Astımın beslenme ile ilgisi var mı ?

Uzman SühaN

Administrator
Astımın beslenme ile ilgisi var mı ?
astım,astım ve beslenme ilişkisi,astım nedenleri,astım belirtileri,astım tedavisi,

astım ve beslenme.jpg

Astım, solunum yolları iltihaplı ve dar hale geldiğinde ve nefes almayı zorlaştırdığında ortaya çıkan bir durumdur. Özellikle sabahın erken saatlerinde ve gece saatlerinde hırıltı, nefes darlığı, göğüste sıkışma ve öksürük ataklarına neden olabilir.İlkokul çağındaki çocuklarda astım erkeklerde kızlardan daha yaygındır. Okul öncesi yaştaki çocuklarda ve lise yaşlarındaki çocuklarda, kız ve erkekler arasında fark yoktur. Daha yaşlı yaş gruplarında, kadınlarda daha sık görülür. Astımınızı anlamak, astım krizlerini önlemenize yardımcı olduğu gibi yaşam sürenizi de uzatacaktır.Astım için bilinen bir neden yoktur, ancak astım atağını veya astım semptomlarını başlatan belirli “tetikleyiciler” vardır. Astım için başlıca tetikleyiciler, ev tozu akarları, polenler, küf sporları ve hayvan kılları veya kürkleri, tütün dumanı, viral enfeksiyonlar ve hava değişiklikleri gibi alerjenlerdir. Egzersiz astımı da tetikleyebilir, ancak uygun ilaç ve ısınma egzersizleri bunu genellikle kontrol edebilir.Gıda, astım için yaygın bir tetikleyici değildir, ancak az sayıda insanda, gıda, bir gıda alerjisinden veya kimyasal hoşgörüsüzlüğünden kaynaklanan bir astım atağını tetikleyebilir. İyi dengelenmiş bir beslenmenin bedeni ve zihni güçlü ve sağlıklı tuttuğu bir sır değildir. Doğru besinleri ve besinleri almak bize gün boyu aktif kalmak için enerji verebilir, bağışıklık sistemimizi destekler ve sağlığımızı iyileştirir - hatta akciğer sağlığımızı bile! Makalemizin devamında astım hastalığına iyi gelen besinler hakkında bilgiler vereceğiz. Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin...

Diyet seçimlerimiz sağlığımızın çoğunu etkileyebilir, bu nedenle araştırmacıların astımın diyetle bağlantılı olabileceğine inanması şaşırtıcı değildir . Diyetinizdeki doğru besinler, nefes almanızı kolaylaştırır ve bazı durumlarda astım semptomlarını en aza indirmeye yardımcı olur . Astım için spesifik bir diyet önerisi olmamakla birlikte, akciğer fonksiyonunu desteklemeye ve astım semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilecek bazı gıdalar ve besinler vardır.Metabolizma, gıdaların vücutta yakıta dönüşme sürecidir. Bu işlemde, besinlerin besin moleküllerini yakmaya yardımcı olmak için oksijen önemlidir. Şekerler, lifler, yağlar ve proteinler parçalandığında, enerji nihai üründür. Karbon dioksit bir atık ürün olarak yaratılır ve ekshalasyon yapılır.Farklı besin türleri farklı miktarlarda oksijen gerektirir ve farklı miktarlarda karbondioksit üretir. Karbonhidratlar daha fazla oksijen kullanır ve daha fazla karbondioksit üretir, oysa yağlar tüketilen oksijen miktarı için daha az karbondioksit üretir.

Diyet ve astım

Astımı olan tüm insanlar için iyi dengelenmiş bir diyet yemek tavsiye edilir. Diyetiniz çeşitli ekmekler, tahıllar, meyveler ve sebzeler, yağsız et veya et alternatifleri ve süt, peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri içermelidir. Bu, genel sağlık ve esenlik için protein, karbonhidrat, yağ ve vitaminler ve mineraller gibi bir dizi besin almanızı sağlayacaktır.

İyi nefes almak için iyi yiyin

Taze meyve ve sebzeler, akciğer sağlığınızı artırabilir ve astım krizlerinden kaçınmanıza yardımcı olan antioksidanlarla doludur. Her gün 5 porsiyon sebze ve 2 porsiyon meyve ile iyi dengelenmiş bir diyete nişan alın. Çok fazla balık yemeniz (balık yağı takviyeleri değil) astımınıza da yardımcı olabilir.Çok fazla doymuş yağ yemek, astım atak riskini artırabilir. Hızlı yiyecekleri sınırlandırarak ve yağsız etleri seçerek yediğiniz doymuş yağ miktarını sınırlayın.

