Vajinusmus hastalarının bebeği olurmu?

Vajinusmus hastalarının bebeği olurmu?
Halk arasında cinsel soğukluk olarak tanımlanan vajinismus aslında psikolojik ve fizyolojik bir hastalık olarak yorumlanarak pek çok yönden ele alınması gerekiyor

Vajinismus pek çok psikolojik neden sonucunda gelişmiş olabilir. Bunlar arasında çocukluktan kalma korkular, katı bir toplum düzeni içerisinde yaşama, katı ahlak kuralları ve tabular, suçluluk, ayıp, günah gibi kavramların aşırı vurgulanması, cinsellik ve ilk cinsel deneyim konusunda yerleşmiş yanlış bilgi ve ön yargılar gibi nedenler yer alır. Çocukluk döneminde yaşanan kötü tecrübe ve anılar veya doğum, düşük, kürtaj gibi yaşanmış olaylar da cinsel fobiyi tetikleyebilir.”


v.jpg


Sorunun çözümünde çiftler birlikte hareket etmeli
Vajinismus her ne kadar bir kadın problemi olarak yorumlansa da çiftlerin ortak sorunu olduğunun unutulmaması gerekiyor. Bu nedenle eşlerin birbirini suçlamaması ve tedavi sürecini beraber geçirmesi son derece önem taşıyor. “Erkek eşlerin yaklaşımı, anlayışlı olmaları, bu bilinçaltı problemini önemsemeleri ve tedavisi için gereken desteği göstermeleri mutlu bir evlilik hayatı ve çocuk sahibi olmanın yolunu açar” diye konuşan Op. Dr. Sakar Sezginsoy tüp bebek tedavilerinin bu çiftlerde çocuk sahibi olabilmelerinin sağlandığını söyledi.

Yanlış tedaviler zaman kaybettiriyor
Genellikle kısırlık problemini sadece cinsel ilişkiye girememe nedeniyle yaşayan bu çiftlerde çözümü zor problemler bulunmadığı için gebelik oranlarının yüksek olduğunu anlatan Op. Dr. Selen Sakar Sezginsoy, şu bilgileri verdi:

“Yıllarca yanlış veya gereksiz vajinismus tedavileri ile zaman kaybeden ve sonuca ulaşamayan çiftler çocuk sahibi olmak için tüp bebek, mikroenjeksiyon ve aşılama tedavilerine başvurabiliyor. Aile çevresinden gelen çocuk baskısı ve kadının yaşının ilerlemesi nedeniyle bir an önce bebek sahibi olma baskısını hissedebilirler. Bu aşamada bebek sahibi olmak için tüp bebek merkezlerine başvurarak tedaviye başlarlar. Bu noktada söylenebilecek güzel haber, vajinismus hastaları tüp bebek yöntemi ile yüksek başarı oranları ile gebe kalabilirler.”

Bebek sahibi olmak vajinismus sorununun kolay atlatılmasını sağlıyor
Tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olan çiftlerin çocuk sahibi olamamaya bağlı eksiklik duygusunun yarattığı stresten kurtularak tedavileri için yollarına devam edebildiğini anlatan Op. Dr. Selen Sakar Sezginsoy, “Çocuk sahibi olmanın yarattığı aile ortamı, çevre baskısının ortadan kalkması psikolojik olarak rahatlayan annelerin vajinismus sorununu daha kolay atlatmalarını sağlamaktadır” diye konuştu.

Op. Dr. Selen Sakar Sezginsoy, vajinusmus hastalarına uygulanacak tüp bebek tedavi süreciyle ilgili şu bilgileri aktardı: “Tüp bebek merkezine başvuran hastalarda rutin kısırlık tetkikleri eksiksiz yapılmalı ve çiftlerde farklı problemler olup olmadığı araştırılmalıdır. Kadınlarda adetin 3. gününde hormon tetkikleri, yumurta rezervini değerlendiren testler, genel anestezi altında yapılan rahim filmi, genetik testler tamamlanırken, spermiogram testi ile erkek faktörü de araştırılmalıdır. Vajinismus hastalarının tedaviye başlarken yapılacak jinekolojik ultrasonografi muayeneleri, yumurta toplama işlemi ve transfer ile ilgili kaygıları mevcuttur. Muayenelerde zorlanma, ağrı kaygıları taşıyan bu hastalar tüp bebek tedavisinden korkar. Çiftler bu tedavinin detayları ile ilgili bilgilendirilmeli ve işlemlerin anestezi altında yapılacağı anlatılmalıdır.”
 
Üst