Akut böbrek yetmezliği nedir ?

Akut böbrek yetmezliği nedir ?
Akut böbrek yetmezliği, böbrekleriniz aniden kanınızdaki atık maddeleri filtreleyemediğinde ortaya çıkar. Böbrekleriniz filtreleme yeteneğini kaybettiğinde, tehlikeli atık seviyeleri birikebilir ve kanınızın kimyasal yapısı dengesizleşebilir.Akut böbrek , böbreklerin düzgün çalışmamasına neden olan ani bir hasardır. Ciddi bir hastalığın bir komplikasyonu olarak görülür. Böbrek,akut böbrek,akut böbrek rahatsızlığı,akut böbrek hastalığı,akut böbrek nedir,akut böbrek nedenleri,akut böbrek tedavisi ile ilgili tüm ayrıntıları makalemizin devamın da bulabilirsiniz.


akut böbrek.jpg
Akut Böbrek Yetmezliğinin Nedenleri
Akut böbrek yetmezliği , akut böbrek hasarı olarak da adlandırılır .Birkaç saat veya birkaç gün içinde hızla gelişir. Akut böbrek yetmezliği ölümcül olabilir ve yoğun bir tedavi gerektirir. Bununla birlikte, akut böbrek yetmezliği geri dönüşümlü olabilir

Belirtiler


İdrar üretiminde azalma,
Sıvı tutma, bacaklarda, ayak bileğinde veya ayakta şişme ,ödem , Uyuşukluk
Nefes darlığı
Yorgunluk
İştah kaybı
Mide bulantısı
Ağır vakalarda nöbetler veya koma
Göğüste ağrı veya basınç

Bazen akut böbrek yetmezliği belirti veya semptomlara neden olmaz ve başka bir nedenden dolayı yapılan laboratuvar testleri ile tespit edilir.

Böbreklerde bozulmuş kan akımı
Böbreklere kan akışını yavaşlatan ve böbrek yetmezliğine neden olan hastalıklar ve koşullar şunları içerir:

Kan veya sıvı kaybı
Kan basıncı ilaçları
Kalp krizi
Kalp hastalığı
Enfeksiyon
Karaciğer yetmezliği
Aspirin, gibi ilaçların kullanımı
Şiddetli alerjik reaksiyon (anafilaksi)
Böbreklerin zarar görmesi


Bu hastalıklar, koşullar ve ajanlar böbreklere zarar verebilir ve akut böbrek yetmezliğine neden olabilir:

Böbreklerde ve çevresinde böbrek damarlarında ve arterlerde kan pıhtıları
Böbreklerde kan akışını engelleyen kolesterol birikintileri
Böbreklerdeki (glomeruli) küçük filtrelerin iltihabı,
Hemolitik üremik sendrom, kırmızı kan hücrelerinin erken tahrip edilmesinden kaynaklanan bir durum.
Enfeksiyon
Lupus, glomerülonefrite neden olan bir bağışıklık sistemi bozukluğu
Bazı kemoterapi ilaçları, antibiyotikler, görüntüleme testleri sırasında kullanılan boyalar ve zoledronik asit gibi ilaçlar
Plazma hücrelerinin kanseri olan multipl miyelom
Skleroderma, deriyi ve bağ dokularını etkileyen nadir bir hastalık grubu
Nadir bir kan hastalığı olan trombotik trombositopenik purpura
Toksinler, örneğin alkol, ağır metaller ve kokain
Vaskülit, kan damarlarının iltihabı


Böbreklerde idrar tıkanıklığı
İdrarın vücudun dışına çıkmasını engelleyen hastalıklar ve durumlar (idrarla tıkanıklıklar) ve akut böbrek yetmezliğine yol açabilen hastalıklar ve durumlar şunları içerir:

Mesane kanseri
Idrar yolunda kan pıhtıları
Rahim ağzı kanseri
Kolon kanseri
Büyümüş prostat
Böbrek taşı
Mesaneyi kontrol eden sinirleri içeren sinir hasarı
Prostat kanseri

Akut böbrek yetmezliğinde potansiyel komplikasyonlar şunları içerir:

