Yumurtlama belirtileri nelerdir ? Yumurtladığımı Nasıl Anlarım ?

Gebeliğin oluşabilmesi için kadının yumurtlaması gerekir. Yumurtlama iki adet dönemi ortasın da gerçekleşir. Yumurtlama belirtileri kadından kadına değiştiği gibi kadınların bir kısmı belirtileri yaşamayabilir. Yumurtlamanın genellikle menstrüel siklüsünün 14- 15. gününde gerçekleştiğini duymuş olabilirsiniz, ancak herkes için aynı değildir. Düzensiz ovülasyon gerçekleşebilir.Bazı kadınlar için yumurtlama her zaman gerçekleşmez veya düzensiz olabilir. Genel olarak, hamiliyseniz, menopoz geçirdiyseniz veya doğum kontrol hapı kullandıysanız yumurtlamanız gerçekleşmez.Bazı hastalıklar veya bozukluklar (polikistik over sendromu veya prematüre yumurtalık yetmezliği, diğer koşullar arasında) ve bazı ilaçlar (bazı antidepresanlar, bulantı önleyici ilaçlar ve kemoterapi dahil), bir kadının zaman içinde yumurtlamasını önleyebilir.

Ayrıca, diğer yaşam tarzı faktörleri-stres veya önemli derecede düşük kilolu veya fazla kilolu olmak menstrüasyon ve ovulasyonu etkileyebilir.Düzensiz döngü ile ovülasyon gününü saptamak zor olabilir. Yumurtlama gününüzü saptamak için her ay adet tarihinizi bir yere kaydedin.Yumurtlama belirtileri

YUMURTLAMA BELİRTİLERİNDEN BAZILARI ŞU ŞEKİLDEDİR
Vajinal akıntı

Kasıklarda ağrı batma

Belde ağrı

Cinsel istekte artış

ciltte parlaklık

Gögüslerde hassasiyet

Bir yumurta yalnızca 24 saate kadar hayatta iken, sperm beş güne kadar aktif kalabilir. Bu nedenle gebelik planlayan çiftler yumurtlama gününden bir kaç gün önce ve yumurtlama gününde ilişkiye girmeleri önerilir. Yumurtlama gününüzü belirlemek için vajinal sıvınızı inceleyin. Bu sıvı yumurta akı kıvamın da olmaktadır. Ayrıca vücut sıcaklığınız bu dönemde artmaktadır. Ovülasyon gününü kesin olarak belirlemek zor fakat vücut değişimlerini izleyerek, yumurtlama kitleri kullanarak bu verimli günleri tespit edebilirsiniz. Yumurtlama dönemi ile ilgili detaylı bilgiler için aşağıda yer alan linkimizi inceleyiniz.

Adetim düzensiz yumurtlama günüm ne zaman ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yazılanları incelediğimde ovülasyon ile ilgili baya bilgi vermişsiniz teşekkür ediyorum. burada yazan cinselistekte artışı hiç duymamıştım ilginç geldi takip ediyorum sizleri teşekkürler

Aklınıza takılan soru ya da sorularınızın tamamını konumuza yazarak gönderin sizin için cevaplandıralım isteyen her kese her kadına bebek nasip etsin Yaradan iyi yıllar dileriz...

Geri