Yeni anneler ve bebekleri hakkında herşey...

vahidem maşallah bebişine.tam zamanında çıkarmış dişlerini.bizde de daha tık yok.ama damakları kaşınıyor galiba.ağzına geçirdiğini koparmaya çalışıyor.bizde geçen ay 7,5 kiloydu 67 cm boyuydu. şimdi bakalım kaç oldu ama çok fazla kilo almadı.bu çatalla ezme işini iyi söledin yoncax bende öle yapayım.bende çok duyuyorum çocuklar büyüdükçede alışamıyor yemeye.gece benimkide çok uyanıyorgece bende aç kalıyor zannediyorum.çok darlanıyorum.bizde de emekleme yok.ters dönüyor.tırmanır gibi yapıyor ama nereye:)gidemiyor daha.gidemeyincede sinirleniyor:)çok tez canlı olucak benim oğluşum.çorbayı benim oğluşum seviyorya.o hazır mama kavanozları varya bir dolusunu yiyor.yoğurtda yarısını anca daha fazla yemeiyor.bende zorlamıyorum.pekmez katmıyorum kahvaltıyo.direk kusuyor.nasıl kahvaltı hazırlıyorsun bu arada.tahıllı kaşık maması aldım ben.onuniçine peynir ezip veriyorum.başka nasıl yapailirimki.bisküviyi sulu sulu veriyorum.şimdide ıhlamurla karıştıyorum.yoksa yemiyor.bakalım daha ne huylar çıkar...
Semra,ben kahvaltıda yumurta sarısını(iki günde bir)kendi sütümle ezip veriyorum,sonra akşamdan ıslattığım peyniride yine sütümle ezip ayrı veriyorum.yine tam buğday ekmeğini 1 dilime yakın ufalayıp kendi sütümle yada ıhlamurla ıslatıyorum ve pekmez ekliyorum ekmegin üstüne.şimdilik bunları veriyorum.fakat ben hepsini ayrı vermeye başladım.normalde 9. aydan sonra ayrılıyormuş ama ben şimdiden hepsinin tadını ayrı bilsin diye önce yumurtayı veriyorum sonra peynir en son pekmezli ekmek.bunlara daha sonra kuru kayısı,toz haline getirilmiş ceviz,yine toz haline getirilmiş kabak çekirdeği(çinko içerdiği için çok faydalı),ve hurma ekleyeceğim.Yumurtayıda 2 günde bir veriyorum.hııı birde haftada 2 kez 1 çay kaşığı tereyağ.doktor hergün dedi ama yağı öğlenki sebze püresinden aldığı için zeytinyağ olarak hergün vermeye gönlüm razı olmuyor.

slm kızlar ben birşey soracağım bebeklerinizi kaç günde bir yıkıyorsunuz benim kızım 1 hafta sonra tam 2 aylık olacak ben gün aşırı yıkıyorum kışda geldi artık gerçi bizim ev çok sıcak nasıl yapsam acaba.birde 2. ayda karma aşımız var sizin aşılar ateş yaptımı ve gitmeden önce ateş düşürücü verdinizmi.
Canım ben koca yaz hergün yıkadım ne kadar çok yıkarsan o kadar çabuk büyüyor bu bir gerçek.Ama gel gelelim kış geldi bizim ev kaloriferli degil dolayısıyla hep serin yada soğuk olur bu sebeble haftada 1 yada çok soğuk zamanlarda mecburen 2 haftada 1oluyor.Eger eviniz sıcaksa 2 günde 1 yıka derim hem çabuk büyür hemde rahat uyur.Aşı konusunda da bizim sadece rota aşısının 2.si baya bi ateş yapmıştı.Doktorumuz aşıya gitmeden önce ateş düşürücü şurup verme aşının etkisini azaltır demişti bende vermedim hiç.Bizim 6 aylık aşılar bitti en yakını 1 yaşında artık.

kızlar hepinizin bebeişlere maşşalh yaa nasıl özeniyorum yazdıklarınıza bilseniz Allahım banada oğluşumdah bahsettiğin günleri nasip eder inş sağlıkla tabii:) burda yazmak için sabırsızlanıyorum banada uda edin kolay sağlıklı bi doğum olsun tamamına ersin inşş hepinizi ve bebişleri öpüyoruz
Canım merak etme hayırlısı ile sende saglıkla sıhhatle bebişini kollarına alacaksın,dualarımız seninle...

selamm canım vallahi büyüttük bebişleri bu arada muhallebiden kastettiğim gece mamaları varya kaşık maması onlardan veriyorum tok tutsun diye geceleri sık uyanıyo aç kalıyo zannediyorum akşam 7 buçuk gibi veriyorum 8de uyuyor tabi emmeden uyumuyor alışkanlık oldu emerek uyuyor gece 2-3 kere kalkıyor sanırım iyi oluyor çünkü vermeden önce çok sık kalkıyordu muhallebinin kof kilo yaptığını bende duymuştum ama sanırım kaşık mamaları öyle bişey yapmıyor (umarım yapmıyordur)bende şöyle yapıyorum sabah 9 kahvaltı 11-12 gibi meyva püresi öğleden sonra sebze püresi tabi daha sulu yapıyorum alışması için yoğurt henüz vermedim akşamda kaşık maması ve tabi emziriyorum bu ay zor olacak alıştırana kadar artık idare edicem:))
Ne güzel sizde bir düzen oluşturmuşsunuz,gece uykuları bizde de problemli aç degil benimki ama huysuzlanıyor zilli bazen 6-7 kez kalkıyorum.dişde yok ne zamana kadar sürcek bakalım.

