Yoga aklın kilitlerini temizler ve hızlı bir mutluluk getirir

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yoga aklın kilitlerini temizler ve hızlı bir mutluluk getirir
spiritüel isimler
Madonna ve Cindy Crawford gibi dünyaca ünlü isimlerin yoga ustası Gurmukh Kaur Khalsa, hayat felsefesi olarak benimsediği Kundalini yoga öğretisini İstanbullular'a anlatıyor. Khalsa, 'Ben gittikten sonra da bu öğretinin burada devam etmesini istiyorum' diyor.

Kundalini yogayı; 'Beden, ruh ve zihni mükemmel bir uyuma ulaştırdıktan sonra hayata yeni bir pencere açmanın yolu' olarak tanımlıyor dünyaca ünlü yoga ustası Gurmukh Kaur Khalsa. 15-16 Nisan günlerinde Kemer Golf&Country Club'da kendi tekniği olan Kundalini yoga semineri veren ve seminere bugün de devam eden Khalsa, 18 Nisan Pazartesi günü ise Büyük Sürmeli Oteli'nde yoga tutkunları ile buluşacak. İstanbul ve Türkiye'de yoga eğitimi veren tüm eğitimcilerin katıldığı seminerlerde Hamileliğin doğal gücü ve doğum', 'Kendi gücünüzü keşfetmek' ve 'Kendinize ulaşmak' adlı uygulamalar ele alınıyor. Kundalini yoganın dünyaca ünlü tutkunları da var. Khalsa'nın bugüne dek eğitim verdiği ünlü isimlerin başında Madonna, Cindy Crawford ve Courtney Love gibi isimler geliyor. Yaklaşık 30 yıldan bu yana dünya genelinde Kundalini yoga ve meditasyon derslerinin en çok aranan ismi olan Khalsa, İstanbul ve Türkiye'ye ilk kez gelmiş olmasına rağmen hayranlığını gizlemiyor. 'Buraya hep gelmek istemiştim' diyen ünlü ustanın en dikkat çeken yorumlarından biri ise şu oldu: 'Los Angeles'ta her şey yenidir. Bütün yapılar; mimari en fazla 100 yıllıktır. Ama Türkiye'yi incelediğinizde her şeyin eski ve antika olduğunu görüyorsunuz. Burası daha etkileyici.'

* Yoga'nın tanımı bugüne kadar birçok kişi tarafından yapıldı, bir de sizden duyabilir miyiz? Yoga, genel olarak nefes bilimi olarak tanımlanır ve önerilir. Buna göre örneğin siz kalp bölgenizi açmak istiyorsanız, onu gerektiren hareketleri yapıp nefes alır ve açarsınız.

* Yoga, sizin yönteminiz olan Kundalini yoga ve meditasyon insanı sorunlarından ve yaşamsal streslerinden tamamen arındıran öğretiler midir? Nefes alabilen her kişi, ister yaşlı, ister hasta, ister özürlü olsun; nefes alabildikleri sürece yogayı öğrenebilir ve streslerinden kurtulabilir. Ben paralize olmuş vücutlara, bellerinde kırıkları olan veya kanserden ölmek üzere olan kişilere yoga yaptırdım.

'TÜRKİYE İNANILMAZ ETKİLEYİCİ'
* Kundalini yoganın diğer yoga türlerinden ne gibi farklılıkları var? Kundalini, yogaların en eskisidir ve diğer yogalardan daha çok ruh ile ilgilidir. Aklı açar, akıldaki bütün kilitleri temizler ve diğer yogalardan daha hızlı bir şekilde mutluluk getirir.

* Yoga yapmaya ne zaman başladınız? Başladıktan önceki hayatınızla şimdiki hayatınız arasında nasıl farklar var? Yoga yapmaya başlamadan önce üniversite öğrencisiydim. Okuldan sonra, 1960'larda hippi oldum. 1970'de sonradan hocam olan Yogi Bajan ile karşılaştım. Kendisiyle karşılaşmadan önceki hayatımda, sonradan fark ettim ki adeta uykudaymışım. Yoga ve meditasyon, beni uykudan alıp hayatın ne olduğunu anlattı. Yani beni uykudan uyandırıp gerçek hayatı keşfetmemi sağladı. 35 yıldır da Kundani yoga ve meditasyon öğretiyorum.

* Yoga, meditasyon ve benzer teknikler iç huzuru sağlayarak insanın arınmasını sağlıyor. İnsanı huzurlu bir hale getiriyor. Peki ya ondan sonrası? Sonsuz mutluluk mu? Yogadan sonraki aşama hayatınızın tüm dallarında çok daha başarılı ve mutlu olmanızdır. İlişkilerinizde, dolayısıyla evliliğinizde çok daha mutlu oluyorsunuz. Barış duygusuyla yaşamaya başlıyorsunuz. Daha iyi anne veya baba oluyorsunuz. İşinizde daha çok başarılı, yaratıcı bir insan haline geliyorsunuz. Kariyerinizde daha iyi noktalara varmanızın en önemli sebeplerinden biri kafanızda endişelerin yer almaması oluyor. Hayatın her aşamasında yoga yapmak, sadece spiritüel bir ritüel değildir. Yoga insana daha çok enerji verir ve daha çok yaratıcılık katar.

