Türkçemize Sahip Çıkalım!

Münzevi

Aktif Üye
Üye
Türkçemize Sahip Çıkalım!

Sevgili Melekler!
Eminim ki sizler de bu konuda bana hak vereceksiniz; ancak Türkçe'ye hakkını vermek, yine bizim hassasiyetimize kalacaktır.

turkces.jpg

Dilimizi doğru yazabilmek için öncelikle yazım ve imla kurallarını iyice hatmetmemiz ve hazmetmemiz gerekiyor. Doğru konuşabilmek ise bundan çok daha zordur. Biraz yetenek, biraz okuma merakı biraz da özgüven lazımdır bunun için.
Türkçe zaten kolay bir dil değildir. Lakin özen gösterirsek dil kirliğinin önüne geçebileceğimize inanıyorum, inanmak istiyorum.

Dikkatimi çeken, dikkat etmediğimiz bazı noktalar:

*Yanlız - Yalnış
Bu iki kelimedeki harfler çok karıştırılır. Onları ayırabilmek için bir püfnokta:

Yanılmak=Yanlış Yalın olmak= Yalnız

*Bağlaç olan de her zaman ayrı yazılmalıdır.

*"Şey" kelimesi bir zamirdir ve her zaman ayrı yazılmalıdır.

*Lütfen "R" harfini unutmayalım. "Olmuyo" değil, "Olmuyor"

*Yanlış kısaltmalardan kaçınalım: mrb, slm, kib...

*Çekim eki alan özel isimlerden bu ekler kesme işareti ile ayrılır. Ancak yapım eki almış özel isimlere gelen çekim ekleri hariç:
Türk-çe- de (Türkçede) Ankara--lar (Ankaralılar) vb.

*Tuhaf ve saygısız üsluplardan kaçınalım. Sanal ortam diye kabalaşmayalım. Bu kadar kolay olmamalı değerleri ezmek!

*Cümlelere büyük harfle başlamak zor değildir. Nokta koymak da öyle...

*Türkçe karşılığı olan yabancı kelimeleri tercih etmeyelim. Türkçemizin yozlaşmasına ve kirlenmesine izin vermeyelim.

Pardon, mersi, boyfriend, full, ex aşk, OK vb...

*Unutmayalım; dil kültür taşıyıcısıdır ve atalarımızdan bize kalan mirastır, emanettir. Ona sahip çıkmak boynumuzun borcudur.

turkce2byelannunan6-1050.jpg

Zatin yeni yetme gençlerin ki herkes için söylemiyorum çoğunluk ama Türkçeyi inanılmaz derecede katlediyorlar.Aralarında oluşturdukları türlü akımlar var mesela emo denilen akım ve bu akımın özelliklerinden biri olan yazı stilinden yeminle tek kelime anlayamıyorum.Cumhuriyeti ve Türkiye'yi emanet edeceğimiz gençelirimizin ne yazık ki yabancılaşma özentileri ve hangi dilden olduğu bile belli olmayan (bilgisayar dili diyeyim ben)yazı stilleriyle bilmiyorum ki nasıl sahip çıkabilecekler...

Sevgili adminim, kanayan bir yaramızdır bu ama farkında değiliz ve ne kadar önemli olduğunu bilsek de görmezden gelmeye, umursamamaya devam ediyoruz. Bilinçli olmak, milleti de bilinçlendirmek zorundayız. Dil sadece iletişim aracı değildir zira, kimliktir.
İlginize teşekkür ederim.

Son düzenleme:
çok isabetli bir konu tercihi ben Türkçe Öğretmeniyim toplumumuz hergün biraz daha kirletse de TÜRKÇEmizi biz evlatlarımızı eğitelim sahip çıkalım .
paylaşım için teşekkürler...

Ben de, kadroya bir türlü geçemesem de Türk Edebiyatı öğretmeniyim hocam. İlginize asıl ben teşekkür ederim.

Türkiye Cumhuriyeti nin resmi dili Türkçe dir ve bu ülkede yaşayan insanların da kendi dillerini özenle korumaları gereklidir.Bu önemli ve güzel paylaşım için teşekkürler emeğinize sağlık..

Ben teşekkür ederim...
Bu memlekette resmi dil kavramına ağız eğenler var. Kendi dillerinde eğitim isteyerek ikilik çıkarmaya cüret edecek kadar da hadsiz ve saygısızlar. Her şey zaten böyle böyle başlamıyor mu? Onlar kadar biz de sahip çıkamaz mıyız dilimize?...

Aklıma geldikçe yazmaya devam edeceğim. Unutanlar için hatırlatmadır:

* "Kıs" değil, "kız"dır bu kelimenin aslı.

* "k" harfi yerine "q" kullanmayalım!

*Türkçe'de W yoktur. V vardır!

*"Gidiyos" "geliyos" gibi söylemler, Türkçe'den çok İspanyolca'ya benziyor.

Münzevi'ciğim bu harika anlatımın ve hatırlatmaların için teşekkür ediyorum.Çok isabetli bir konuydu.Emeğine sağlık arkadaşım.

Rica ederim Hayalciğim.İlgine teşekkür ederim.
Ancak ne kadar üyemizin dikkatini çekebilirim bilmiyorum. Ben yine de üzerime düşeni yaptığıma inanıyorum.
Desteğini esirgemezsen memnun olurum canımcım.

Geri