yardım....

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
yardım....
merhabalar avukat bey size bir sorum olacaktı cevaplarsanız sevinirim .

Şimdi kısaca anlatayım durumu.Benim annemin babası öldü. Ve ölmeden önce vasiyet fln tarzı bişi yazmadı ve toprakları bölüşülemedi.Her bölüşülmeye kalktığında kavga cıkıyor :D:D yeni bir yasa cıkacakmış acaba böyle bişi varmı onu soracaktım.Toprak bölüşümüne devlet el atıyormuş yani biz elimizi değmeden mahkeme mahkeme dolaşmadan devlet kimin ne hakkı varsa bölüştürecekmiş acaba böyle bi durum varmı merak ediyorum.Şimdiden teşekkürler....

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tapu Kanunu’na ek bir madde koymaya hazırlanıyor. Düzenleme ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, ölen bir kişinin TC vatandaşlık numarası üzerinden kimlerin vârisçi olduğunu belirleyip malı onların üzerine otomatik geçirecek.

Nüfus müdürlükleri tarafından, ölen kişiler arasında taşınmazı bulunanlardan Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi’nde TC kimlik numarası kayıtlı olanların, güncel nüfus kayıtlarının ilgili tapu müdürlüklerine gönderilmesi üzerine, tapu müdürlüğü görevlilerince hak sahibi mirasçılar ve miras payları tespit edilerek mirasçılık belgesi düzenlenecek. Sulh Hukuk Mahkemeleri ve noterliklerce verilen mirasçılık belgeleri taşınmazın bulunduğu ilgili tapu müdürlüğüne gönderilecek. Mahkemeler, noterlikler ve tapu müdürlükleri tarafından verilen mirasçılık belgelerine göre taşınmazın resen elbirliği mülkiyeti şeklinde tescili yapılacak. Nüfus kayıtlarının mirasçılık belgesi verilmesi konusunda yeterli bulunmaması gibi yargılamayı gerektiren durumlarda tapu müdürlüğünce mirasçılık belgesi verilmeyecek.

Nüfus müdürlüklerince gönderilen nüfus kayıtları, 'mirasçılık belgesi' düzenlenmesi konusunda yeterli değilse tapu müdürlükleri tarafından 'mirasçılık belgesi' düzenlenmeyecek ve konu yargıya intikal ettirilecek. Mirasçılık belgesine karşı, itiraz yolu açık olacak. Hak ihlaline uğradığını düşünenler sulh hukuk mahkemelerine başvurarak itiraz edebilecekler. Bu durumda mahkemelerin vereceği kararlar geçerli olacak.

Böylece aylar süren veraset davalarına gerek kalmayacağı lanse edilse de asıl amacın devlete vergi, sigorta gibi borçları bulunan kişilerin bu borçlarının miras paylarından tahsil edilmesi olduğu kanaatindeyim.

teşekkür ederim bu bizim için iyi olacak sanırım :)

Geri