Çocuklarda Katılma Nöbetleri

Çocuklarda Katılma Nöbetleri
çocuklarda katılma nöbetleri, nedir, ne yapmalı, zararlı mı, öneriler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz
Sevgili melekler,
Bazı çocuklar istedikleri birşey olmadığında ya da bir yerleri acıdığında mühiş bir ağlama nöbetine girerler.Öyle ki,nefes alamaz halde renkleri mora doğru kararmaya başlar.Bu tür durumlar anne-babaları çok endişelendirir.Bu durum tehlikeli midir?


Genellikle zararsız bir durumdur. 1-4 yaş arası çocuklarda görülür. İstediği olmadığında, düştüğünde,
canı yandığında, çok korktuğunda ağlama ile birlikte nefesini tutar, dudaklarında morarma olur.
Uzun süren nefessiz dönemden sonra beyinde birikten karbondioksit, solunum merkezini uyarır ve yeniden nefes almaya başlayıp açılır.

Katılma nöbetçi geçirme eğilimi olan çocukları sinirlendirmemek için verilen tavizler, bu nöbetleri azaltmaz, aksine çoğaltır. Çocuk bu özelliğini bir koz olarak kullanır.

Katılma nöbeti olan çocuklara özel bir şey yapmak gerekmez. Genelde demir eksikliği olan çocuklarda katılma nöbetleri görülür. Bunun için çocuğa kan tahlili yapılarak, kansızlık varsa tedavi edilir. Katılma nöbeti olan çocukların aileleri sakin kalmayı başarırlarsa esas tedaviyi uygulamış olurlar. Aileye bunun bir sinir krizi olduğu, havale gibi bir durum olmadığı anlatılmalıdır. Çocuğunuz katılma nöbeti geçiriyorsa, onu sarsmanın, sokağa çıkarmanın, yüzüne su serpmenin herhangi bir faydası yoktur. Sakin kalmayı başarın yeter.

Çocuğunuzun çevresi ile olan ilişkilerini düzenlemek amacıyla bir çocuk psikiyatristinin yardımına baş vurabilirsiniz.
 
Üst