Sıvı birikimi.
Akut böbrek yetmezliği akciğerlerinizde biriken bir sıvının oluşmasına ve nefes darlığına neden olabilir.
Göğüs ağrısı.
Kalbinizi örten astar (perikardiyum) iltihaplanırsa göğüs ağrısı yaşayabilirsiniz.
Kas Güçsüzlüğü.
Vücudunuzun sıvıları ve elektrolitleri , vücudunuzun kan kimyası , dengesiz olduğunda, kas zayıflığı ortaya çıkabilir. Kanınızdaki artan potasyum seviyeleri özellikle tehlikelidir.
Sürekli böbrek hasarı.
Bazen akut böbrek yetmezliği kalıcı böbrek fonksiyon kaybına veya son dönem böbrek yetmezliğine neden olur. Son dönem böbrek yetmezliği olan insanlarda daimi diyaliz (toksinleri ve atıkları vücuttan atmak için kullanılan mekanik filtrasyon işlemi) ya da hayatta kalmak için bir böbrek nakli gereklidir.
Ölüm.
Akut böbrek yetmezliği böbrek fonksiyon kaybına ve eninde sonunda ölüme neden olabilir.

Testler ve teşhis

İşaret ve semptomlarınız akut böbrek yetmezliğiniz olduğunu gösteriyorsa, doktorunuz teşhisini doğrulamak için bazı test ve prosedürler önerebilir. Bunlar arasında şunlar olabilir:

İdrar çıkışı ölçümleri. Bir günde saldığınız idrar miktarı, doktorunuzun böbrek yetmezliğinizin nedenini belirlemesine yardımcı olabilir.
İdrar testleri. İdrar tahlili adlı bir prosedür, idrardan alınan bir numuneyi analiz ederek, böbrek yetmezliğini gösteren anormallikleri ortaya çıkarabilir.
Kan testleri. Kanınızdan bir örnek, hızla yükselen üre ve kreatinin seviyelerini ortaya çıkarabilir; böbrek fonksiyonlarını ölçmek için kullanılan iki madde.
Görüntüleme testleri. Doktorunuzun böbreklerini görmesine yardımcı olmak için ultrason ve bilgisayarlı tomografi gibi görüntüleme testleri kullanılabilir.
Test için böbrek dokusu örneği çıkarılması. Bazı durumlarda, doktorunuz laboratuvar testleri için küçük bir böbrek doku örneği çıkarmak için böbrek biyopsisi isteyebilir.

Akut böbrek yetmezliği tedavisi genellikle hastanede kalmayı gerektirir. Ne kadar hastanede kalacağınızı akut böbrek yetmezliğinizin nedeni ve böbreklerinizin ne kadar hızlı iyileştiğine bağlıdır.Akut böbrek yetmezliği tedavisi, böbreklerinizde hasar görmüş hastalık veya yaralanmaların belirlenmesini içerir.Akut böbrek yetmezliğiniz kandaki sıvı eksikliğinden kaynaklanıyorsa, doktorunuz intravenöz (IV) sıvıları önerebilir. Diğer durumlarda, akut böbrek yetmezliği çok fazla sıvıya neden olabilir; kol ve bacaklarda şişme meydana gelebilir. Bu durumlarda, doktorunuz vücudunuzun ekstra sıvı atmasına neden olacak ilaçları (diüretik) önerebilir. Kanınızdaki toksinler birikirse, böbrekleriniz iyileşirken vücudunuzdan toksinleri ve fazla sıvıları atmaya yardımcı olmak için geçici hemodiyaliz (genellikle diyaliz olarak bilinir) gerekebilir.
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba, Akut böbrek yetmezliği böbrekleriniz ani olarak fazla miktarda tuz, sıvı ve atık maddeyi kandaki arındırma yeteneğini kaybettiğinde olur. Bu eliminasyon, böbreklerinizin temel işlevinin özüdür. Böbrekler filtreleme yeteneklerini kaybedince vücut sıvıları tehlikeli seviyelere çıkabilir. Bu durum ayrıca elektrolitlerin ve atık maddenin vücudunuzda birikmesine neden olur ve bu da hayati tehlike oluşturabilir.Akut böbrek yetmezliği hayatı tehdit edici olabilir ve yoğun bir tedavi gerektirir . Tedaviniz, akut böbrek yetmezliğinizin nedenine bağlı olacaktır. Hedef, normal böbrek işlevini yerine getirmektir
 
Üst