Düzenli Bir Şekilde Yapılan Egzersizin Yararları Nelerdir ?

  • Konbuyu başlatan TİTAN
T

TİTAN

Forum Okuru
egzersizin faydaları

egzersizin yararlarıSevgili melekler, kilo vermek isteyenler başta olmak üzere sağlıklı bir hayat sürmek isteyen herkes az yada çok egzersiz yapar. Ne amaçla olursa olsun düzenli egzersiz yapmak son derece faydalıdır. Tabi kasların ve vücudun orantılı bir şekilde çalışması için egzersizlerin bilinçli bir şekilde yapılması gerekir. Bu yazımızda egzersizin faydaları hakkında sizlere bilgiler vereceğiz...

Ne yazık ki teknolojik gelişimler sayesinde oturduğumuz yerden para kazanıyor, faturalarımızı ödüyor, internet üzerinden verdiğimiz siparişlerimizle sağlıksız besleniyoruz. Hatta tüm gün bilgisayar başında oturduğumuzdan yürümeyi dahi unutuyoruz. Yüksek binalardaki dairelerimize çıkmak için merdiven yerine asansör kullanıyoruz. İki adım fazla atmamak adına, alışveriş merkezlerinde yürüyen merdivenleri kullanıyoruz. Elbette bunlardan faydalanmamız gerekir ama biz sanki biraz(!) abartıyoruz.

Tüm bu etkilerden dolayı, bünyemizi, sahip olduğumuz bedenimizi hep geri plana atıyoruz, önemsemiyoruz. Bu yüzden bir çok hastalıklar da biz daha farkında olamadan baş gösteriyor. Bu tür hastalıklara karşı bir nebze olsun kendimizi korumak, vücudumuzu ve kaslarımızı açmak adına düzenli olarak egzersizler yapmamız gerekmektedir -tabi ki de ‘bilinçli’ olarak-. Zira yanlış yapılan egzersizler sonucu da zarar görebilir, kaş yapayım derken, göz çıkarabiliriz.Peki yaptığımız bu egzersizlerin bizlere faydası nelerdir? Gelin birkaç tanesini birlikte sıralayalım:

- Vücuda alınan oksijen oranını arttırarak, akciğer ve kalp fonksiyonlarını arttırır.
- Taze hava sayesinde kasların oksijen kullanım oranını artırır.
- Günlük yaşantımızdaki kondisyonumuzu arttırarak, daha az yorulmamızı sağlar.
- Düzenli yapılan egzersiz, sağlıklı bir şekilde kilo alıp vermeye yardımcı olur.
- Doğru şekilde yapılan egzersiz vücut direncini artırarak çevikliğin artmasına neden olur.
- Özellikle günlük hayatın stresinden uzaklaştırarak psikolojiyi pozitif yönde etkiler.
- Vücudun esnekliğini sağlar.

Bu maddelere daha bir çok madde eklenerek, çoğaltılabilir elbette.

Düzenli ve doğru şekilde yapılan egzersizler sayesinde hayat daha da güzelleşir. Zira yaşam kalitesi; spor ile artırılır.
 
Konuyu Başlatan Benzer Konular Forum Cevaplar
T Egzersiz Bilgisi 0
SadmiN Egzersiz Bilgisi 0

Benzer Konular


Üst