Ella kullanıp adet gecikmesi yaşayan varmı ?

Ella kullanıp adet gecikmesi yaşayan varmı ?

Korunmasız ilişkilerde istenmeyen gebelikleri önlemek için bayanlar tarafından en çok tercih edilen ilaçlardan biridir ella.Bu ilacın kesinlikle hekimler tarafından önerildiği taktirde kullanılmasını uygun buluyoruz.Ella ilaç sık ve bilinçsiz kullanıldığı taktirde mens döngüsünü ve hormonları bozabilir.Şayet ilişkiden gebelik elde etmek istemiyorsanız size tavisyemiz uygun bir korunma yöntemi kullanarak gebe kalmanıza engel olabilirsiniz.Ella adet gecikmesi yaparmı,ella gebeliği önlermi hakkında bize sık yöneltilen bu sorular hakkında tüm detayları konumuzda bulabilirsiniz...
Ella Ve Adet Gecikmesi.jpgGEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR BU LİNKTE


Ella hapı ertesi gün hapı olarak kullanılmaktadır. Korunmasız ilişkiden sonra alındığında gebelik riskini ortadan kaldıracaktır. Ella ertesi gün hapı asla kurtaj amaçlı kullanılamaz. Ella diğer ertesi gün hapları gibi sadece yumurtanın döllenmesini engelleyerek gebelik oluşmasını engeller. Varolan bir gebeliği sonlandırmaz.

Ella Yaygın Görülen Yan Etkileri

Kusma, karında rahatsızlık hissi, üst karın ağrısı ve bulantı
Baş dönmesi ve baş ağrısı
Meme hassasiyeti, alt karın ve kalçada ağrı ve ağrılı adet kanaması
Yorgunluk
Duygu durumunda ani değişiklikler
Sırt ve kas ağrısı
Üstte sıralamış olunan yan etkiler genelde yaygın olarak görülen yan etkilerdir. Genelde bu yan etkiler bir kaç günde ortadan kalkar. Hormonal denge tekrar sağlandığında normale döner.

Ella Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir haftaya kadar kullanılabilmektedir.

Eğer kanama varsa ve bir haftadan uzun sürdüyse, alt karın ağrısı veya lekelenma varsa doktorunuza başvurun.

Hapı ertesi sabah aldıktan sonra iki saat içinde kusma olursa hemen doktorunuza başvurun. Aksi takdirde sağlık açısından olumsuzluk yaşayabilirsiniz.

Korunmasız cinsel ilişki sonrası ertesi gün hapı kullanan her 100 kadından tahminen 1-2 si hamile kalabilmektedir.

Elle cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı koruma sağlamaz.

Ella adet gecikmesi yapmaz ancak bazı durumlarda bir kaç gün adet döngüsünde şaşmalar olabilir. Adet düzensizliği görülebilir.

Ella türü hapların etkenliği %92-%98 aralığındadır.

Ertesi gün hapı kullanımı sonrası adet görememe pek beklenen bir etki değildir. Hemen kanda gebelik testi yaptırmanız tavsiye edilir.

Ne iş Yapar ?

Gebelik Oluşması için gerekli spermlerin yumurtalara ulaştığında döllenmesi lazımdır. Ella ise Yumurtaların Döllenmesini engeller ve böylece hamilelik oluşmaz.

Nasıl Kullanılır. ?
ilişkiden Sonra 1 Dk sonrada olabilir 5 gün Sonrada ama %99’luk bir sonuç olmak istiyorsak 24 saat içerisinde almamız gerekir.


Bunlara Başlıca Yan Etkileri. Birde Adet Gecikmesi Yapabilir yazıyor yan etkilerinde ama dikkate alınmayacak gibi görünse de bu ilaçı kullanan bir bir kişi gününde adet olama isteği ile bekleyişe geçiyor ama ortalama 15-20 gün adet günü geçiyor.

Yani Ella Adet Gecikmesine Sebep Olabilir.

İlacı içtikkten sonra 2-3 saat içerisinde kusma olursa doktorunuza başvurun.

Yapılan Testler sonucunda 100 kadından tahmini 1 veya 2 si hamile kalabilir.
 
Son düzenleme:
G

gülce faruk

Forum Okuru
slm 1 ay önce ilişkimiz korunmasız oldu ertesi gün ella kullandım bu ay adetim tam zamanında oldu ama 2 gün sürdü sonraki iki gün de kahverengi olarak azar azar geldi aynı zamanda rahatsizlandigim için kullandığım ağrı kesiciler kesmiş olabilir mi adetimi ve yumurtaliklarimda polikistik over var . Ya da hamile olabilir miyim şimdiden teşekkürler
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba pko mens düzensizliği yapabilir.Ella kaynaklıda mens miktarında ve döngüsünde değişim olabilir.İçinizin rahat etmesi açısından test yapabilirsiniz..
 
