Yoğurtlu patates salatası yaptınız mı?

BeyazMelek

Daimi Üye
Yoğurtlu patates salatası yaptınız mı?
Sevgili meleklerim ve sayın misafirlerimiz bu haftasonu misafirlerim gelecek ve onlara hazırlamak istediğim tarifleri öncelikle sizinle paylaşmak istedim. Daha önce kumpir yaptığım içim bukez başka bir patatesli tarif tercih ettim. Yapacağım tariflerin lezzeti kadar görüntüsü de önemli bu tarifimizin renk cümbüşü oluşu tabağımı şenlendirecektir eminim. Bir de kesinlikle sorunsuz bir tarif çünkü patatesi sevmeyen kimseyle henüz karşılaşmadım :D İşte haftasonu tarifim :

10375131209c8e484.jpg

Malzemeler:

• 6 adet haşlanmış patates
  • 4 dal taze soğan
  • 1 bağ maydanoz
  • kimyon, tuz, karabiber
  • 4 çorba kaşığı zeytinyağı
  • 2 çorba kaşığı limon suyu
  • 6 adet havuç
  • 2 çorba kaşığı sıvıyağ (havuçları kavurmak için)
  • 3 su bardağı süzme yoğurt
  • 1 diş sarımsak
  • 6 çorba kaşığı konserve mısır
  • pul biber
Tarif:
Haşlanmış patatesleri rendeleyin yada çatalla ezin. Maydanoz ve yeşil soğanı ince doğrayın. Bir tutam maydanozu üzeri için ayırıp kalan maydanoz ve yeşil soğanı patateslerin üstüne ilave edin. 4 çorba kaşığı zeytinyağı, limon suyu, tuz, karabiber ve kimyonu da ekleyip karıştırın ve cam fırın kabına yayın üstüne iyice bastırarak sıkıştırın.
Havuçları rendeleyin üzeri için 4 çorba kaşığı ayırıp kalan havucu yağla kavurun. Tuzunu ekleyip patateslerin üstüne yayın.Yoğurda tuz ve ezilmiş sarımsağı ekleyip karıştırın. Havuçların üstüne yayın.Son olarak üstünü konserve mısır, kıyılmış maydanoz, rendelenmiş havuç ve kırmızı pulbiberle süsleyin. Buzdolabında dinlendirdikten sonra dilimleyerek servis edin.

Patates benim vazgecilmezim zaten ehhh bide yogurtla birlesince yemezmiyim hic oyy ooyyy :D:D

Geri