Türkçemize Sahip Çıkalım!

turkceninbireksigiyokbyzm2.jpg

Türkçe yazanlar için hatırlatmalar:

• Cümle büyük harfle başlar, nokta ile biter.
  • Noktadan sonra boşluk bırakılır, yeni cümle başlar.
  • 'gelcem, gitcem, gidiyom' denmez 'geleceğim, gideceğim, gidiyorum' denir.
  • 'Herkez' denmez 'herkes' denir.
  • 'bU şEkiLDE' yazmak sadece okuyanı yorar.
  • 'Yanlız' değil 'Yalnız' denir.
  • 'ğ' harfi 'g' şeklinde yazılmaz.
  • 'Dahi' anlamındaki 'de' ayrı yazılır. Yani 'Bende, sende' denmez, 'Ben de, sen de' denir.
  • 'Geldimi?' yazılmaz 'Geldi mi?' yazılır. Soru takıları ayrı yazılır. 'OKmi?' değil, 'Tamam mı?' denir.
  • 'ahmet, belgin, duru' denmez. 'Ahmet, Belgin, Duru' denir. Özel isimlerin, illerin, ülkelerin ilk harfleri büyük yazılır.
  • 'ki' eki, bağlaç olarak kullanılıyorsa ayrı, ilgi zamiri ve yapım eki olarak kullanıyorsa birleşik yazılır. Ayşe'ninki, evdeki, sabahki, dünkü, bir de baktim ki.. gibi.
  • 'v' yerine 'w' yazılmaz.
Türkçe'miz Turkche olmasın arkadaşlar...

Sitede faal bir şekilde yazmaya başladığımda, benimde çok dikkatimi çekmiş, hatta ve özellikle "r" harflerini kullanmaya özen göstermiştim, ama itiraf ediyorum sonra sonra bende buradaki samimiyetden mi, yoksa göz aşinalığından mı nedir bilinmez, bir gün bir baktım bende "r" sizler kervanına katılıvermişim!..
Bunun için hepinizden, özellikle de sizin gibi Türkçe-Edebiyat öğretmenlerinden özür diliyor ve daha hassas davranmaya söz veriyorum, çünkü benimde tasvip etmediğim bir yazım şekli!..

İlgine ve hassasiyetine teşekkür ederim sevgili LALEZAR... Evet, zaman zaman samimiyetten ötürü konuşma dilinde yazmayı tercih edebiliyoruz. Özellikle sohbet penceresinde bu biraz daha tabii. Ancak, en azından forumlara mesaj bırakırken, ya da yeni bir konu açarken buna daha fazla dikkat etmemiz şart diye düşünüyorum. Sadece burada değil, kalemimizi elimize her aldığımızda, klavye başına her geçişimizde bunu hatırlamamız gerekiyor. Çünkü, özellikle internet virüs gibi. Ne yaparsak, bunlar başkalarına bulaşıyor.
Tekrar teşekkür ederim...

Rica ederim, hepimiz değerlerimize gerekli özeni göstermemiz gerek elbette, teşekkür etmene de gerek yok canım, çünkü sosyal bir sorumluluk olmalı hepimizde !..

En basiti bizler Türkçe ye bile Türkce diyoruz... Türkçe senden özür diliyorum.. her konuştuğum ve yazdığım yanlışlıklar adına..

Geri