Aşure günü yapılacak ibadetler ve ameller

İ

İslami Yazar

Forum Okuru
Aşure günü yapılacak ibadetler ve ameller
Aşure gününde kılınacak namazlar, yapılacak ibadetler hangileridir ? Aşure gününde yapılması tavsiye edilen ve yapılmasında büyük hikmetler ve sevaplar olan bazı amelleri sizleri için aşağıda sıraladık

911C3117-D5D1-408B-8BEC-FD111C92C53E.jpeg

• O gün mümkün mertebe oruçlu olmak.
  • O günde eve ufak tefek erzak almak. Çünkü bu bir yıl boyunca evde berekete vesile olacaktır.
  • Kim ki aşure günü eli ile bir yetimin başını okşasa Allah’ü Teala yaptığı bu iş vasıtayla o yetimin başındaki her bir tanesine karşılık o kişiye cennette derece verilir.
  • Aşure günü 7 defa : “Hasbünallah ve ni’mel vekîl. Ni’mel Mevlâ ve ni’men nasîr ğufraneke Rabbenâ ve ileykel masîr” duasını okuyanı Allahü Teala bağışlar, mağfiret eder.
  • O gün de Rahman süresini okuyan kişi cennete girer.
  • O günde Vakıa süresini bol okuyan fakirlik görmez.
  • O gün de Yasin süresini okuyanın kalbindeki kötülükler temizlenir
  • O günde Tevbe süresinin son iki ayetini okuyan”Lekad Câeküm” 7 defa okuyan kimse o sene içerisinde vefat etmez.
  • Alak Süresini okuyanın şanı ve Şeref’i artar.
  • 1000 ihlas okuyan kişiye Cenab-ı Hak rahmet nazarı ile bakar.
  • O gün bol bol İstiğfar çekilir.
  • O gün 303 defa “Yâ Rezzâk “ tesbihi çekilir.
  • Aşure günü en az 10 müslümüna birer selam verilir. Veya bir müslümana 10 defa selam verilir.
  • Sadaka veren kimse Uhud dağı kadar manevi mükafata Nail olur.
  • 1 Saat dini ilimlerin okutulup mütalaa edildiği bir Meclis’te bulunan kişiler cenneti kazanır.
  • O gün Akraba ziyaretinde bulunanlar Hz. Yahya ve Hz. İsa’ya komşu olur.
  • Bir hastayı ziyaret eden kimseler bütün hastaları ziyaret etmiş gibi sevap kazanırlar.
  • Gusül abdesti alınırsa bedene şifa olur. Cenab-ı Hak onu günahlardan temizler. Guslü sabah ve akşam alırsa göz hastalığı isabet etmez.
  • 313 defa “Lâ ilahe illa Emre sübhaneke inni küntü minazzalimîn” okunur.
  • 10 defa “ Subhanallahi mil- el mizân vemüntehel ilmi ve mebleğarrızâ vezînetel arş” duası okunur.
  • Aşure gününe mahsus kuşluk vakti 2 rekat namaz kılınır. Her Rek’at’te 1 Fatiha 50 ihlas-o şerif okunur.
  • Namazdan sonra da 100 defa Şu salavatı Şerif’e okunur. Allahümme Salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidinâ Muhammed’in. Ve âdeme ve Nuhin ve İbrahime ve Musave isâ ve mâ beynehüm minen nebiyyîne vel mürselîn. Salavâtullahi be selâmühü aleyhim ecmaîn.
  • Öğle ve ikindi arasında da 4 Rekat namaz kılınır. Her Rekatte 1 Fatiha 50 ihlas okunur. Namazdan sonra 70 istiğfar, 70 Salavat, 70 defa da “Le havle velâ kuvvete illâ billahil aliyyil azîm denilir. Sonrada ümmeti Muhammed’in hidayeti için dua edilir.
Rabbim elimizden geldiğince bu ibadetleri yapabilmeyi cümlemize nasip eylesin.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba, aşure günü burda yer alan ibadetlerin çoğunu yerine getiriyorum. Ayrıca ihtiyaç sahiplerine yardımda bulunuyorum. Gelenek haline gelen aşure yapıp dağıtıyorum. Batıl olduğunu sandığım ama uygulamadan da çekinmediğim bir şeyi de yapıyorum. Aşure malzemelerini haşlarken içinden bir kaç tane nohut fasulye yada buğdayı çıkarıp cüzdanıma koyuyorum . Benim gibi davranan bir çok kişi var. Bu uygulamanın bereket getireceğine dair inanç söz konusu. Verdiğiniz bilgiler için Allah razı olsun hocam. Bilmediğim diğer ibadetleri de sayeniz de öğrenmiş oldum..

Yukarda konumuzda bahsettiğimiz konular büyük evliyaların ve peygamberimizin tavsiye ettiği meselelerden derlenip sizler için yazıldı. Bunların hepsini yapabilmek ne kadar mümkün olabilir bilemiyoruz. Yapabildiklerimizi yapmaya çalışma gayreti içerisinde olalım. Aşure günü olması hasebiyle çok büyük manevi mükafatlara gark oluruz. O gün yaptığımız bazı ameller senenin tamamına Şamil olmaktadır. Onu da nazarı dikkate almak gerekiyor.

Geri