Orşit Hastalığı Nedir? Orşit Hastalığı Belirtileri

THESECRET

THESECRET

"Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"
orşit hastalığı ,orşit(testis iltihabı )hastalığı nedir,orşit hastalığı neden olur,testis iltihabı nedir,orşit belirtileri,orşit hastalıkları,orşit tedavisi nasıl olur,

mutsuz_cift_seks_erkek_mnk-1-jpg.37302 Orşit Hastalığı Nedir? Orşit Hastalığı Belirtileri Melekler Mekanı Forum
Orşit hastalığı testislerin mikroorganizmalara maruz kalmasıyla oluşan bir enfeksiyon hastalığı olup erkeklerde sık olarak görülebilmektedir. Orşit, daha çok viral daha az ise bakteriyel nedenli bir enfeksiyondur. Hastalığa etken olan mikroorganizmalar testislere kan yoluyla ulaşır. Viral orşitlerin en çok karşılaşılan etken kabakulaktır.
Daha az oranda Koksaki B virusu da orşite yol açabilir. Bakteriyel orşit oldukça seyrek gösterilen bir tablo olup genelde epididimitle birliktedir ve belirtileri aynıdır.

Orşit Hastalığının Belirtileri Nelerdir?


Hastalığın belirtileri; kabakulak orşitinde testislerdeki ağrı ve şişlik parotit başlangıcından 5-10 gün sonra başlar,vakaların %75’i tek taraflıdır. Klinik seyri bazen sadece ağrı ve şişlikle sınırlı iken bazı vakalarda da ateş bulantı, kusma tabloya eşlik edebilir.
Hafif vakalar bir ağır vakalar 3 hafta 1 ay gibi bir süreyle iyileşir. Bakteriyel orşitte başlıca bulgular ateş, bulantı, kusma testislerde ağrı ve şişliktir. Ağrı sıklıkla inguinal bölgeye yayılır.
Hastalığın tanı ve tedavisi üroloji uzmanlarınca yapılmalıdır.
 
Konuyu Başlatan Benzer Konular Forum Cevaplar
handanca Erkek Sağlığı 0
*MeleK* Erkek Sağlığı 0
nisan Erkek Sağlığı 0
nisan Erkek Sağlığı 0
nisan Erkek Sağlığı 0

Üst