Yaşa takılanlar erken emeklilik torba yasa çıktı mı?

THESECRET

THESECRET

"Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"
Yaşa takılanlar erken emeklilik torba yasa çıktı mı?
2014 torba yasa erken emeklilik çıktımı,erken emeklilik çıkıyormu,erken emeklilik çıkarsa ne zaman emekli olurum,yaşa takılanlar için emeklilik çıktımı,erken emeklilik çıkacakmı,2014 torba yasa erken emeklilik hakkında bilgiler
indir-1-jpg.39125


Önümüzdeki günlerde yasalaşacak torba tasarı, çalışan annelere, borçlu Bağ-Kur'lulara, madencilere ve gurbetçilere erken emeklilik imkanı getiriyor

Yaklaşık 20 milyon kişiyi ilgilendiren torba tasarı, yasalaşma yolunda... Önümüzdeki günlerde Meclis'ten geçecek torba tasarı, 4 kesime de erken emeklilik imkanı getiriyor. Çalışan anneler, borçlu Bağ-Kur'lular, madenciler ve gurbetçilere emeklilik müjdesi getiren tasarının yasalaşması heyecanla bekleniyor.

Torba yasa ile SSK'lılara tanınan doğum borçlanması hakkı genişletiliyor. Artık Bağ-Kur'lu ve memur kadınlar da doğum borçlanması yapabilecek. Doğum borçlanması yapılabilecek çocuk sayısı da 2'den 3'e çıkarılıyor. Böylece çalışan anneler emeklilik için 6 yıl kazanabilecek. Yaşı ve yılını tamamlamış bir anne 3 çocuk borçlanarak 6 yıl erken emekli olabilecek. Çok sayıda Bağ-Kur'lu yapılandırma düzenlemesi sayesinde emekli olabilecek. Torba yasa kapsamında getirilen imkan doğrultusunda borcunu yapılandıran Bağ-Kur'lular, bu şekilde günleri tamamlanıyorsa emeklilik işlemlerini başlatacak. Yaklaşık 1.3 milyon Bağ-Kur'luya borçlarını yapılandırma fırsatı veren yasayla, son 5 yılında işçi olarak çalışanlara işçi statüsünde emeklilik yolu açılıyor. Bu kapsamdaki yaklaşık 70 bin Bağ- Kur'lunun emekliliğinin önündeki engel de kalkacak. Torba yasa tasarısı 4 kesime erken emeklilik imkanı sunarken, 2 kesim de bu konuda beklenti içerisinde. Emeklilik için yıl ve yaş şartlarını tamamlayıp prim günü eksiği olanlar, kendileriyle ilgili düzenlemenin torba tasarıya eklenmesini bekliyor. Bir diğer kesim de emeklilik için yaşı bekleyenler. Yıl ve prim günü şartlarını tamamlamış bu kesim, yaş şartının geri çekilmesini talep ediyor.

Torba yasanın içinde yer alan bir başka konu da doğum borçlanması ile erken emeklilik durumundan yalnızca SSK primi yatırmış olan kadınların yararlanmasıdır. SSK primi yatıran ve doğum borçlanması yapan kadınlar erken emeklilik şanslarını kullanabilirken, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı’na prim yatıran vatandaşlar bu durumdan faydalanamamaktadır. Bu haktan yalnızca SSK primini yatıran vatandaşların yararlanmasına haklı olarak itiraz edilmektedir. Bu konu da torba yasa içinde yer alan ancak sonucu kesinleşmemiş olan bir başka konudur. Torba yasada yer alan bir diğer konu da yalnızca 2 çocuk sahibi olan kişilerin doğum borçlanması yapabiliyor olmasıdır. Doğum borçlanmasının yalnızca 2 çocuk için değil de 3 çocuk için de yapılabiliyor olması istenmektedir. SSK’dan emekli olacak olan bayan vatandaşlar için erken emeklilik konusu torba yasada yer alan bir diğer konudur. Çalışan ve doğum yapmış olan kadınlar yalnızca 2 çocuğu için doğum borçlanması yapabilmektedir.
 
Konuyu Başlatan Benzer Konular Forum Cevaplar Tarih
THESECRET Adalet Sarayı 0

Benzer Konular


Üst