Köpek Tüyleri Nasıl Temizlenir

Köpek Tüyleri Nasıl Temizlenir
köpek tüyü temizliği, köpek tüyleri ne ile temizlenir, köpeklerin tüyleri nasıl temizlenir
Evcil hayvan dostu köpeğinizin tüyleri bazen özellikle ev ortamın da sıkıntı yaşatır. Her yere dökülen ve bulaşan köpek tüylerinin en pratik şekilde nasıl temizlemeniz konusun da sizlere işinize yarayacak bilgileri bu yazımız da paylaşıyoruz.
5.-havanese-570x427-533x400.jpg


köpek tüyleri nasıl temizlenir? Köpek tüyü temizlerken nelere dikkat edilmeli?

Köpeğinizi sık aralıklarla fırçalamanız kopek tüyü temizlemesinde en sık yapmanız gereken şeydir. Bunun için özellikle kullandığınız tarakların jiletli olmasını tavsiye ederiz (herhangi bir pet shopta bulmanız oldukça kolay). Öncelikle köpeğinizi tüylerin çıkış yönüne doğru taramalısınız. Satılan jiletli köpek tüyü temizleme taraklarının çoğu bu tarama biçimine uygun olarak tasarlanmıştır. Sıklıkla yapacağınız tarama işlemi, dolaşmış olan tüyleri almanızı sağladığı gibi masaj etkisiyle de derideki kan damarlarına uyarı göndermiş olur. Bu sayede köpeğinizi psikolojik olarak rahatlattığınız gibi tüylerin çok sık dökülmesini de engellemiş olursunuz.

Pet shoplarda ve yapı marketlerde satılan güçlü yapışkan tüy toplama rulolarıyla koltuklarınızda ve kıyafetlerinizde bulunan tüyleri toplamınız oldukça kolay olacaktır.

Püf nokta: Plastik bir saç fırçası alın (kılları plastik olmalı ve mümkünse başlığı dönmeli). Koli bandını yapışkan kısmı yukarda olacak şekilde sarın. Bant kirlendikçe işlemi yenileyin, kalınlaşınca da kirli bantı kesin. Dağılan tüyleri bu şekilde de çok kolay toplayabilirsiniz. Ekonomik olarak daha karlı olacaksınız.

Köpeğinizi pet kuaförüne götürerek tıraş ettirmeniz köpeğinizi memnun etmese de traş olması, hem köpeğinizi rahatlatacak hem de sizi birkaç aylığına da olsa tüy dökme probleminden kurtaracaktır. Tıraştan sonra köpeğinizin utangaç davranması ya da saldırganlaşması normaldir, endişe etmeyin.

Tüy güçlendirici özel olarak üretilen mamalardan da kullanabilirisiniz. Bu sayede köpeğinizin tüyleri hem canlı gözükecek hem de tüy problemi eskiye oranla azalacaktır. Köpeğinizin cinsine ve yaşına uygun olan tüy güçlendirici mamaları veterinerinize danışmadan kullanmayınız.

Son olarak ta teknolojiden yararlanmanızı öneririz. Birçok beyaz eşya markası evcil hayvan tüyleri için üretilmiş elektrikli süpürgeler üretmekte. Yüksek tüy çekme oranı ve güçlü filtresi sayesinde bu tarz süpürgeler sizin ve köpeğinizin yaşam kalitesini arttıracaktır.
 
Üst