Üstüne görme durumu yaşayan varmı?

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Üstüne görmek, adet kanaması değildir.Gebeliğin rahim iç tabakasına yerleşmesinden kaynaklanan bir kanamadır.Adet kanaması gibi yoğun olmaz.Genelikle lekelenme şeklinde olur.


Anne adayı hamile olduğunun farkında olmadığı için bunu adet kanaması sanır. Yaklaşık gebelik iki aylık olduğunda, bu sefer adet görmeyince fark eder hamile olduğunu. Tüm gebeliklerde bu kanama gerçekleşmez. Üstüne adet görme genellikle döllenme gerçekleştikten 7-10 gün kadar sonra olur..


Bu her zaman fark edilmeyebilir. Üstüne adet görme oluşan gebeliğe ve anne rahmine yerleşen bebeğe herhangi bir zarar vermez. Üstüne görmenin yaratacağı problem ise, gebeliğin anne tarafından geç fark edilmesidir Anne adayının üstüne görme diye bir şüphesi varsa, mutlaka hcg testi yapmalı ve kadın doğum uzmanına görünmeli.Özet olarak, hamile olduğunuzu düşünüyorsanız, her türlü kanama durumunu mutlaka doktorunuza danışmalısınız


5.jpg

GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKE
https://www.meleklermekani.com/forums/gebelik.59/
Halk arasında üstüne görmek, üste görmek ve üstüne adet olmak gibi birbirinden değişik isimlendirilen bu durum aslında adet kanaması değildir. Hamileliğin başlangıcında gebeliğin rahim iç tabakasına yerleşmesinden kaynaklanan kanamalardır. Bu kanamalara implantasyon kanaması denilmekte olup her gebelikte görülmesi söz konusu değildir. Bu tür kanamaların adet kanaması olmadığı bilinmelidir. Adet kanaması ile üstüne görme arasındaki fark ise kanın miktarı ve rengi de kadının normal adet kanamasından farklı oluşudur. Üstüne görme de kanamanın rengi adetten farklı olarak pembemsi veya kahverengimsidir. Hastalar bunu kimi zaman ayırt edemeyeceğinden dikkat edilmesi gerekmektedir. Az miktarda olan bu kanamalar gebeliğe, bebeğe hiçbir zararı yoktur. Tek sakıncası hasta bu kanamayı adet olarak düşündüğünden, gebeliğini fark edene kadar gebelik için zarar teşkil eden ilaçlar kullanabilir veya röntgene maruz kalabilmektedir. Bu nedenden korunmayan ve gebelik planlamayan bayanların dikkatli olması gerekmektedir.

Üstüne görme belirtileri
Kanamanın akışıadsız
Kanamanın kıvamı
Kanamanın rengi
Aşırı stres ve sinirlilik
Bitkin ve yorgunluk
Süre gelen katlanılmaz ağrılar
Karın guruldaması
Karında yanma hissiyatı
Üstüne görme nasıl olur?
Hastalar bu tür kanamaları hamileliğin başında hemen hemen adet dönemine denk gelen günlerde gebeliğin yer etmesine göre fark edebilirler. Fakat gebe olduklarının farkında olmadıkları için adet kanaması sanılmaktadır. Hamileliğin iki aylık olduğu dönemde gebe bayanlar, adet göremeyince geçen ay görmüş olduğu kanamayı üstüne görmek olarak nitelendirirler. Bu tür kanamalar kesinlikle adet kanamaları değillerdir. Kanamanın miktarı ve rengi de normal adetten çok farklı olmaktadır. İmplante olurken meydana gelen bu azıcık kanamanın zararı yoktur, gebeliği ve bebeği etkilemeyecektir. Bu açıdan korunmayan bayanlar ve gebelik planları yapan bayanlar dikkatli olmalılardır.

Üstüne görme ile adet kanaması arasındaki farklar?
BeFunky_üstüne görme3.jpgAkış rengi
Akış rengini görerek normal regl mi implantasyonmu olduğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz. Üstüne görme kanama şeklinde kanın rengi kahverengimsi veya pembemsi bir renktir. Bunun sebebi implantasyonun neden olduğu kanın vücuttan atılmasının biraz zaman almasıdır. Normal regl kanamalarında ise kanın rengi kırmızı ve kan pıhtı pıhtıdır. İki tür olan bu kanama şekli bu şekilde kolaylıkla fark edilebilmektedirler.

Akış özellikleri
Adet türü kanamanın şiddeti yoğundur ve normal olarak 3 gün sürmektedir. Üstüne görme kanaması çok az sayıda küçük bir leke gibidir. İmplantasyon kanamalarının süresi kadından kadına değişiklik göstermekte olup genel olarak 3 günü geçebilmektedir. Nadir durumlarda ise 12 BeFunky_üstüne görme 2.jpggünde görülebildiğine rastlanmıştır.

Gerçekleşme zamanı
28 günlük bir menstrual döngüyü ele alınırsa yumurtlama 14. Günde meydana gelebilir. İmplantasyon kanaması yaklaşık yumurtlamadan 9 gün sonra görülmektedir
 
Son düzenleme:

Benzer Konular


Üst