Utangaçlıktan nasıl kurtulabilirim

  • Konbuyu başlatan Misafir
M

Misafir

Forum Okuru
Utangaçlıktan nasıl kurtulabilirim
utangaçlıktan kurtulmak için


Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu yazımızda utangaçlıktan kurtulmanın yollarını sizlerle ve "kızım çok utangaç ne yapabilirim?" diyen misafirimiz ile paylaşıyor ve utangaçlıktan kurtulmak isteyen herkesi bu sayfamıza davet ediyoruz.
Utangaçlıktan nasıl kurtulunur ?

Araştırmalara göre her geçen yıl özellikle kadınlarda daha çok utangaçlık problemi yaşanıyor.Sizde tanımadığınız ve yeni tanıştığınız insanlara karşı utangaçsanız paniğe gerek yok .Çünkü siz tamaman normal birisiniz.

Eğer iş ortamınızda yeni gelen biriyle tanıştığınızda yada ayağa kalkıp kendinizi tanıtmanız gerektiğinde yüzünüz kızarıyor,sesiniz titriyorsa maalesef utangaçsınız.Ancak herkes konuşkan ve girişken olmak zorunda değil.

Fakar utangaçlığınız yüzünden bazı olanakları kaçırdığınızı düşüyorsanız keninizi kontrol etmenizin zamanı gelmiş demektir.

Amerika’da çoğu bayanın bu rahatsızlıktan kurtulması sevindirici haber.Öncelikle utangaçlığın temelini bulmak gerektiğini söyleyen doktorlar,bunu konuşarak başardıklarını söylüyorlar.

Size de doktorların tavsiye ettiği bazı kurallara uyarak bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.

Utangaçlıkla iç içe yaşamk zor bir duygu.çevredeki insanların gözünde utanılacak duruma düşme,reddedilme korkusu,aptal durumuna düşme korkusu sizi yıldırmasın.Utangaç bir insan kötü düşüncelerle kendini daha zor durumda bırakır.Şimdi size bir kaç madde sıralayağız.Bunları hayatınızdan biran önce çıkarmaya bakın…

Şu anda konuşursam mutlaka sesim tuhaf çıkacak.

Kızaracağım,titreyeceğim…

Eyvah,biraz daha konuşursam,kendimi aptal durumuna düşüreceğim.

Çıldırabilirim.

Herkes beni izliyor.

Acaba çok mu tuhaf görünüyorum?

Ya kendimi kontrol edemezde saçmalarsam.

Şu ortamdan bir kaçabilsem.

Kalbim fena halde çarpmaya başladı ya kalp krizi geçirirsem.

Ne kadar sıkıcı olduğumu mu düşünüyorlar?

Utangaçlıktan kurtulmanın ilk yolu utangaçlık hakkında bol bol konuşmanız gerektiği.Çevrenizdekilerle,utangaç olduğunuz konuyu bol bol konuşun.Ancak aklınızdan aslında bu konuların hiç de büyütülecek bir sorun olmadığını çıkarmayın.Mesela yeni bir ortamda bulunmak sizi utangaçlığa itiyorsa,korkmayın.Eşinizle veya sevdiğiniz kişilerle yeni ortamlara gitmeye gayter edin.Gerçekten isteyerek yaparsanız,utangaçlığıda yenmeye başlamış olursunuz.

Eğer kendinizi birileriyle tanışamayacak kadar utangaç hissediyorsanız daha sosyal ve aktif bir arkadaşınızdan bu konuda yardım alabilirsiniz.Arkadaşınızın sizi yeni insanlarla tanıştırmasını sağlamalısınız.Ancak sizin için abartılı şeyler değil,tam tersine sizin ifade edemediğiniz bazı önemli ve güzel örneklerinizi söyleyerek işinizi biraz kolaylaştırmasını isteyebilirsiniz.Unutmayın ki o sizin dostunuz,bunu ondan rahatlıkla isteyeblirsiniz.

Utangaç bir bayanın ilk etapta karşı tarafın ilgisini çekmesi için biraz farklı olması gerekiyor.Kalabalık içinde farkedilmenizi sağlayacak bir özelliğinizi ön plana çıkarın.Farklı olduğunu hissettirdiğinizde utangaçlığınızı bir gizem perdesinin arkasına saklamanız bile mümkün.Bu ilk bakışta biraz zor gözüksede siz artık utangaçlık probleminden kurtulmak isteyen birisiniz.Önünüze çıkan hiç bir olay sizi korkutmasın.

Kendinizi biriyle sohbet etme ve utangaçlıkla arada sıkışmış bir durumda hissediyorsanız karşınızdakine hemen bir soru yöneltin.Ancak dikkat edin soru saçma olmasın.Hiç konuşmadan suratına bakmaktansa ona yönelttiğiniz soruyla sohbet kesilmemiş olacak.Onun cevap vermesinin ardından sizde aynı soruya cevap vererek konuşmayı bu şekilde uzatabilirsiniz.Bu çok da zor değil…
 

Üst