Yetimhaneden Oxford’a uzanan ibretlik bir öykü

renesme

Aktif Üye
Üye
Yetimhaneden Oxford’a uzanan ibretlik bir öykü
Dünyaya engelli olarak gözlerini açan Cornel Hrisca için doktorlar birkaç saat ömür biçmiş. Ailesi de onu hastanede bırakıp gitmiş. Yetimhaneye verilen ve Munn çiftinin evlat edindiği 21 yaşındaki Hrisca, azmiyle manevî ailesinin yüzünü hep güldürmüş. Oxford’u kazanması bunun en büyük göstergesi.Cornel Hrisca, bundan 21 sene önce Romanya’da yetimhaneye bırakılan binlerce çocuktan biriydi. Aynı zamanda kol ve ayaklarından da özürlü olan Cornel, o zaman sefalet içerisindeki yetimhanede ölüm-kalım savaşı veriyordu. Ta ki İngiliz Doreen ve Kenn Munn çifti yetimhaneyi ziyaret edene kadar. Conel’i evlatlık alan aile onu öz çocukları gibi sevdi. Çalışkan ve başarılı olan genç, şimdi dünyanın sayılı üniversiteleri arasında yer alan Oxford’da eğitim alıyor. Psikoloji üzerine yükseköğrenim gören Hrisca, hayata hep pozitif baktığını, sakatlığını hayatta engel olarak görmediğini belirterek, “Bugüne kadar karşılaştığım bütün engeller için bir çözüm yolu buldum. Hiç ümitsiz olmadım.” diyor.
Cornel Hrisca, 1991 yılında dünyaya geldiğinde doktorlar, vücudunun büyük bir bölümünün özürlü olduğunu ve birkaç saat yaşayabileceğini söylemiş. Çocuğun halini gören ailesi onu hastanede bırakıp kaçmış. Çok bakımsız bir yetimhanede yaşam savaşı veren Cornel’in hayatı 4 kız çocuğu olan İngiliz Munn çiftinin ziyaretiyle değişmiş.
Doreen Munn, o günkü ziyaretlerini şöyle anlatıyor. “O zamanki Romanya şartları çok kötüydü. İlk geldiğimde kendimi 50 yıl öncesindeki Avrupa’da gibi hissettim. Çocukların olduğu yere ilk girdiğimde büyük bir şok yaşadım. 150 çocuk elbisesiz, çok kötü koşullarda yaşıyorlardı.” Kenn Munn ise yetimhaneye girdiklerinde doktorların kendilerine Cornel’in acilen ameliyat olması gerektiğini söylediğini anlatıyor. İmkânları olmadığı için o gün geri dönmek zorunda kalan Munn çifti özel bir hastaneden destek alınca Cornel’i tedavi ettirmiş, sonra da evlat edinmiş.
Son derece zeki olan Cornel Hrisca da yeni ailesinin yüzünü hep güldürmüş. İlk ve orta dereceli eğitimini üstün başarılarla tamamlayan Hrisca, şimdi eğitimine Oxford Üniversitesi’nde devam ediyor. Gelecekte kendisi gibi zor durumdaki insanlara yardım etmek istediğini vurgulayan Cornel, “İnsanlara hiçbir zaman umutsuz olmamalarını tavsiye ediyorum.” diye konuşuyor
basari-300x166.jpg

Geri