Maya astrolojisi safsata mı ?

Maya astrolojisi safsata mı ?
maya astrolojisi maya burcu hesaplama burçları hesaplama takvimine göre burçlar astrolojisi
Merhaba Meleklerim, geçtiğimiz günlerde Türkiye'de vizyona giren bir film vardı 2012 diye bilmiyorum hatırlıyormusunuz.

Hala gösterimde bu film arkadhaşlarım. Bu filmin ana konusu aslında mayaların bir kehanetine dayanıyor. Yani mayaların bu efsanesine göre 2012 yılında kıyamet kopacak. Filmi izledim gerçekten de görselliği inanılmaz boyutta iyi paralar harcamışlar. Ama anlaşılan o ki bu sadece bir safsatadan ibaret :)

Maya Astrolojisi

Maya astrolojisinden ve temel özelliklerinde biraz bahsedeceğim. Maya astrolojisi ile ilgili söyleyebileceğim ilk şey aslında astroloji kelimesinin ona yakışmadığıdır. Gerçekten de şu aşamada ona ne ad vereceğimi bilemediğimden ve herkesçe anlaşılmasını istediğimden ona “Maya astrolojisi” diyeceğim. Aslında Maya sisteminin astronomik döngülerle ve fiziksel zamanla bir bağı yoktur. Dolayısıyla klasik anlamdaki astroloji ile de bir bağlantısı olduğu söylenemez. Maya takvimi ve onunla iç içe olan Maya astrolojisi görünenin ötesinde evrenin özünde var olan ruhsal enerjileri açıklayan ve bu enerjilerin izlediği kalıplar ile bilincin nasıl evrimleştiğini bize gösteren sistemlerdir. Bu noktada bize sunduğu rehberlikte ruhsal tekâmülümüz ile ilgilidir fiziksel boyutta neler olacağı ile ilgili değil.

İkinci sırada değineceğim nokta belki daha da önemli. Maya takvimi/astrolojisi bildiğimiz sistemlerden farklı olması dolayısıyla başlangıçta kavraması zor ve karmaşık bir yapıya sahiptir. Fakat temel sistemi öğrendikten sonra ne kadar basit olduklarını siz de göreceksiniz. Maya zaman sistemini anlamak için yapacağınız yatırım size son derece karlı şekilde geri gelecektir. Bunun ilk nedeni onun direk olarak ruhsal deneyime dayanmasıdır. Maya takviminin şamanlarca oluşturulduğunu ve takip edildiğini söylemiştim. Sonuçta evrenin ruhsal enerjileri ile bir temas kurmakla ilgilidir Maya takvimini takip etmek. Yani sırf zihinsel entelektüel bir çalışma değildir. Karmaşık hesap kitap işlerine dayanmaz. Zodiac’ta ki gibi aynı anda pek çok açıyı ve etkiyi hesaba katmak zorunda kalmasınız. Hesaplama açısından işin içinden kolayca çıkabilirsiniz. Tamam belki 20 burç vardır ve bunlar her seferinde 1–13 arası başka bir sayının (tonun) etkisini alırlar. Ama hepsi budur 20 13 ve bir de 9. İnanın yıllarca Batı astrolojisi ile ilgilenmiş birisi olarak söylüyorum bu sistem pek çok astrolojik sistemden daha sade ve pratiktir ve çok daha derine giden bir bilgelik sunmaktadır. Yani maya takvimi takip etmeye başladığınızda bunu günde birkaç dakika ayırarak hayatınıza geçirdiğinizde danışmanlık almak için astrologlara gitme ihtiyacınız sona erebilir. Sonuç olarak Maya takvimi ruhsal enerjileri 164 Milyar yıl öncesinden Evrenin oluşumundan beri nasıl geldiğini açıklamaktadır ve biz aynı sistemle günümüzü ve son tarihi anlamaktayız. Yani güneş sistemi ve hatta galaksimizin bile oluşmasından önceki bir zamana evrenin başlangıcına dayanan bir sistemdir.
 
Üst