk Süsleme Sanatı Motifleri Örnekleri ve tarihi burada Melekler Mekanı Forum
turk-susleme-sanati-modifleri-ornekleri-3-jpg.85627 Türk Süsleme Sanatı Motifleri Örnekleri ve tarihi burada Melekler Mekanı Forum
turk-susleme-sanati-modifleri-ornekleri-4-jpg.85628 Türk Süsleme Sanatı Motifleri Örnekleri ve tarihi burada Melekler Mekanı Forum
turk-susleme-sanati-modifleri-ornekleri-5-jpg.85629 Türk Süsleme Sanatı Motifleri Örnekleri ve tarihi burada Melekler Mekanı Forum
turk-susleme-sanati-modifleri-ornekleri-6-jpg.85630 Türk Süsleme Sanatı Motifleri Örnekleri ve tarihi burada Melekler Mekanı Forum
turk-susleme-sanati-modifleri-ornekleri-7-jpg.85631 Türk Süsleme Sanatı Motifleri Örnekleri ve tarihi burada Melekler Mekanı Forum
turk-susleme-sanati-modifleri-ornekleri-8-jpg.85632 Türk Süsleme Sanatı Motifleri Örnekleri ve tarihi burada Melekler Mekanı Forum

Çinicilik Türk süsleme sanatının önemli bir bölümünü oluşturur.

SadmiN

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Türklere ait türk süslemesanatı motiflerini en iyi anlattığını düşündüğümüz google görsellerden oluşan resim galerimiz eklenmiştir.

Sevimli cadı

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Yeni evliyken Türk süsleme sanatına sarmıştım . Kağıt üzerine çok çizimlerim oldu . Hiç eğitim almadım Allah vergisi bir yetenek. Çini üzerine hiç denemedim ama kara kalem çalışmalarım 200 e yakındı . Bu güzel paylaşım anılarımı canlandırdı . Paylaşım için teşekkür ederiz.

Konuyu Başlatan Benzer Konular Forum Cevaplar
Mahperver Diğer Sanat Alanları 0
M Diğer Sanat Alanları 0
PaSikA Diğer Sanat Alanları 0
*MeleK* Diğer Sanat Alanları 0
M Diğer Sanat Alanları 3
M Diğer Sanat Alanları 1
M Diğer Sanat Alanları 0
M Diğer Sanat Alanları 0