Türkiye'de ki Sivil Toplum Kuruluşlarının İsimleri

Yardım amaçlı kurulan sivil toplum örgütleri ve görevlerini yazabilir misiniz lütfen teşekkürler...

Yardım İçin Çalışan Sivil Toplum Kuruluşları

*Doğal afetler veya kazalar sonrasında ilk yardım ve arama kurtarma amacıyla çalışan sivil toplum kuruluşlarımız vardır. Kızılay ve AKUT gibi.

*İnsanların haklarını aramalarına ve korumalarına yardım eden sivil toplum kuruluşlarımızda vardır. İnsan Hakları Derneği sivil toplum ve Tüketicileri Koruma Derneği gibi.

*Muhtaç insanlarımıza yardım eden kuruluşlarımız da vardır. Bunlar da zor durumdaki yurttaşlarımıza yardım ederler.

*Tüm bu sivil toplum kuruluşları, kültürümüzdeki yardımlaşma ve dayanışmanın sembolüdürler.

YARDIMLAŞMA ALANINDAKİ SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI

1- Mehmetçik Vakfı

2– Kimse Yok mu Derneği

3- Cansuyu Yardımlaşma Derneği

4- Darülaceze: (Bakacak kimsesi olmayan, engelli ve yaşlı kişileri, kimsesiz çocukları korumak için kurulmuştur.)

5 -Tük hava kurumu

6 -insani yardım derneği

7 -Dosteli yardımlaşma derneği

NOT: Mehmetçik Vakfı, şehit ailelerini ve gazilere engelli askerlere yardım eder.
SHÇEK: (Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu) Türkiye’de yoksul ve korunmaya muhtaç çocuklara ve ailelere bakım, eğitim, sağlık, kültür hizmetleri sunmak için oluşturulmuş bir kurumdur. Sivil toplum örgütü değil, Resmi Kurumdur.

Geri