Astım ve aşırı kilolu olmak

Aşırı kilolu olmak astımın yönetilmesini zorlaştırabilir. Ekstra ağırlık taşımak akciğerlerinize fazladan baskı yapar ve astınızı da kötüleştirebilir.Aşırı kilolu olan kişilerde uyku sırasında solunum problemleri yaygındır ve astımı zorlaştırır.

Süt efsanesi

Yaygın yanlış anlamaya rağmen, süt ve diğer süt ürünleri, astım semptomlarına neden olmaz veya kötüleşmez. Bunları gereksiz yere diyetinizden çıkarmayın.İnek sütünün alerjisi kanıtlanmadığı sürece süt, peynir ve yoğurdun dengeli bir diyetin parçası olarak tadını çıkarabilirsiniz.Süt ürünleri genellikle astım için yaygın bir tetikleyici olarak öne sürülmüştür, ancak bu efsaneyi destekleyen çok az bilimsel kanıt vardır.

C vitamini açısından zengin bir diyet yemek, bağışıklık sistemini hızlandıracağı ve hava yollarının iltihaplanmasını durduracağından, astım semptomlarının tedavisine yardımcı olabilir .D vitamini, bağışıklık sistemi yanıtlarını artırmakta önemli bir rol oynar ve hava yolu inflamasyonunu azaltmaya yardımcı olur. Düşük D vitamini seviyeleri, çocuklarda ve yetişkinlerde astım ataklarının artmış riskine bağlanmıştır. Araştırma ayrıca astımlı yetişkinlerin, akut solunum yolu enfeksiyonuna karşı koruyucu etkiler ve sistemik kortikosteroidlerle tedaviye ihtiyaç duyan alevlenmelerin azalması gibi D vitamini takviyelerinden de yararlanabileceğini göstermektedir .D vitamini besin kaynakları şunlardır: takviyeli süt, somon, portakal suyu ve yumurta.E vitamini , tokoferol adı verilen ve öksürme veya hırıltı gibi bazı astım semptomları riskini azaltabilecek kimyasal bir bileşik içerir .E vitamini kaynakları şunlardır: badem, çiğ tohum, İsviçre pazı, hardal yeşili, lahana, brokoli ve fındık.Çeşitli meyve ve sebzeleri yemek, diyetinizde yeterli vitamin almanızı sağlamak için en iyi yoldur.D Vitamini değil sadece hayati sağlıklı kemikler, kaslar, kalp, beyin ve bağışıklık sistemi ama aynı zamanda akciğer gelişimi ve işlevinde önemli bir rol oynar.

Kafein, astım hastaları için işe yarayabilir çünkü hafif bir doğal antihistaminiktir. Zencefil, astım için bir tedavi olmayabilirken , diğer astım tedavileriyle birlikte kullanılması yararlı olabilir .Ayrıca sarı ve kırmızı soğan ve arpacık, kuersetin denilen bir bileşik içerir.Alerji veya astım semptomlarını sıklıkla tetikleyebildiklerinden , diğer baharatların dikkatle kullanılmasını sağlayın.Sindirim sağlığının desteklenmesi, astım ve alerjiler dahil olmak üzere hastalıklarla savaşmak için hayati öneme sahiptir.Sağlıklı bir bağırsaktan zevk almanın en iyi yollarından biri, bazı mayalanmış veya probiyotik gıdaları içeren faydalı , besleyici ve zengin besinler tüketmektir.Omega 3 ve omega 6, diyet yoluyla aldığımız esansiyel yağ asitleridir.Yağlı balık , keten tohumu, chia tohumu ve ceviz gibi gıdalardan bol miktarda anti-inflamatuar omega 3 yağı kullanın .

Magnezyum, diğer tedavilerle birlikte kullanıldığında yetişkinlerde orta ve şiddetli astım için güvenli ve etkili bir destek olarak kabul edilir.Dahası, düşük magnezyum alımı, daha küçük akciğer kapasitesi ve azalan hava yolu akışı dahil olmak üzere, azalmış akciğer fonksiyonu ile ilişkilidir . Magnezyumun besin kaynakları arasında tam tahıllar, yeşil yapraklı sebzeler , kabuklu yemişler ve fasülyeler bulunur.Daha fazla meyve ve sebze içeren sağlıklı bir diyet, yeni bulgulara göre insanların daha az astım semptomları yaşamalarına ve durumlarının daha iyi kontrol edilmesine yardımcı olabilir.Sebzeler ve meyveler lif, vitamin ve antioksidan içerir. Farklı vitaminler içerdiğinden farklı ürün renkleri seçin. Sebzeler ve meyveler lif, vitamin ve antioksidan içerir. Farklı vitaminler içerdiğinden farklı ürün renkleri seçin. Dondurulmuş sebzeler ve meyveler hızlı ve sağlıklı bir yemek ya da atıştırmalık için iyidir. Unutmayın ki lezzetli de besleyici olabilir!Yumurta, tavuk, soya, balık ve ara sıra kırmızı et gibi küçük yağsız proteinler, herhangi bir sağlıklı beslenmenin parçası olabilir.

