evcil hayvan sorunları

SadmiN

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
hayvan sorunları
Evcil hayvanlar insana çok keyif verir hatta kişinin sağlığını bile düzeltir. Araştırmalar hayvan sevgisinin ve hayvanın da sahibini sevmesinin ruh sağlığını olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Bununla birlikte evcil hayvanlardan insanlara hastalık geçtiğini de unutmamak önemlidir. Yaygın hastalıklar mide-barsak hastalıkları, deri hastalıkları ve kurtlardır. Kuşlardan da psitakoz (papağan hastalığı) geçebilir. Sorunlar bazı temizlik kurallarına uymakla önlenebilir. Ailedeki çocukların da temizlik kurallarına uymaları sağlanmalıdır:
Evcil hayvanları ve yiyeceklerini (özellikle yedikleri etleri) elledikten sonra ellerinizi yıkayınız ve ondan sonra kendi yiyeceklerinize dokununuz.
İnsanların yiyeceklerini evcil hayvanlardan uzak tutunuz ve evcil hayvanların mutfak aaagahlarının ve masaların üzerine çıkmalarına engel olunuz.
Evcil hayvanların yiyecekleriyle insanların yiyeceklerinin birbirine karışmamasına dikkat ediniz; hayvanların yiyecek kaplarını ayırınız ve kendi tabaklarınızdan ayrı yıkayınız. Hayvanların yedikleri etleri pişiriniz. Köpeklere pişirmeden sakatat vermeyiniz. Sakatat içinde kurtlar bulunabilir ve evcil hayvanlara geçer. Köpeklerden insanlara hidatid denilen kurt kesecikli ve ölümcül bir hastalık bulaşabilir.
Gerektiğinde evcil hayvanlara kurt dökücü ilaçlar veriniz. Hayvanların yiyeceği etleri pişiriniz.
Çocukların ve bebeklerin oynayıp emekledikleri yerlerde hayvan pislikleri bulunmamasına dikkat ediniz. Kum çukurlarının üstünü kapalı tutunuz.
Gebe kadınlar hayvan pisliklerini ellememelidir. Hayvan pisliklerinden geçen toksoplazmoz hastalığı ana karnındaki bebekleri ciddi olarak etkileyebilir.
Çocukların hasta hayvanları ellemesine engel olunuz.
Kuş kafeslerindeki kuş pisliklerini temizleyiniz, kafeslerden gelen tozları içinize çekmeyiniz, kuşlara dudaklarınızı değdirmeyiniz ve kuşları elledikten sonra ellerinizi yıkayınız.
Köpek Isırmasını Önleyelim
Köpeklerin çoğu insanları ısırnaz ama gene de hayvanlara güvenilmez.
Köpekler oyuncak değildir ve küçük çocukların yanlarına yaklaşmasından korkarak kendilerini koruyacak hareketler yapabilirler. Bu sorunları önlemek için;
Beş yaşından küçük çocukları evin köpeği veya başka bir köpekle yalnız bırakmayınız ve çocukların köpekleri yalnız başına yürüyüşe çıkarmalarına izin vermeyiniz.
Köpeklerin yanında bulunan çocuklara özellikle hayvanların beslenme zamanı geldiğinde göz kulak olunuz.
Çocuklara uyuyan köpeklere dokunmamalarını ve köpekleri kızdırmamalarını öğretiniz.
Evin köpeğine eve yeni gelen bir çocuğu yavaş yavaş alıştırınız ve çocuğun başında bulununuz. Kuşkunuz olan konuları bir veterinere sorunuz
Yabancı Köpekler ve Çocuklar Konusunda Alınacak Önlemler
Çocuklara yabancı köpeklere hiçbir zaman yaklaşmamalarını öğretiniz
Zincire bağlı veya araba içinde gördükleri köpeklerden uzak durmalarını öğretiniz.
Uyuyan veya yemek yiyen köpeklere dokunmamalarını öğretiniz. Yabani köpeklerle veya yanında sahibi olmayan veya kendilerine henüz alışmamış köpeklerle oynamamalarını öğretiniz. Köpeklerin boyunlarını sıkmamalarını ve kuyruklarını çekmemelerini öğretiniz.
Çocuklara kendilerine bir köpek saldırırsa sakin durmalarını ve yüzlerini elleriyle kapatmalarını öğretiniz.
Köpeğiniz Varsa
Köpeğinizin evden veya bahçeden kaçmamasına dikkat ediniz.
Köpeğinizi sokağa çıkardığınız zaman kayışla bağlayınız.
Köpeğinize itaat edeceği bazı emirleri küçük yaştan öğretiniz. Köpeğe saldırmayı ögretmeyiniz. Köpekler başkalarını yaralar veya zarar verirlerse sahipleri sorumlu tutulur.
 
E

Ekonomik Mama

Forum Okuru
Yuvanızı bir yavruya açmadan önce yuvanızı açacağınız yavru ile ilgili uzun bir araştırma yapmak çok önemlidir. Yapacağınız araştırmada yuvanızın yavru için uygun olup olmadığını, ona gereken ilgiyi gösterip gösteremeyeceğinizi ve onun ihtiyaçlarını karşılayıp karşılayamayacağınızı araştırmanız oldukça önemlidir. Günümüzde pet sektörünün oldukça pahalı olduğunu bilsek bile hala ekonomik fiyatlara kaliteli ürünler kullanmak mümkün...
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst