uçuk ve aft neden oluşur

K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
uçuk ve aft neden oluşur
Melekler, sık sık ağzım ve dudaklarım yara oluyor. Ne uçuk eksik oluyor ne de aft.Neden oluşur bunlar yardım edin ..

Aft, ağız içinde genellikle dil üzerinde, yumuşak damakta, yanak ve dudak mukozasında ve farenkste görülen, oldukça ağrılı, küçük, yüzeysel ülserlerdir. Bayanlarda erkeklere oranla daha fazla ortaya çıkar.

Uçuk nadiren ağız içinde olsa da, genellikle dudak kenarı gibi ağız dışı bölgelerde görülen, içi sıvı dolu küçük kabarcıklara verilen addır. Genellikle ağrılıdır ve ağrı uçuk oluşumundan birkaç gün önce başlar. Bu kabarcıklar zaman içinde patlayarak kabuklanır. Ortalama 7-10 gün içerisinde iyileşir.

Pekçok hastalıkta olduğu gibi, stres aft oluşumunun en önemli nedenlerinden biridir. Bayanlarda adet dönemi öncesi gerginlik dönemi de aft oluşumunu tetikler.

Uçuğun oluşum nedeni herpes simpleks olarak adlandırılan bir virüstür. Daha önce bu enfeksiyonu geçirmiş olan kişilerde pasif halde bulunan bu virüs, güneş ışığına maruz kalma, stres, travma, yorgunluk, hormonal değişiklikler gibi durumlarda aktifleşerek uçuk oluşumuna neden olur.

AFT ve UÇUK Arasındaki Farklar :

• Aft sadece ağız içinde meydana gelir.
  • Uçuk nadiren ağız içerisinde, genellikle ağız dışında meydana gelir.
  • Aft bulaşıcı değildir, uçuk bulaşıcıdır.
  • Aftın oluşumu henüz tam olarak açıklanamamıştır, uçuk bir virüs enfeksiyonudur.

canım geçenlerde bende de oldu..1 hafta yemek yiyemedim gittim hastaneye..meğer bunun tek sebebi ya stres yada kansızlıkmış..kan iğnesi verdi bana

Bazen de vitaminle alakalı oluyor bu durum özellikle b12 vitamini eksikliğinde kesinlikle sıkıntı çıkartıyor. Özellikle kara şekilde tam buğday ekmeklerini tüketmeniz gerekiyor yinede geçmiyor ise vitamin takviyesi almanızın vakti gelmiş demektir bilginiz olsun.

Geri