Diyet yapmadan kilo vermenin yolları

Diyet yapmadan kilo vermenin yolları
Kilo vermek günümüzde birçok kişinin isteğidir. Hızlı yaşam tarzı ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları nedeniyle çok sayıda insan fazla kilolarından şikayetçi durumdadır. Kilo vermeyi isteyen kişilerin artması diyet yapan kişi sayısının da artmasına neden olmuştur. Birçok kişi diyet yaparak istediği kiloya kavuşmayı amaçlar. Ancak kilo vermek için diyet yapmak şart değildir.Pek çok kadın aslında yediği günlük ihtiyaçlarından dolayı kilo almaz. Kilolarımızı bizlere getiren şey, gereksiz tüketimlerimiz ve abur cubur, fast food gibi yiyecek tüketimleridir.Eğer kilonuzu kontrol etmekte zorlanıyorsanız ilk olarak cips, hamburger, bisküviler, tatlılar, alkol, kahve gibi kalori barındıran ve aslında yaşamak için gerekli olmayan ürünlerin tüketimine bir son vermeniz gerekiyor. Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği gibi öğünlerde ise aşırıya kaçmadan ve tercihen sağlıklı, düşük kalorili ürünleri tercih ederek kilo kontrolünüzü daha kolay bir hale getirebilirsiniz. Abur cubur ve gereksiz miktarda yeme huyunuza bir son verdiğinizde yavaş da olsa kilo vermeye başladığınızı siz de farkedeceksiniz.
8.jpgFakat unutulmaması gereken bir diğer nokta ise fiziksel hareketlilik. Eğer spor yapmak için vaktiniz olmadığını düşünüyorsanız gün içerisinde merdivenleri yürüyerek inip çıkmak, ev işlerini hizmetçiye değil kendinize yaptırmak, kısa mesafeleri yürüyerek gitmeyi tercih etmek gibi şeylerle fiziksel hareketlilik sağlayabilir, böylece daha fazla kalori yakabilirsiniz. Elbette spor çok daha verimli bir kilo verme yöntemi ancak özellikle masabaşı işlerde çalışanlar hareketliliklerini sağlamak için önerdiğimiz yöntemleri de tercih edebilir ve formlarını koruyabilirler.

Çeşitli psikolojik ve ruhsal sorunların kilo aldırdıkları da biliniyor. Zira bu sorunların üstesinden gelemeyen kadınlar daha fazla yeme eğiliminde oluyorlar ve bunu dizginlemeleri çok zor oluyor. Psikoloji uzmanlarından destek alarak sorunlarınızı çözmeli ve böylece kilo kontrolünüzü daha kolay hale getirmenizi kesinlikle öneriyoruz.
Çeşitli hastalık ve rahatsızlıklar da bazen fazla kiloların sebebi olabiliyorlar. Ne yaparsanız yapın kilo veremiyorsanız dahiliye gibi uzmanlık dallarına başvurarak kendinizi genel bir sağlık kontrolünden geçirmeniz iyi olacaktır. Belki de fazla kilolarınız bilmediğiniz bir rahatsızlığa aittir.Diyet Yapmadan Kilo Vermenin Yolları

Kilo verme ile ilgili takıntılara son verilmelidir. Eğer bu durum takıntı haline dönüşürse kilo vermek neredeyse imkansız hale gelebilir. Çünkü vücut bir şeylerin yolunda gitmediğini düşünerek kendini koruma iç güdüsü ile depolama yapar. Bu durum da nihayetinde 'su içsem yarıyor' sorununu doğurur.


Beslenme düzeni son derece önemlidir. Diyet listelerindeki sıkı kontrole gerek kalmadan tüketilenlerin içerisinde zararlı olanların tespit edilip azaltılması ya da tamamen çıkarılması gerekir. Porsiyonları küçültme yönteminin denemesi önerilir. Bu sayede bırakılmak istenmeyen yiyecekler tüketilmeye devam edilir ancak zarar oranı düşürülmüş olur. Sevilen sebzeleri yemek de uygun bir yöntemdir. Yeme alışkanlıklarını değiştirmek için yenmemesi gereken bir besinden vazgeçilirken yerine sağlıklı olanın tüketimi koyularak daha kolay bir geçiş aşaması sağlanabilir.Kahvaltı diyet yapmadan kilo vermedeki en önemli adımdır. İdeal bir sabah kahvaltısı uzun süre tok tutacağı için kişileri sağlıksız atıştırmalıklardan da kurtarır.

Başta su olmak üzere sağlıklı sıvı tüketimi diyet yapmadan kilo vermede en önemli faktörlerdendir. Su, metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlayan en önemli etkendir.
Düzenli ve kaliteli bir uyku kilo verme üzerinde son derece etkilidir. İnsan vücudu uyku esnasında ortalama 500 kalori yakmaktadır. Ayrıca düzenli uyku vücut çalışmasını da düzene sokmaya yardımcı olur.


Diyet yapmadan kilo vermenin en önemli adımı spor yapmaktır. Vücudun ihtiyaçlarına uygun sporun bulunması önemlidir. Düzenli olarak yapılması durumunda istenilen kilo kısa sürede sağlıklı bir şekilde verilebilir. Evde yapılması mümkün egzersizler vakit sorunu yaşayanlara bir alternatif oluşturur. Mekik, şınav ve pilates gibi fazla alan istemeyen ve tek başına kolay yapılabilen aktivitelerden bazıları tercih edilebilir. Spor metabolizma hızının da artmasına yardımcı olur.
 
Üst