C

caner pkwy

Forum Okuru
İyi günler kız arkadaşımla ilişkiye girdik sonra kız arkadaşım hamile kalmamak için ella yuttu ilişkiden 3 saat sonra hamile kalabilrimi?
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba ,

Korunmasız birliktelik sonrası istenmeyen gebelikleri önleme amaçlı ella kullanılır. Ellanın güvenirliği %85-90 dır .%100 korumaz . Partnerinizin mensin de gecikme olursa tedbiren test yapsın..
 
T

Tbadgru

Forum Okuru
3 gün sonra ella kullandım ve reglim 10 gün geçti 3 kez idrar testi yaptım negatif bu kadar gecikme yaşanabilir mi ve regl olucakmış gibi de hissetmiyorum. Kist vb şeyler de mevcut değil fakat genel kontrol dışında bu durum için doktora danışmadım.ayrıca kasıklarda,yumurtalıklarda ve belde de ağrı mevcut . ihtimal var mı sizce
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba
Ella mens döngüsünü bozabilir.Gecikmeniz uzun süre ilaç kaynaklı olabilir. Hekime gecikmeniz için görünmenizde fayda var. 2 defa test yapmışsınız negatif gebelik söz konusu değil.
 
T

Tbadgru

Forum Okuru
Teşekkürler cevaplandırdığınız için. Hekime gecikme için gittim fakat hamilelikten şüphelendiğim hakkında hiçbirşey söylemedim ultrasonla kontrol etti ve kist benzeri şeylerin olmadığını söyledi. Hcg testi yaptırmamı gerektirmiyor o zaman değil mi. Gecikme daha önce hiç olmadığından bu kadar şüphemi mazur görün. Tekrar teşekkürler.
 
D

duygu drc

Forum Okuru
bu sabah ilişkim odu ardından ella aldım 1 saat kadar sonra kustum ve hala midem bulanıyor ilac yinede etkili olurmu acaba?
 
D

Didemmmk

Forum Okuru
İyi günler 7 ekimde son adetim bitti kan testi yaptırdım ve 2 çıktı ihtimal var mı?daha sonraki zamanlarda artar mı bu değer? Sonuçta azda olsa bi değer var sıfır değil yani değil mi
 
D

Didemmmk

Forum Okuru
3 ekim son mens tarihi başlangıcım 7 ekim bitişi. Kasımda mens olmadım. Dün kan testi yaptırdım ve 2 değeri çıktı. Sonuçta bir değer var oluşu açısından değerlendirirmisiniz ve sonradan artabilir mi bu değer
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Bu kadar gecikmeyle gebelik mutlaka testte görülürdü. Demekki gebelik kaynaklı bir gecikme yaşamıyorsunuz. Gebelik söz konusu olduğu zaman tabiki değer artar.Ben gebe olduğunuzu düşünmüyorum .Bu yüz den gecikmeniz için hekime görünmenizi tavsiye ediyorum..
 
C

cemre eğlz

Forum Okuru
İyi günler nişanlımla yüzeysel bir şeyler yaşadık yumurtlama günümde vajinamdan tam çıkarken boşaldı biraz içime kaçtı hissttim hamile kalmaktan korktum internete ellayı gördüm bende alırsam işe yararmı ilişkiden 6 gün geçti
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba,

Korunmasız birliktelik sonrası ,istenmeyen gebeliği engellemek için en kısa sürede ve 120 saat ( 5 gün ) geçmeden ellanın kullanılması tavsiye ediliyor. 6 gün geçmiş bu ilacı kullanmanızın bir faydası olmaz. Beklenen mensiniz de gecikme olursa test yapın.
 
A

Argoed

Forum Okuru
Merhabalar ilişki ye gireli 20 gün oldu ilişkiden hemen 1 saat sonra ella hapını kız arkadaşıma verdim kullandı.Adet dönemi 1 hafta oldu gecikti hala adet olmadı Eczane den test almış test negatif çıkmış. ELLA hapı ortalama kaç gün adet dönemini değiştiriyor bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba,

Öncellikle Ellanın % 100 koruma sağlamadığını güvenirliğinin %85-90 olduğunu vurgulayalım. Ella sonrası adetin gecikmesi, adet döngüsünün değişmesi ella kaynaklı bir yan etki olmadığı bazı kaynaklarda yazılsada , bu ilacı kulananlarda ortlama 15-20 gün gecikme olabiliyor. Bu durumda size önerimiz partnerinizin tedbiren HCG testi yaptırması ..
 
A

Adsss

Forum Okuru
27 kasimda adet oldum 3 aralikta bitti bikac kez geri cekme yontemiyle iliski yasadim.bosalma olmadi 1 kez guvenlik amacli ella kullandim. 6 ocak ve hala adet olmadim 2 gun once 2 kez gebelik.testi yaptm negatif cikti hamilelik belortileri yok bulanti kusma bas donmesi falan ama gece yatagimda adet olacakmisim gibi sancilaniuorim birde su gibi akintim var gebelik varmı ?
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba , Gebelik testi yapmışsınız ve sonuç negatif. Bu sizin gebe olmadığınızı gösteriyor. Gecikmeniz gebelik kaynaklı değil. Bir kaç gün içinde mensiniz başlamazsa tekrar test yapın ve sonuca göre hekime görünün..
 
Üst