Hamilelikte ilaç kullanımı

A

Aslıxxxxxxxxxx

Forum Okuru
Hamilelikte ilaç kullanımı
Hamilelikte ilaç kullanımı zararlı mı gebelikte ilaç kullananlar

Selam

2 aylık hamileyim düzenli kullandığım ilaçlar var. antidepresan ve mide koruyucu içiyorum Hamileliğin boyunca yani hamileliğimi öğrendikten sonra ikisini de içmemeye başladım ama midem rahatsızlanma ya başladı yine ben de reflü var. Hamileliğim boyunca bu ilaçları kullanmamda bir sakınca var mı hamilelikte ilaç kullanımı olur mu bir zararı var mı bu konuda yardımcı olur musunuz

Moderatör tarafında düzenlendi:
Aslı merhaba

Hamilelik süresi boyunca h efendimatta doğumdan sonra bebeğinizi emzirirken yani emzirme dönemi dahil içtiğiniz bütün ilaçlar bebeğinizi mutlaka etkileyecektir. Neredeyse ilaçların tamamına yakını hamilelik döneminde hamileliğinizi bebeğinizi mutlaka etkiler. Aspirin dahi içmeniz bebeğinizi etkileyecektir. Birçok uzman hamilelik boyunca hiçbir ilaç kullanılmamasını özellikle belirtiyorlar.

Antidepresanların büyük çoğunluğu hamileliğinizde bebeğinizi etkiler. Zaten normalde birçok ilacın bizi nasıl etkilediği hangi yan tesirleri vs. %100 belli değildir. Bunun için hamileliğiniz boyunca çok mecbur kalmadığınız sürece ilaç kullanmamanızı öneririm.

Mide koruyucu ilacınızı da mutlaka doktorunuza sorarak hamile olduğunuzu söyleyin kullanıp kullanmamız da bir sıkıntı olup olmadığını sorun. Bilmelisiniz ki ilaçların tamamına yakını bebeğinizi etkilemektedir.

Geri