KİMLER EVLENEBİLİR ?

  • Konbuyu başlatan THESECRET
THESECRET

THESECRET

"Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"
kimler resmi nikah yapabilir,kimler evliliğe uygundur,kimler evlilik yapamaz,16 yaşında biri evlenebilirmi,kimler evlenebilir hakkında bilgiler

indir-25-jpg.39533 KİMLER EVLENEBİLİR ? Melekler Mekanı Forum4721 sayılı Türk Medeni Kanunu İkinci Ayırım’da, Evlenme Ehliyeti ve Engelleri düzenlenmiştir. Bu kapsamda kimlerin evlenebileceği hakkında temel bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Evlilik müessesesinin önemi nedeniyle yasa, evlenenlerde bir takım şartların, niteliklerin bulunmasını emretmiştir. Evlenme ehliyetine sahip olabilmek için şu niteliklere sahip olmak gerekir:

18 yaşını doldurmuş erkek veya kadın için, kendi rızaları yeterlidir. 18 yaşını doldurmuş kişilerin anne, baba ya da vasilerinden izin almaları gerekmez.
Kişi, 17 yaşını doldurmuş ancak 18 yaşını doldurmamış ise, evlenebilmesi için kendi rızası yeterli olmayacaktır. Bu durumda kişinin evlenebilmesi için, yasal temsilcisinin izni de gereklidir. Eğer haklı bir sebep olmadığı halde yasal temsilcisi kişinin evlenmesine izin vermiyorsa, hakim yasal temsilciyi dinler ve küçük veya kısıtlının evlenmesine izin verebilir.
Olağanüstü durumlarda, 16 yaşını doldurmuş kişinin evlenmesine, hakim izin verebilir.
Ayırt etme gücüne sahip olmayanlar evlenemezler.
Akıl hastalarının evlenebilmeleri için, resmi sağlık kuruluyla evlenmelerinde sakınca bulunmadığına yönelik rapor gereklidir.
Evlenme, karşı cinsler arasında mümkündür.
 
Konuyu Başlatan Benzer Konular Forum Cevaplar
THESECRET Adalet Sarayı 0
THESECRET Adalet Sarayı 0

Benzer Konular


Üst