Wifi şifresini kırmak günahmı?

0

0544 21

Forum Okuru
Wifi şifresini kırmak günahmı?
Selamlar ben bu ay internet kotamı aştım.Komşunun wifi şifresini kırdım onun netini kullanıyorum acaba günah kazanıyormuyum ?

Merhaba. Son dönemlerde bazı kişiler belirli programlardan kullanarak başkasına ait wi-fi şifresini kırarak internetlerini kullanıyor. Klasik islami eserlerde bu konuda herhangi hüküm yoktur. Fakat biz meseleye Kul hakkıyla yaklaşıp ele alıyoruz. Başkasına ait internetin şifresini kırıp kullanmak caiz değildir. Bunu yapan kişi o kişinin internetinin hızını azaltmış, izin almamakla da kul hakkına girmiş olur. İzni alınan internetten de ihtiyaç olan kadar kullanmak gerekir. Parasız diye aşırı yükleme yaparak internet hızını azaltmak da doğru değildir. İşçilerin çalışma saatleri dahilinde iş yerlerindeki internetten özel yüklemeler için kullanımı da caiz değildir. Bu durumda yükleme yapan kişi iş arkadaşlarının hakkına girmiş olur. Eğer iş yerinde yönetim internet kullanımına izin vermiyorsa bu takdirde internette de caiz değildir. Selam ve dua ile.

Valla wifi şifresini kırmanın günah olduğunu bilmiyordum. Bir defa komşunun şifresini kırdım ve netini kullandım. Desenize kul hakkına girdim. Bu sebeple şimdi hellallik almak farz oldu. Bilgilendirme için teşekkürler hocam.

Başkasının hakkına giriyorsunuz ya. Size ait olmayan birşeyi bedelsiz olarak kullanıyorsunuz aslında sorunuzun cevabı içinde gizli. Etik ve insani olarak ta yasak olan bu durum için İslam Dini'ne yasak diyor.

Günümüzde bir çok kişi wifi şifresini kırarak başkasına ait neti kullanmakta. Sanırım günaha girdiklerinin farkında değiller.Bir kişiye ait bir şeyi izinsiz kullanmak tabiki kul hakkına girer. Bu tür girişimlerde bulunanlar karşıdaki kişiden helallik almalı durumu telafi etmelidir.

Bir kimse Başkasına ait Bir şeyi sahibinin müsaadesi olmadan kullanması kesinlikle haramdır. İmamı Azam Hz. Yahudinin Evinin gölgesinde bir müddet dinlendiği için Ev sahibi yahudiden Helallik istemiştir. Müslüman kimse bu anlayışla hareket etmeli. Günümüzde apartman ortamında yaşıyoruz. Üst kattaki alt katı rahatsız etmemeye itina gösterecek. Karşı komşu Kapı komşusun rahatsız etmeyecek. Kul hakkı deyip geçmemek lazım. Hz. Allah'ın Şirf koşmak hariç bütün günahları affedebilirim yalnız kul hakkıyla gelmeyin buyurması buna işaret. Yaşantımızın her merhalesinde Acaba komşum rahatsız olur mu diye düşünmemiz lazım.

Geri