Özel yiyecekler yiyerek, astım belirtilerinizi kendiniz tedavi edemezsiniz. Ama yediğiniz yiyeceğin bir etkisi olabilir. Bazıları astım semptomlarınızı daha da kötüleştirebilir. Tabii ki herkes aynı yiyeceklere aynı şekilde tepki göstermeyecektir, fakat belli yiyeceklere karşı tepkinizi yakından izlemeye ve gerektiğinde kaçınmaya değecektir. Pek çok kuru meyve çeşidi, astımı önlediği gibi tetikleyebilirde. Bu nedenle kurutulmuş meyve alırken “potasyum bisülfit” ve “sodyum sülfit” içerip içermediğine dikkat edin.Çalışma, astım semptomlarını yönetmede sağlıklı bir diyetin rolüne dair kanıtları güçlendirmekte ve yetişkinlerde astımın önlenmesinde diyetin potansiyel etkisi hakkında yeni bilgiler sunmaktadır. Ayrıca , Astımla başa çıkmanıza yardımcı olacak öz bakım ipuçları şunları içerir:1. Polen ve toz gibi alerjenlere maruz kalmaktan kaçının.Alerjik olduğunuz yiyecekleri yemekten kaçının. Birçoğunun alerjik reaksiyon gösterdiği bazı yaygın gıdalar arasında balık ve maya yer alır. Muz ve elma gibi yüksek şeker içeriği olan meyvelerden kaçının. Kızartılmış yiyecekleri ve sindirimi zor gıdalardan uzak tutun. Bolca su içiin. Bu sadece sindirimi kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda çok kalın mukus oluşumunu azaltmaya da yardımcı olur.Toza karşı alerjiniz varsa, evinizi her temizlediğinizde bir astım krizi geçirmeniz gerekecektir. Ev temizliği yaparken maske kullanın. Klima filtrelerini tozdan uzak tutun.

Parfümleri, spreyleri veya hava spreylerini asla kullanmayın, çünkü bu spreylerden kaynaklanan sis ciddi bir bronşiyal astım riski oluşturur.Kendinizi sigara içmekten uzak tutun.Zencefili düzenli olarak diyetin bir parçası olarak kullanın. Alerjik enfeksiyon riskini azaltacaktır.Asla astım semptomlarını ihmal etmeyin.Felepğen, bal ve karabiber karışımı tüketmek astım ataklarınızı azaltacaktır.Bazı insanlarda yorgunluk astımın bir nedenidir. İyi dinlendiğinizden uyuduğunuzdan emin olurn.Tetik, çevrenizde astım atağına neden olabilecek bir maddedir. Ortak astım tetikleyicileri, diğer şeylerin yanı sıra polen, küf, duman, parfüm, stres, egzersiz ve hava kirleticilerini içerir. Evi temiz tutmak, astım tetikleyicilerinden kaçınmanıza yardımcı olabilir, ancak ev temizlik ürünleri konusunda dikkatli olun. Bazı ev temizleyicilerindeki sert kimyasallar astım tetikleyicileri olabilir. İnsanlar astım tetikleyicilerini öğrendiğinde ve anladığında onları önlemek daha kolay olur. Astım tanısı konmuş kişiler sağlıklı bir kiloyu sürdürmek için çabalamalıdır. Obezite astım semptomlarını kontrol etmeyi zorlaştırabilir. Fazla kilolar, genellikle nefes almayı zorlaştırır, bu nedenle sağlıklı bir şekilde kilo vermek, astım ilaçlarını daha etkili hale getirebilir. Dengeli bir diyet yemek, kilonuzu yönetmeye başlamak için iyi bir yol olabilir. Hayatınızdaki stresi azaltmak, astım krizinden kaçınmanıza yardımcı olabilir.Egzersiz astımınızı tetiklese bile aktif kalmak önemlidir. Egzersiz kilo vermek ve akciğer fonksiyonlarını iyileştirmek için sağlıklı bir yol olabilir. Düzenli egzersiz yapan kişiler daha az şiddetli astım reaksiyonlarına sahiptir. Yüzme ve bisiklete binme, zindeliği iyileştirmek için harika seçenekler. Astım insanları farklı şekilde etkiler. Astımını kontrol altına almanın bir yolu anlamaktır. Tetikleyicileri ve alevlenmeleri not edin ve bir astım yönetim planı oluşturmak için doktorunuzla birlikte hareket edin..

Geri