Organ bağışı ve kurtulan hayatlar

gökçe

Yeni Üye
Üye
Organ bağışı ve kurtulan hayatlar
Ayakkabı imalatçısı Osman Kömürcü, geçirdiği ani beyin rahatsızlığı sonucu 25 Mayıs günü hayatını kaybetti. Ailesi, Kömürcü’nün dosyaları arasında organ bağış kartı buldu. Harekete geçen acılı aile organları bağışlama kararı aldı. Kömürcü’nün 2 böbreği, karaciğeri ve 2 korneası ihtiyaç sahibi hastalara nakledildi.

İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde önceki gün duygu bir yüklü bir basın toplantısı vardı. Toplantıya Kömürcü’nün annesi Hayriye, kardeşi Cengiz, kızı Deniz, yeğenleri Özge ve Kadir Özgür Kömürcü ile organ nakli yapılan Deniz Turan (31) ve Oğuz Ensari (50) katıldı. Toplantıda Kömürcü’nün ailesi karmaşık duygular yaşadı, yeğenleri gözyaşlarına boğuldu. Duygu yüklü buluşmada anne Hayriye Kömürcü “Hastaneye geldiğimiz zaman beyin ölümü gerçekleşti, ümit yok deniliyordu. Organ bağış kartı bizi harekete geçirdi. Acımız çok büyük ancak oğlumun organları ile başka insanların hayat bulması bir nebze olsun rahatlattı” dedi. Hastanenin Başhekimi Özgür Yiğit, organ nakli konusunda istenilen seviyede olmadıklarını ama son yıllarda bağışçı sayısında az da olsa bir artış başladığını ifade etti. Bir insanın hayatının sonunun başka bir insanın hayatının başlangıcı olabileceğini vurgulayan Yiğit, “Bu tabloda hem mutluluk var hem hüzün. Ayrıca insani değerlerin çok güzel vücut bulduğu görülüyor” dedi. İstanbul İl Sağlık Müdür Yardımcısı Doğan Ünsal ise İstanbul’da 2005 yılında toplam 650 kişinin organını bağışladığını, 2006-2007 ve 2008 itibarıyla bu rakamın 60 bini bulduğunu ifade etti.

Siroz hastalığıyla boğuşurken, Kömürcü’nün karaciğeri ile hayata tutunan Oğuz Ensari’nin konuşması herkesi ağlattı. Ensari, “Ölümü kabul etmiştim. Bana karaciğerini verecek hasta vazgeçti. Bir anda çöktüm. 15 dakika sonra hastaneden aradılar, karaciğer bulunduğunu söylediler. 15 dakikada hem ölümü hem yaşamı hissettim” dedi. Diyalize girerek yaşamını sürdüren Maliye memuru Deniz Turan ise Osman Kömürcü’nün böbreğiyle hayat buldu.
Akşam.com
Organ bağışının ne kadar önemli olduğunu bu haber yeterince anlatıyor sanırım. Tereddüt ettiğimizde bir gün bizimde aynı duruma düşeceğimizi unutmayalım...

Evet. Gerçekten önemli bir konu.Okurken benim de gözlerim doldu.

Geri