'HERKES SPİRİTÜEL AD ALABİLİR'
* Peki sert karakterli, agresif yapıda insanların karakterini yoga ile değiştirmek; daha sakin, dingin bir insan haline getirmek mümkün mü? İnsanlar kötülükler, kabalıklar yapabiliyor tabii ki. Bunun sebebi, kalplerinin kilitli olması. Ancak kişiliği karakteri ne olursa olsun, herkes yoga ile farklılaşabilir, kalbini açabilir. İnsanların doğal yapısında mutlu olarak yaşamak vardır. Ancak çocukluğumuzda bazı tecrübeler yaşayarak kalbimizi kapatıp kilitliyoruz. Söz ettiğiniz kişilikler insanların doğal yapıları değil. Kundarini yogasına göre insanın doğal yapısı, insanın kalbinden yaşamasıdır.

* Sizin ön adınız olan 'Gurmukh' ne anlama geliyor? Bu ismi size kim verdi? Ben spiritüel ismimi, spiritüel önderim, hocam Yogi Bajan'a sordum. Kendisine sorduğunuz takdirde bu ismi alıyorsunuz. Sormazsanız kimse size bu isimleri vermiyor. Doğum tarihinizi Tantra numaralojisinden bakarak veriyor spiritüel isminizi. Bana verilen Gurmukh isminin anlamı 'okyanuslar aşarak dünyada binlerce kişiye ulaşan, onları etkileyen veya onlara yardım eden'dir. Eğer spiritüel isminizin manasını yaşarsanız, size verilmiş misyonu yerine getirmiş olursunuz. İsim almak için 'Sikh' olmanıza gerek yok, bunun ön şartı da yok. Herhangi bir dinden olabilirsiniz, para vermenize gerek olmadan spiritüel isminizi alabilirsiniz.

'SIKH'LER SADECE HİZMET EDER'
* 'Sikh' nedir? Sizin inanışınız mı? Sikh bir inanç sistemidir. Dünyanın beşinci büyük inanışıdır. Hristiyanlık, Müslümanlık, Hinduizm ve Budizm'den sonra gelir. Bu inanışın fazla bilinmemesinin nedeni sadece 500 yıllık yeni bir inanış sistemi olmasındandır. Benim Sikh olmak gibi bir amacım yoktu. Yoga ve yaptığım meditasyonlar sonucunda hiç aklımda yokken zamanla Sikh oldum. Bu inanışı sevmemin nedeni, 'doğruluğun, gerçeğin öğrencisi' anlamına geliyor olması. Bu inanışa göre tek bir yaratıcıya inanılıyor ama diğer inanç sistemleriyle bir karşılaştırma yapılmıyor. En çok sevdiğim yanı bu.

* Diğer bütün dinlerin bir kutsal kitabı var. Bu inanışın herhangi bir dayanağı var mı? Sikh'liğin de yazıtları var. Ve bu yazıtlar her sabah okunuyor. Genel prensiplerinde et, yumurta, balık, alkol ve uyuşturucu yok. Buna göre sadece hizmet ediyor ve sahip olduklarınızı paylaşıyorsunuz.

* Müslümanlar'ın camileri, Hristiyanların kiliseleri olduğu gibi Sikh'liğin de bir ibadet merkezi ya da inananların buluştuğu bir mekân var mı? Sikh dininde 'Gurdwara'lar var. Sizin camileriniz gibi. 'Golden Temple' da bunlardan biri. Her gün 10 bin kişi ücretsiz olarak burada doyuruluyor. Burası Hindistan'ın kuzeyindeki en büyük Gurdwara'dır. Kapıları herkese açıktır ve isteyen herkes buralara gelerek yemek yiyebilir. İsteyenler de kalabiliyor.

HAMİLE YOGASI ÖNEMSENMELİ
* Khalsa Way adlı bir organizasyon var sizin kurucusu olduğunuz. Nedir Khalsa Way? Khalsa, saf kişi demek. Bizim Khalsa Way'de öğrettiğimiz bir kişiye en iyi anne ve en iyi aile olmak. Çünkü anne adayları hamileliğin ilk başlarında anne olmakla ilgili herhangi bir fikre sahip olmuyor. Onlara burada öğretilen, ilk önce doğum sırasında bilinçli olmaları. Daha sonra çocuğun emzirilmesinden büyütülmesine kadar bütün aşamalarda eskiden var olan bilgileri aşama aşama öğretiyoruz.

* Hamileler için yoganın gerekliliğinden ve özelliklerinden bahsedebilir misiniz? Ne gibi önerilerde bulunursunuz anne adaylarına? Kundalini yoganın esas aşamaları; vücudu esnetme ve güçlendirme, nefes alma teknikleri ve vücut ile zihni bir bütün haline getirme. Korkuların gitmesi ve ilaçsız bir şekilde bilinçli doğum yapmak çok önemli. Bunun için gerekli olan güç ve esnekliği, cesareti ve nefes tekniklerini öğretiyorum. Benim tavsiyem Türkçe'ye de çevrilen 'Cömert, Mutlu, Güzel' adlı kitabımı okumaları. O kitapta bilinen en eski bilgileri; yürüme, yemek yeme gibi bütün yoga egersizlerini yazdım.

SEZEN BAŞARAN

Geri