Ovulasyon yumutlama testi testleri tespiti hakkında bilgiler

SadmiN

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Ovulasyon yumurtlama testlleri
Hamilelikte yumurtlama testi
Ovulasyonu hangi testlerle tespit edebilirim


Hamile kalmak isteyen arkadaşlarım. En kesin ve en kısa zamanda hamile kalmak, şüphesiz ovulasyon yani yumurtlamanızın hangi tarihde ve günler aralığınnda olduğunu bulmaktan geçiyor. Bu işte artık bilimsel verilerden ve teknolojik testlerden yararlanmanın zamanı geldide geçiyor bile. Birazdan sizlere ovulasyon yumurtlama tespiti için bir kaç bilgi vereceğiz. Yumurtlama günlerinizin başından itibaren bebiş için vereceğiniz çabalar ile çok kısa sürede hamile kalabileceksiniz.

İdrada Yapılan Ovulasyon (Yumurtlama) Testi:

LH (Luteinise Hormon), yumurtayı harekete geçiren hormondur. Yumurtlamadan 24 ila 36 saat öncesi LH-konsantrasyonu 10 ila 20 kat artmaktadır. OVULASYON TESTİ idrarda bulunan bu hormonu tespit etmektedir. LH'nin artması ile yumurtlama başlangıcı, yani gebe kalma süreci başlamış olmaktadır. Kadınların büyük çoğunluğu bir düzen içersinde yumurtlamasına rağmen bazı kadınlar adet döneminin herhangi bir gününde yumurtlayabilir. Bu istisnayi durumu tespit edebilmek için adetin bittiğinin ertesi günden başlayarak diğer adetin başladığı güne kadar her gün bir test yapılmalıdır.

İdrarda Yapılan Ovulasyon Testi hamilelikten korunma için de kullanılabilir mi ?
Hayır. OVULASYON TESTİ sadece yumurtlama (ovulasyon)'nun 24-36 saat öncesini göstermektedir. Ancak spermler, vücudun içersinde 72 saat kadar daha yaşayabilirler. Örnek olarak : 28 günlük bir siklus olduğunu varsayarsak, yani yumurtlama 14. günde gerçekleşiyorsa, cinsel birleşme ise 11. siklus gününde yapılırsa döllenme meydana gelebilir. 1. test gününüz, 12. siklus gününüzdür. Bundan dolayı hamilelikten korunma için kullanılması sakıncalıdır.

Hangi faktörler test sonuçlarını etkiler ?
Alkol ve çoğu bilinen ilaçlar test sonuçlarını etkilemez. Ancak fazla miktarda alınan sıvı (mesela su), LH konsantrasyonunu inceltir. Bundan dolayı testten 2 saat öncesine kadar mümkünse hiç içecek alınmamalıdır.

Yanlış sonucun sebepleri ne olabilir ?
Hamileyseniz, kısa süre önce hamilelikten çıktıysanız veya menopoz dönemindeyseniz, bu yanlış sonuç almanıza sebep olabilir. Aynısı, şayet gebe kalmak için tedavi görüyorsanız ve buna bağlı LH (Luteinise Hormon) veya hCG (Humanes Chorion Gonadotropin) arttırıcı ilaç alıyorsanız da geçerlidir -bu konuyla ilgili olarak önce hekiminize sorunuz. Clomifen ihtiva eden ilaçlar sonucu etkilemez, ancak siklus süresini etkileyebilirler. Bunun sonucunda bir paket daha alıp kullanmanız gerekebilir.

Yakın zaman önce korunma haplarını bıraktım. Test sonuçlarına etkili olabilir mi?
Korunma haplarını veya başka bir hormonal korunma metodlarını bıraktıktan sonra, regl döneminin normale dönmesi birkaç gün alabilir. Bundan dolayı 2 dönem, siklusun normale dönmesini bekleyip, daha sonra test'e başlamanız daha mantıklı olur. Bunun avantajı, doğal siklus süresini öğrenmeniz ve ilk test gününüzü daha kesin belirlemenizdir.

Tükürükte Yapılan Ovulasyon (Yumurtlama) Testi.

Evde kullanılabilen tükürük temelli ovülasyon testi 1992 yılında Italya’da geliştirilmiş olup dünyada 35 ülkede kadınlar tarafından kullanılmaktadır.Bu testin kullanması kolay ve birkaç dakika içerisinde kesin sonuçlar alınabilmektedir.

Bu Test Nasıl Çalışmaktadır?
Kadının aylık periyodu yaklaştıkça östrojen seviyesi yükselir. Bu da vücut sıvılarındaki tuz seviyesini yükseltir. Kadının tükürüğünün kurumasına izin verildiğinde, kristalleşme oluşur. Kadın ovülasyona ne kadar yakınsa, kristalleşme o kadar yoğun olur ve eğrelti otumsu desen ortaya çıkar. Tükürük testinde bu desene bakarak hamile kalma olasılığının yüksek ve düşük olduğu zamanları rahatça kadınların görmesini sağlar.

Ovulasyon Testi Nasıl Kullanılıyor?
Üzeri yazılı rujumsu kapak çıkarılıyor. İç tüpten siyah gözcük çekerek çıkarılıyor.“Açık Mavi” renkteki plastik koruyucu çıkarıdıktan sonra atılıyor. Gözcüğün altındaki şeffaf düz lensin üstüne küçük bir miktar tükürük koyuluyor. Siyah gözcüğü iç tüpe geri koyduktan sonra, dış tüpe koyuluyor ve 5 ile 10 dakika arası kuruması bekleniyor. Dış tüp ayırılıyor, dibindeki ışık düğmesine basılarak test kiti göz hizasında tutuluyor. Diğer el ile gözcük çevirilerek odaklanılıyor ve sonuç görülüyor.

Lütfen kullandığınız ve tavsiye ettiğiniz her hangi bir marka yada değişik bir yumurtlama dönemi tespiti için yönteminiz var ise diğer arkadaşlarımızla bu durumu ve bu bilgileri paylaşın.
 
M

melekzümre

Yeni Üye
Üye
merhaba bende adetımın 18. gunu ovulasyon testı kullanmaya basladım ve cıft cızgı cıktı ılışkıde bulunduk esımle yumurtlama gununde ve suan adetımın 30. gunu hala testı yapıyorum ve hala cıft cızgı cıkıyor acaba hamılemıyım ?
 
Konuyu Başlatan Benzer Konular Forum Cevaplar
Z Hamilemiyim Sorular Cevaplar 1
B Hamilemiyim Sorular Cevaplar 1
K Hamilemiyim Sorular Cevaplar 5
M Hamilemiyim Sorular Cevaplar 11
M Hamilemiyim Sorular Cevaplar 3
E Hamilemiyim Sorular Cevaplar 3
SadmiN Hamilemiyim Sorular Cevaplar 0
SadmiN Hamilemiyim Sorular Cevaplar 1

Üst