Egzersize başlayanlara öneriler

  • Konbuyu başlatan ışılsu
ışılsu

ışılsu

Yeni Üye
Üye
Egzersiz öncesi ve sonrası yenilen besinlere çok dikkat edilmelidir. Yapılan son araştırmalar, egzersizden önce alınan şeker oranı yüksek besinlerin yağ yakımına engel olduğunu gösteriyor.
Havalar ısınmaya başlayınca kış aylarında alınmış kiloları vermek için diyete ve egzersize başlama fikri, bir çok kişinin hedefi oluyor. Aslında sadece belirli bir dönemde egzersiz yapmak ve beslenmeye dikkat etmek yerine yılın 12 ayı ve ömür boyu bu düzeni korumak en doğrusu. Egzersize yönelik beslenme programı hazırlarken, beslenme uzmanıyla egzersiz umanının görüşmesi en iyisidir.
Hangi nabız ile kaç dakika egzersiz yapılabileceği, haftanın kaç günü hangi bölgenin çalıştırılması gerektiği, egzersizin hangi saatte yapılacağı detaylar önemlidir.
Kişinin insülin veya farklı bir hassasiyeti yoksa, sabah yürüyüşleri aç karnını yapılmalıdır. Çünkü sabahın erken saatlerinde yağlar kanınızda daha küçük parçacıklar, yani yağ asidi şeklinde kullanıma hazır bir şekilde bulunur bu yüzden de daha iyi yakılır. Egezersiz gün ortasında yapılacaksa aç karnına değil, hafif bir öğünden bir saat sonra yapılmalıdır. En azından kepek ekmekli bir tost veya light süt itle muz veya meyvelerle yoğurt pratik olarak yenebilir.
Araştırmalar, egzersizden önce alınan şeker oranı yüksek besinlerin yağ yakımına engel olduğunu söylüyor. Bu sebeple egzersiz öncesi ve sonrası yenilen besinlere çok dikkat edilmelidir.
Egzersiz yapanların uyması gereken öncelikli kural, öğün disiplinidir. Düzenli üç ana öğüne eklenece ara öğünler, vücuda gerekli enerji desteğini sağlar ve glikojen deposunu dolu tutar. Bu şekilde kaslar korunur, yağ yakmak kolaylaşır.
Egzersiz öncesi ve sonrasındaki besin seçimleri, egzersizden beklediğiniz sonuç için çok önemlidir. Egzersizden bir saat öncesinde yiyeceğiniz kompleks karbonhidratlı besinlere ek olarak proteinli bir besin, sizin egzersiz süresince güçlü kalmanızı sağlayacaktır. Örneğin bir meyve yanında bir bardak az yağlı veya yağsız süt, tam tahıllı ekmekle yapılmış bir tost, 3-4 grisini yanında ayran veya probiyotik yoğurt veya kefir ile meyve veya bir muz ile 10 fındık gibi. Aksi taktirde spor çıkışı çok aç olur, ihtiyacınızdan fazla yemek yersiniz.
Egzersiz bittikten sonra kaslardaki karbonhidrat depoları azalır. Bu sebeple egzersiz bitimindeki ilk yarım saatte, protein oranı yüksek, yanında yağsız karbonhidrat içeren bir ögün tercih edilmelidir.
Vücudumuz egzersiz yaparken, dinlenme durumuna göre daha fazla enerji harcadığı bilinen bir gerçek. Çünkü egzersiz sırasında kalp daha hızlı atar. Bu nedenle kan vücutta daha hızlı gezer, kaslar daha güçlü kasılır ve akciğerler daha seri bir şekilde çalışır. Bu nedenle de egzersiz yapan kişilerin egzersiz yapmayan kişilere göre günlük olarak alması gereken enerji daha fazladır.
Eğer egzersizle birlikte kilo kaybı da sağlamak istiyorsanız, yağ alımını azaltmanız gerekir. Düşük yağlı süt ve süt ürünleri, yağsız et, balık ve tavuk tercih edebilirsiniz . Ancak vücudun yağa da ihtiyacı olduğunan aşırı kısıtlanmamalıdır.
 
H

HayaL6699

Forum Okuru
Arkadaşlar yeni başlıyorsak bu işe beslenmenin yanı sıra hareketleri doğru yapmakta çok önemli. Acele etmeden gerekirse yavaş ama doğru bir şekilde egzersizlerimizi yapmamız gerekiyor yoksa kendimizi boşuna yormuş olacağız. Bir diğer nokta da motivasyon. Motivasyonumuzun hep üst düzeyde olması gerekiyor. Spor salonuna gidiyorsak eğer aylık ölçümlerimizi aksatmadan yaptırmamız lazım sonuçları olumlu gördüğünüzde daha da istekli yapacaksınız sporunuzu bundan emin olabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda kendinizi de ödüllendirin 10 günde bir veya 15 günde bir kendinize yemek sıkıntısı koymayın bu sizi ödüle ulaşmak için daha sıkı çalışmaya zorlayacaktır.


Tüm bunların yanında sağlığımızı da düşünmeyi unutmayalım. Sakatlık risklerinden uzak durun yapamayacağınız hareketleri zorlamayın ve altından kalkamayacağınız ağırlıklar ile de uğraşmayın.
 
Konuyu Başlatan Benzer Konular Forum Cevaplar
T Egzersizle Zayıflama 0
PaSikA Egzersizle Zayıflama 2

Benzer Konular


Üst