ya bişi sorcam annişler ben yaklasık 7,5 aylık hamıleyım kasıgımın yanında gobek delıgımın bıraz altında pıt pıt seslerı vardı 10-15 dk surdu ve sonra gitti sizce ne olabılır bı fıkrınız varmıı
Kesinlikle fikrim var HIÇKIRIK..:)))ben çook çektimmm halada çekiyorum.özellikle dikkat et ya yemek yerken yada su içtikten sonra olur...

merhabalarrr
hepinizin bebislerineee masaallahhh diyorummm ne guzel buyuyolar ya yoncax daha disiniz yokmu canim aslinda gec cikmasi daha iyiymis bizim toplam 4 taneydi 2 ust 2 alt bu hafta toplam 6 oldu:)2 daha geldi 1 alt 1 ust uclari gozukuyoo...sevinmelisin bence disi cikmadi diyee cunkuu benim oglusum heryerimi isiriyoo yaa :)bu disler yuzunden bebisim sanki zayifladi gibi geliyo bana yani gunde 5 ve bazen daha fazla kakasini yapiyo ama su gibi...bide cok hareketli yere koyuyorum aninda ya masayi ya da koltugu tutup kalkiyo.nere gidsem hizli hizli emekleyip gelio bide saklaniyoo guluyor oyun yapiyor sipaa.....opuyorumm bbebisleriniziiiii gorusmek uzere...

selam guzel anneler.....
sızlere danısmak ıstedıgım bır konu var fıkırlerınızı beklıyorum.....
sımdı bır bucuk ay var dogumumuza ınsallah bır aklsılık olmazsa...... ben bılerek son aylara bıraktım hazırlıkları tam hazırlıgımız yok acıkcası...sımdı carsıya cıktıgımızda alacagımız seylerı yazıcam ben ama sızlerde hem onaylayın hemde esklıklerım varsa tamamlayın olurmu?
-hastane cıkısı(ıkı paket dusunuyorum hanı eve gelınce yıkanıcak ya bebıs dıgerını ozaman temız temız gıydıreyım dıye)
-bakım setı(tırnak makası,termometre,sampuan,tarak,bıberon,emzık,ıslak mendıl ,bebek yagı,pısık kremı vs)
-zıbınlar,tulumlar,ayaklı altlıklar.....
-küvetı,fılesı.....
kucuk hazırlıklar bunlar aklıma gelen....sormak ıstedıgım sımdılık bu zıbınları kısa kollumu alayım cogunlukla uzun kollumu?
tulum konusunda ne dersınız kullanıslı oluyormu?
bırde hangı beden olcusunde alayım bunları......
ekstra battanıyelerı,alt degıstırmesı,besıgı vs bunları saymadım....eksıklerımı ve ozellıkle ne kullanıslı almam gerekıyor yazarsanız sevınırım meleklerım.....
tesekur ederım....bırde bıberon konusunda ne marka kullanıyorsunuz?tek caam bıberon alsam yeterlı olurmu?hanı su ıcın falan almama gerek var mı?
cok soru sordum kızlarrrr kusura bakmayın telas yaptım:)

Son düzenleme:
bizim ek besinli hayata geçiş gene sekteye uğradı.biberonla bisküvili süt verdim gece tok tutar diye bebişime.o kadar tuhaf olduki anlatamam.hemen çıkardı midesinde ne varsa.sanraki gün zorla emzirdim.emmekten bile korktu yavrum.kendime o kadar kızdım ki.nasıl becerdim yavrumun düzenini bozdum.her bebek bir değil işte.başkasına iyi gelen bizede iyi gelmeyebiliyormuş geç anladım.şimdi peynir yumurta verirken süte felan karıştırmıyorumda elimle bölerek veriyorum.severek yediği çorbayı bile yemek istemiyo.nasıl sinirlerim bozuk anlatamam.kendime kızıyorum ama kimseye değil.emmekten vazgeçicek diye aklım çıktı.çok şükür düzeldi biraz bugün.ama acele etmicem hiçbir şey için.yoksa herşeyi berbat edicem böylelikle.dua edin bana hayırlısıyla geçirelim şu dönemi.oturmaya başladık bu arada bir yere tutunup ayakta durabiliyor.yerde yuvarlana yuvarlana odanın içini dolaşıyor.bunlarla avutuyorum kendimi işteee

tatlıcadım hastenede battaniye kalın olsun kış bebeği olucağı için.nisan sonunda doğum yaptım.götürdüğüm iki takımı da giydirmişlerdi bebişime.sonradan evden istedim bir daha.fazla al sen yani.zıbınları uzun kollu al tabi.yazında bebişine göre kısa kollu alırsın.hastane çıkışı takımlarının hepsi aynı oluyor genelde beden ölçüsü.ama tulum fazla alma çünkü çok çabuk büyüyorlar.ve o tulumları br daha kullanma imkanın omuyor.fazlada elbise alma zaten büyüdükçe ihityacına göre alırsın.beşikte sallanan karyola almıştım ben.birde ana dizi.ilk üç ay onda yattı bebişim.ama sana tavsiye etmem ana kucağı varya her yere götürülebilenler hani.hem bebişin kucaklarda ezilmemiş olur.ben ondan almadığıma pişman oldum.biberonda aldım ama hiç kullanmadım ve galiba hiç kullanmıcaz:)

Geri