Nasil Enjete edebilirim???

  • Konbuyu başlatan kördügüm
K

kördügüm

Tatlı ve Çalışkan Melek
Üye
insülin nasıl yapılır video nasıl sevişilir resimli anlatım sevişilir resimli anlatım video
1. Enjeksiyon yerini seçin.
2. Enjeksiyon yerini alkollü pamuk ile silin.
3. Genişçe bir deri bölgesini iki parmağınız ile kıstırarak kaldırın ve iğneyi dimdik olarak (90 derecelik açı ile) batırırı. İğnenin tam olarak içeri girmesine dikkat edin.
4. Pistonu sonuna kadar aşağı doğru itin ve enjektördeki tüm insülini enjekte edin.
5. İğneyi derinizden dümdüz çekerek çıkartın ve pamuğunuzla enjeksiyon yerine bastırın. Ovuşturmayın.
6- Enjektörünüzü atın.
İki Farklı Tip İnsülini Karıştırarak Uygulama Tekniği
Doktorunuz birkaç insülin tipini birlikte kullanmanızı isteyebilir. Örneğin kan şekerinizi hedef sınırlar içerisinde tutabilmeniz için bir miktar kısa-etkili ve bir miktar da uzun-etkili insülin kullanmanız gerekebilir. Bu amaçla önceden karıştırılmış bir insülin tipi, örneğin 90/10, 80/20, 70/30, 60/40, kullanmak mümkündür. Ancak başka oranlarda karışımlara ihtiyacınız varsa, bunu sizin hazırlamanız gerekir. Her iki tip insülin de
aynı enjektöre çekilebilir ve böylece bir tek enjeksiyonla kullanılabilir. Bu, karışık insülin dozu olarak adlandırılır. Karıştırma işlemi, enjeksiyondan hemen önce yapılmalıdır. Aşağıdaki örnek, 2 insülini aynı zamanda yapmak üzere nasıl karıştıracağınızı göstermektedir.
İnsülini karıştırmaya girişmeden önce, enjektör ve insülin şişesini nasıl tutacağınızı bilmeniz gerekir. Bunun için birkaç defa tek doz insülin hazırlayarak pratik yapın (bkz. “Bir İnsülin Dozunun Hazırlanması”)
İlk karışık insülin dozunuzun yapılmasında doktorunuz veya diyabet eğiticiniz size yardımcı olacak ve bu sırada sizi yakından gözlemleyecektir. Aşağıdaki resimleri yalnızca birer kılavuz olarak kullanın.

1. Ellerinizi sabunlu su ile yıkayın.

2. Her iki insülin şişesinin de lastik tıpalarının üzerindeki koruyucu kapağı çıkarın ve tıpaları alkollü pamuk ile silin.
 
Konuyu Başlatan Benzer Konular Forum Cevaplar
K Diyabet Köşesi 0
K Diyabet Köşesi 0

Benzer Konular


Üst