Yalancı gebelik durumu yaşıyan varmı?

Yalancı gebelik durumu yaşıyan varmı?
Çok aşırı bir hamilelik isteği olmas veya çok aşırı bir hamilelik korkusu olması sonucunda vücudun beyinde gerçekleşen olaylar neticesinde kendisini hamile sanması ve buna yönelik değişiklikler meydana gelmesine yalancı gebelik denir. Beyin de bu aşırı isteğe uyarak yumurtlamayı etkileyici baskı geliyor ve adet kanaması duruyor.

Bunun dışında gebelik şüpheleri olan belirtiler meydana gelir. Yavaş yavaş meydana gelen karnın şişmesi yada büyümesi bağırsak gazları, beslenmeye bağlı olarak kilo artması şeklinde meydana gelmektedir. Hatta yalancı gebelikte kadın, bebeğin hareket ettiğini hissettiğini dahi söyleyebilir.5.png

GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE
https://forum.meleklermekani.com/forums/gebelik.59/
Hamile kalınması korkusundan dolayı oluşan yalancı gebelikte, adet kanamsının gecikmesi çok sık rastlanan bir durumdur. Bu korkunun nedenlerinin başında ise korunmasız olarak yapılan ilişkiler gelmektedir. Korunmasız yapılan ilişkiler sonucunda oluşan stres kişinin kendini gebe hissetmesini sağlamaktadır.

SONUÇ OLARAK: Yalancı gebelik bayanın tamamen zihninde oluşan psikolojik bir durumdur. Bu nedenle yalancı gebelik “psikoljik gebelik” olarak da isimlendirilmektedir. Buna bağlı olarak da asıl gebeliğe bağlı bulantı, kusma, göğüslerin büyümesi, adetin sonlanması vb. belirtiler ortaya çıkar.


Yalancı gebelikte görülen belirtilerden biri olan bebeğin hareketinin hissedilmesi hadisesi, aslında, gebelik şüphesi olan kadının bağırsaklarındaki gazların hareketidir. Bebeğin kalp atışlarının hissedilmesi olarak tarif edilen tını ise aşırı heyecana bağlı tansiyon artmasıdır.

Yalancı gebelik aslında bize, düşünce gücünün ne kadar önemli olmasını göstermesi bakımından çok çarpıcıdır. Öyle ki, gebe olduğunu düşünen ya da buna inanan bir kadında adetler kesilip, karın büyüyebiliyor. Barsak hareketlerini karnındaki bebeğin hareket etmesi gibi algılayabiliyor ve 9 ay sonra bebeğine kavuşacağı özlemiyle yaşıyor. Bunun en büyük sebebi; gebeliğin çok isteniyor olması, gebe kalınamaması veya düşük, ölü doğum gibi travma oluşturan bir gebelik kaybı yaşanması olarak karşımıza çıkıyor. Tam tersi olarak, gebe kalmaktan aşırı dercede korkan kadınlarda da görülebiliyor.

Yalancı gebeliği olan bir kadını gebe olmadığına ikna etmek çok zordur. Öyle ki ultrason esnasında bile bebeği gördüğünü iddia edebilir. Genelde altında majör depresyon gibi psikolojik bir rahatsızlık olan bu durumda, kadının profesyonel bir psikiyatrik destek alması gerekir.

Aslına bakarsanız, günümüzde, anne olmaya yüklenen toplumsal önem biraz daha azaldığı ve kadının kendine anne olmadan da toplumda bir yer bulabiliyor olması, yalancı gebelikle daha az karşılaşıyor olmamızı açıklayabilir.
 
Üst